واکسن های چینی از میزان حفاظت بسیار بالایی برخوردار نیستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، گائو فو در جریان کنفرانسی در شهر "چنگدو" در جنوب غرب چین گفت: واکسن های چینی از میزان حفاظت بسیار بالایی برخوردار نیستند.

پکن صدها میلیون دوز از واکسن های خود را در سایر کشورها توزیع کرده است و در عین حال اثربخشی واکسن های غربی را مورد تردید قرار داده است. 

مدیر مرکز کنترل بیماری های چین گفت: اینک بطور رسمی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا برای فرایند ایمن سازی باید از واکسن های مختلف از خطوط فنی مختلف استفاده کنند.

محققان در برزیل نشان داده اند که میزان اثر بخشی واکسن کرونا شرکت داروسازی «سینوواک» در پیشگیری از عفونت های علامت دار، به ۵۰.۴ درصد می رسد. 

پکن هنوز هیچ واکسن خارجی را برای استفاده در چین، کشوری که ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ برای اولین بار در آنجا ظهور کرد، تصویب نکرده است.

گائو هیچ اطلاعاتی در مورد تغییرات احتمالی در استراتژی ارائه نداد، اما از mRNA نام برد. mRNA روشی است که پیش از این توسط تولید کنندگان غربی واکسن مورد استفاده قرار گرفته است. این در حالی است که شرکت های داروسازی چین برای تولید واکسن کرونا از روش های سنتی استفاده می کردند.

وی افزود: همه باید فواید واکسن mRNA را برای بشریت در نظر گیرند. ما باید آن را به دقت دنبال کنیم و فقط به این دلیل که قبلاً چند نوع واکسن ساخته ایم، آن را نادیده نگیریم.

مدیر مرکز کنترل بیماری های چین قبلاً سولاتی را در مورد ایمنی واکسن mRNA مطرح کرده بود. خبرگزاری رسمی شینهوا نیز ماه دسامبر به نقل از وی نوشت که نمی تواند عوارض جانبی منفی ناشی از این واکسن ها را رد کند؛ زیرا برای اولین بار در افراد سالم مورد استفاده قرار می گیرد.

رسانه های دولتی چین و وبلاگ های مشهور بهداشت و علوم این کشور نیز ایمنی و اثر بخشی واکسن کرونای شرکت فایزر را که از mRNA استفاده می کند، زیر سوال برده اند.

به گفته گائو از تاریخ ۲ آوریل، حدود ۳۴ میلیون نفر هر دو دوز مورد نیاز واکسن های چینی را دریافت کرده اند و حدود ۶۵ میلیون نفر نیز یک دوز دریافت کرده اند.

کارشناسان می گویند که مخلوط کردن واکسن ها یا واکسیناسیون متوالی احتمالا باعث افزایش میزان اثربخشی آنها شود. اکنون در سراسر جهان آزمایش هایی در زمینه ترکیب واکسن ها و یا ارائه یک تزریق تقویت کننده پس از یک دوره زمانی طولانی تر در دست انجام است. محققان در انگلیس در حال مطالعه ترکیبی از واکسن های فایزر و آسترازنکا هستند. ایرنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.