پایگاه خبری پزشکان و قانون | پالنا
شرکت‌های تولیدکننده انحصاری داروهای بیماران «ام.پی.اس» به ما دارو نمی‌دهند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش درخصوص مشکلاتی که متعاقب تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران برای بیماران خاص ایجاد شده است، گفت: همانطور که بارها گفته شده، آمریکایی ها با اعمال تحریم های ناجوانمردانه، تجهیزات پزشکی، داروها و لوازم مصرفی مورد نیاز مردم ایران را نشانه گرفته اند و با آزار بیمارانمان درتلاش هستند که فشارهای سیاسی شان را برای پیشبرد منافع خود،  تحمیل کنند.

وی افزود: تحریم های ظالمانه در حوزه سلامت به طور ویژه بیماران خاص، صعب العلاج و نادر را هدف قرار داده و برای بیماران نگرانی و استرس زیادی را به وجود آورده است، درحال حاضر، آنچه برای ما اخیرا نگرانی مضاعف ایجاد کرده، عدم در اختیار گذاشتن داروهای بیماران مبتلا به MPS برای پیشبرد پروسه درمان است که منجر شده وضعیت بیماران در شرایط خطرناکی قرار گیرد، بیم آن می رود که سلامتی بیماران دچار مشکل شده و حتی از بابت ادامه حیات با خطر مواجه شوند. این در حالی است که حدود یک ماه و نیم قبل، وزیر بهداشت در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و رییس یونیسف، این موارد را هشدار داده و  برای تامین داروی این بیماران استمداد کرده بود، اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی مجامع بین المللی صورت نگرفته است و در مقابل این رفتار ضدبشری ایالات متحده، سکوت شده است. 

 رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ادامه داد: برای خرید این داروها، حتی ارز موردنیاز نیز تخصیص پیدا کرده است، اما شرکتهای تولیدکننده انحصاری داروهای بیماران MPS، مانند، شرکت بایو‌مارین آمریکا و لزوب‌زیکس کره جنوبی، با این بهانه که بانک های عامل شان نمی توانند این مبالغ را به شرکت ها منتقل کنند، از صادرات این داروها به ایران خودداری کرده و حداقل جان 335 نفر بیمار مبتلا به MPS را با خطرات جدی روبرو می کنند.

شاونوش گفت: از سازمان های مردم نهاد مستقل و رسانه های آزاد درخواست داریم، صدای این بیماران و خانواده هایشان را به گوش جهانیان برسانند، چراکه بیماران ما از سوی آمریکا مورد ظلم و ستم مستقیم واقع شده اند. آمریکا با خوی استکباری اش این دردها و رنج ها را نادیده گرفته و اهداف شوم سیاسی خود را با سرنوشت و حیات انسانها گره زده است، امیدواریم افکار عمومی جهانی، آمریکایی ها را وادار به تفکر کند تا متوجه شوند سلامت بیماران استثنا بوده و نباید برای پیشبرد منافع سیاسی، مورد سواستفاده قرار گیرد. 

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: همکاران ما در سازمان غذا و دارو با تلاش های شبانه روزی در صدد هستند که با نمایندگان داخلی و خارجی این شرکت ها مذاکره کنند تا بتوانند راهی پیدا کنند تا داروی بیماران تامین شود. اما این شرکت ها به بهانه های مختلف از ارائه دارو خودداری می کنند.

پایان پیام/

لینک کوتاه:

https://www.pezeshkanoghanoon.ir/p/iEpf