ضرورت افزایش دسترسی راحت تر مبتلایان به کرونا به داروهای "فاویپیراویر" و "رمدیسیور"
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمک در نامه ای خطاب به محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو گفت: مصرف داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدیسیور جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل ها بوده و نسخه نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه ها صورت گیرد.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر شانه ساز
معاون محترم و رییس سازمان غذا و دارو
با سلام

پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی در مورد افزایش دسترسی راحت تر بیماران مبتلا به 19COVID-  به داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدیسیور باتوجه به اینکه خوشبختانه با همت شرکت های تولیدکننده داخلی به مقدار کافی تولید شده است ترتیبی اتخاذ فرمائید:

1_ باتوجه به مصرف این داروها در بیماران سرپایی و بستری موقت مبتنی بر پروتکل های ابلاغی معاون محترم درمان به منظور کاهش بار بیمارستان ها به خصوص با موج جدید ویروس موتاسیون یافته ترتیبی اتخاذ فرمائید تا در داروخانه های منتخب به اندازه کافی در دسترس باشد.

داروخانه های منتخب در تعداد حداکثر و لیست آنها به مراکز 16 ساعته و مراکز خصوصی و خیریه کلیه شهرستان ها ارسال و جهت اطلاع بیماران و جلوگیری از سرگردانی آنها نصب گردد. به علاوه در سایت های مختلف جهت اطلاع عموم اعلام شود.

2_ مصرف این داروها جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل ها بوده و نسخه نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه ها صورت گیرد.

3_ جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و یا قاچاق فرآورده های مذکور داروخانه های منتخب مکلف به ثبت موارد با ذکر تعداد دارو، نام بیمار و پزشک معالج در سامانه TTAC می باشند.

پوشش بیمه ای داروهای "فاویپیراویر" و "رمدیسیور" مورد توجه قرار گیرد

همچنین وزیر بهداشت در نامه ای دیگر خطاب به محمدمهدی ناصحی عضو هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر ضرورت توجه به پوشش بیمه ای داروهای "فاویپیراویر" و "رمدیسیور" در درمان سرپایی مبتلایان به کرونا تاکید کرد.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ناصحی
عضو محترم هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت
جناب آقای دکتر سالاری
مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی
با سلام

پیرو تصمیمات قبلی درمورد پوشش داروهای ضد ویروس فاویپیراویر و رمدیسیور برای بیماران سرپایی مبتلا به  COVID-19، هنوز شکوائیه هایی از بعضی از استانها مبنی بر عدم پوشش بیمه ای این داروها در درمان سرپایی واصل می شود.

تجربه ارزشمند ما در خوزستان در اوج همه گیری جدید با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی نشان داد که اگر شیوه درمان سرپایی در مراکز 16 ساعته با داروهای ضد ویروس اعمال نمی شد سرریز بیماران بستری علاوه بر تحمیل هزینه سنگین، مرگ و میر را به شدت بالا می برد کما اینکه مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و نسبت های قبلی کشوری بود.

لذا شایسته است پوشش بیمه ای داروهای مذکور در درمان سرپایی مورد توجه قرار گیرد. بی تردید درمان ضد ویروس در روزهای اول به شدت  بار بیمارستان ها و هزینه های سنگین مرتبط با این بیماران را خواهد کاست. وبدا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.