پایگاه خبری پزشکان و قانون | پالنا
موارد حیوان گزیدگی در سال جاری رو به رشد است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدمهدی گویا موارد حیوان گزیدگی در سال ۹۷ را تقریباً ۵۰ هزار مورد بیشتر از سال ۹۶ معرفی کرد و گفت: در سال ۹۶ حدود ۱۵۰ هزار مورد حیوان گزیدگی داشتیم که این تعداد در سال ۹۷ به ۲۰۷ هزار مورد رسید.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به وقوع سیل در ابتدای سال جاری افزود: با توجه به اتفاقات اخیر بویژه در سه استان درگیر با سیل، پیش‌بینی می‌کنیم که آمار حیوان گزیدگی در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

وی افزود: در همین راستا و در سال گذشته ۶ مورد ابتلا به هاری انسانی گزارش شده بود، البته امسال تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر ابتلا به هاری انسانی حتی در مناطق سیل‌زده نداشته‌ایم.

گویا گفت: تمام موارد مبتلا به هاری انسانی در سال گذشته توسط سگ‌های ولگرد گزیده شده‌اند، از همین رو یکی‌از فعالیت‌های مهم شهرداری‌ها، جمع‌آوری سگ‌های ولگرد بویژه در استان‌هایی است که موارد حیوان گزیدگی در آنها زیاد است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: طبق گزارشات واصله بیشترین موارد حیوان گزیدگی مربوط به استان تهران است که با توجه به جمعیت ساکن در شهر تهران این اتفاق طبیعی است. همچنین پس از تهران، استان‌های خراسان رضوی، فارس، اصفهان و مازندران به ترتیب بیشترین تعداد حیوان گزیدگی را دارند که در سال ۹۸ و پس از سیل، استان خوزستان به مقام چهارم رسیده است.

به گزارش ایسنا وی در پایان با اشاره به ارایه درمان‌ رایگان به افرادی که مورد گزش حیوانات قرار می‌گیرند، در عین حال توصیه کرد: مردم از نزدیک شدن به سگ‌های ولگرد بپرهیزند و به هیچ وجه باعث تحریک و حمله‌ور شدن و گزش حیوانات نشوند. در صورت بروز حیوان گزیدگی نیز سریعا خود را به مراکز بهداشتی درمانی و مراکز پیشگیری و درمان هاری برسانند.

پایان پیام/

لینک کوتاه:

https://www.pezeshkanoghanoon.ir/p/I0CQ