پایگاه خبری پزشکان و قانون | پالنا
رئیسی هم ماندنی شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، در متن حکم سعید نمکی خطاب به علیرضا رییسی آمده است:

«با توجه به سوابق ارزنده و زحمات چشمگیری که در ایام معاون بهداشت وزارت بهداشت­، درمان وآموزش پزشکی متقبل شده‌اید، بدین‌وسیله حکم معاونت بهداشت جناب­عالی ابقاء می­‌شود.

امید است با عنایت پروردگار و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید و با استفاده از تجارب و مشارکت کلیه همکاران ارجمند و صاحب نظران عرصه سلامت­ در اعتلای بهداشت کشور موفق باشید.

حسب شیوه صدور احکام اینجانب در­دستگاه‌هایی ­که انجام وظیفه کرده‌­ام انتظارات آتی از جناب­عالی و همکاران گرامیتان را یادآور می‌شوم.

۱.همکاری درون ­بخشی با دیگر معاونت‌ های وزارت­، بویژه معاونت محترم درمان در پیاده ­سازی سیستم ارجاع­، پزشکی ­خانواده و پرونده الکترونیک سلامت ­که از تکالیف بجای مانده قانونی برنامه پنجم و ششم است از اولویت‌های اصلی آن معاونت محترم می‌­باشد­. ضروری‌ست هرچه زودتر­ گزارش پیشرفت کار تاکنون و الزامات آتی را اعلام فرمائید.

۲.حدود سه دهه پیش­ که بنده توفیق خدمتگزاری در جایگاه کنونی جناب­عالی را داشتم­، بیماری‌­های واگیردار اولویت اصلی کشور بود. مع‌الوصف با دورنمائی که از اوضاع همه ‌گیری بیماری­‌ها می­دیدم اقدام به ا­یجاد اداره­ کل بیماری­‌های غیرواگیر نمودم که متاسفانه با خروج اینجانب تعطیل و با همت جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم و همکاران‌شان مجددا" ایجاد شد.

انتظار می­‌رود با هماهنگی معاونت‌­های محترم آموزشی­، پژوهشی و درمان در ادغام پیشگیری و کنترل بیماری‌­های غیر­واگیر در نظام ارائه خدمت طبق برنامه زمان­بندی اقدام فرمائید­. در غیر اینصورت سال­‌های آتی زیرآوار عوارض اقتصادی­، اجتماعی و بهداشتی، درمانی آن مدفون خواهیم شد.

۳. در عرصه بیماری­‌های واگیر­دار نیز بیماری­‌هایی همچون ایدز­، بروسلوز، هپاتیت­، سالک­، سل مقاوم به درمان و غیره نیز­ که در نقاطی به شکل اندمیک و هیپراندمیک بروز می­کند بخصوص بیماری‌های مشترک انسان و دام باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

۴.گرچه در­ کنترل و ریشه ­کنی بیماری‌ های واگیردار، وزارت بهداشت­، درمان و آموزش پزشکی نقش آفرینی اصلی را داشت مع‌الوصف در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر­، همچون دیابت، فشار خون، بیماری­‌های قلبی عروقی­، سرطان­ها، حوادث جاده­ای و غیره کمترین نقش متوجه وزارت بهداشت­، درمان و آموزش پزشکی و بیشترین نقش­ آفرینی بعهده دیگر دستگاه‌ ها در تغییر شیوه زندگی مردم است.

لذا جلب مشارکت بین ­بخشی­، بهره­‌گیری از ظرفیت ارزشمند انجمن­‌های علمی مرتبط و سازمان‌های مردم نهاد از اهم مسئولیت‌­ها­ی ما در شرایط کنونی است.

۵.سلامت مردمان حاشیه شهرها­، بهداشت سالمندان، بهداشت روان، بهداشت مردان در کنار دو گروه  آسیب­‌پذیر دیگر یعنی کودکان و زنان از اولویت‌­های اجتناب ناپذیراست­ که باید بدان­‌ها بپردازیم.

۵.برای پرداختن به U.H.C با استفاده از ظرفیت کلیه کارشناسان­، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تجارب افسران عالی­ رتبه بهداشت که دوران بازنشستگی را طی می­‌کنند و گنجینه‌­ای از تجارب ارزشمندند و سربازان خط مقدم بهداشت کشور در خانه‌های بهداشت و دیگر مراکز ضروری است.

۶.ساختار نظام ارائه خدمت در نظام بهداشتی کشور سال‌هاست که بازنگری نشده­، لذا ضروری‌ است با استفاده از دیدگاه ­کلیه صاحبنظران به مقوله­‌هایی همچون قابلیت‌ها و مهارت‌­های پرسنل­، ­سطح­ بندی خدمات­، میزان خدمات قابل ادغام در شبکه­، فرآیندهای ارجاع­، دسترسی‌­ها­ در سیستم­ الکترونیک و شیوه­‌های پایش فعالیت­‌ها پرداخته­، مورد بازنگری قرار دهیم.

۷.گرچه در دوران تصدی برادر ارجمندمان جناب آقای دکتر هاشمی و با همراهی جناب­عالی گام‌­های موثری در ­اعتلای بهداشت کشور برداشته شده، مع‌­الوصف بعضی­ از همکاران‌مان که در عرصه بهداشت فعالند، نوعی گلایه از مهم­‌تر شمردن مقوله درمان و توسعه زیر ساخت‌­های آن را در سیاست­‌های کلان اعلام می‌­دارند.

با گذر از قضاوت در مورد این گلایه‌ها­، انتظار می­‌رود جناب­عالی در توجیه کلیه دست­‌اندرکاران عرصه بهداشت کشور که در سیاست‌­ها، پیشگیری مقدم بر درمان می‌باشد همگان را به نقش آفرینی موثر­تر در عرصه سلامت دعوت و ترغیب فرمائید.

توفیق همگان را در حفظ تامین و ارتقاء سلامت جسمی­، روانی و اجتماعی کشور عزیزمان از خداوند بزرگ مسئلت دارم.»

پایان پیام/

لینک کوتاه:

https://www.pezeshkanoghanoon.ir/p/pGXw