پایگاه خبری پزشکان و قانون | پالنا
کشف ادرار موش و انسان در محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد بقایی افزود: هیج ارزانی بی دلیل نیست البته با این سخن هرگز قصد ندارم بگویم گرانی قیمت، نشانی از کیفیت کالاست اما هر گونه تفاوت قیمت فاحش، حتما علت خاصی را در پس پرده دارد و متاسفانه مابه التفاوت این قیمت را معمولا مصرف کنندگان در زمانی دور یا نزدیک با هزینه برای درمان عوارض ناخواسته و جانبی این محصولات می پردازند.

پژوهشگر و مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: تفکیک محصولات تقلبی و قاچاق از محصولات اصل واقعا کاری بسیار سخت و دشوار است. محصولات آرایشی تقلبی متاسفانه منجر به بروز انواع عفونت‌های چشمی، واکنش های آلرژیک، کهیرهای پوستی، تورم لب و سوختگی های شیمیایی می شود، مقادیر بالا و بسیار سمی سرب که گاهی بیش از ١٥ برابر حد مجاز بود و به راحتی می تواند اثرات بیماری زایی و حتی سرطان زایی بسیار بالایی داشته باشد نیز گزارش شده است.

وی در پایان تاکید کرد: مردم هنگام خرید این نوع از کالاها به محل عرضه، قیمت متعارف، برچسب اصالت کالا، اصالت برچسب، تاریخ تولید و انقضا  و پلمب بودن کالا دقت کافی کنند و در صورت هرگونه شک و تردید،  مراتب را سریعا به کارشناسان در معاونت‌های غذا و دارو سراسر کشور گزارش کنند.

به گزارش ایرنا طرح برچسب اصالت، طرحی است که طی آن برچسب هایی روی محصولات سلامت محور مانند فرآورده های آرایشی نصب می شود تا مردم با دیدن آنها اجناس ایمن را خریداری کنند اما نکته مهم این است که این برچسب ها به خودی خود بیانگر اصالت کالا نیستند و حتما باید از سامانه www.ttac.ir یا پیامک ۲۰۰۰۸۸۲۲ استعلام شوند.

در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.

پایان پیام/

لینک کوتاه:

https://www.pezeshkanoghanoon.ir/p/4C80