پایگاه خبری پزشکان و قانون | پالنا
تا شش ماه ابتدایی سال ۹۹ هیچ نگرانی در حوزه دارو نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در مراسم افتتاح شهرک دارویی برکت که امروز سه‌شنبه ۲۸ خرداد برگزار شد، اظهار کرد: طی چند دهه گذشته ایران دستاوردهای چشمگیری در نظام سلامت داشته است. در سال‌های گذشته در حوزه تأمین داروهای مورد نیاز کشور بیشتر به کشورهای خارجی متکی بودیم و تنها ۲۵ درصد داروهای مورد نیاز خود را تولید می‌کردیم، اما امروز به جایی رسیدیم که ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم.

وی افزود: به جای تولید دارو باید به سمت ارتقای سلامت عمومی جامعه پیش رویم، اگر تمام درآمدهای کشور را روی هم بگذاریم، پاسخگوی نیاز دارویی بیماران نخواهیم بود و باید به سمت پیشگیری و سلامت عمومی حرکت کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته از امروز تا شش ماه ابتدایی سال ۹۹ هیچ نگرانی در حوزه دارو در کشور وجود نخواهد داشت. ایران در اوج تحریم‌ها با اقتدار ایستاده و در عرصه‌های مختلف خودکفاست و تحریم‌های دشمن، این خودکفایی را رفته رفته بیشتر می‌کند.

نمکی گفت: واردات باید به گونه‌ای انجام شود تا به صنعت داخل لطمه نزد، با جدیت جلوی ورود داروهایی خارجی که نمونه‌های داخلی آن در کشور تولید می‌شود را می‌گیریم. البته درهای کشور را به روی واردات نیز نبسته‌ایم چون ناچار به واردات برخی ترکیب‌های شیمایی و دارویی هستیم.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های درمان گفت: طرح پرونده الکترونیک سلامت که قرار بود به بهره برداری برسد به زودی با حضور رئیس جمهور اجرایی و به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح ملی فشار خون افزود: سال گذشته از ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ۹۷ هزار مورد مستقیماً بر اثر عدم کنترل فشار خون بوده است. به همین دلیل این طرح را اجرایی کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا نمکی در پایان اضافه کرد: در سال جاری ۱۳ میلیون نفر برای کنترل فشار خون به ما مراجعه کردند، ۴۰ درصد از مردم کشور مبتلا به فشار خون هستند، اما خودشان اطلاعی از این مشکل ندارند تا زمانی که علائم جدی این بیماری خودرا نشان می‌دهد.

پایان پیام/

لینک کوتاه:

https://www.pezeshkanoghanoon.ir/p/ufIW