در این مقطع آوردن واکسن خارجی کرونا یک وظیفه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: ظالمان معیشت مردم را گروگان گرفته اند و حتی در تهیه واکسن ما را اذیت می کنند و بیش از سه سال است که این فشار را ادامه می دهند. در این شرایط ما باید تلاش کنیم دست شان را قطع کنیم چرا از مذاکرات می ترسیم؟ کسی این حرفها را در سر ما فرو کرده است چرا از حرف زدن می ترسیم. قرآن حتی از مذاکره با کفار سخن می گوید که باید با جدال احسن انجام شود. پس چرا ما می ترسیم و از این موضوع فرار می کنیم. 

وی به کار سنگین بخش بهداشت در موضوع کرونا اشاره کرد و افزود: در این زمینه الان همه کشورها گرفتار هستند. من با سران چند کشور هم که صحبت کردم آنها هم باز دچار مشکل شده اند در حالی که آنها مثل ما تعطیلات عید نداشتند. البته تردد ها و دورهمی ها موثر است، ولی به هرحال الان وقت شعار نیست و وقت عمل است. من با توجه به آمارهایی که هر روز به دستم می رسد می بینم که هر وقت مردم مراعات کرده اند و رعایت پروتکل ها به 85 و 90 درصد رسیده وضع آرام شده و هر وقت به 50 و 45 درصد رسیده وضع بهم ریخته و این استثنا هم ندارد. پس اگر همه مراعات کنند درست می شود. 

رییس جمهور گفت: در این مقطع واکسن نقش موثری ایفا می کند، واکسن در برابر مرگ و میر مصونیت بالایی می دهد. ممکن است کسی واکسن زده باشد و به ویروس جهت یافته مبتلا شود، اما درصد مرگ و میر با واکسن پایین می آید. امروز حفظ جان مردم برای ما اولویت اول است و بعد از آن باید گردش ویروس را قطع کنیم. در این شرایط وارد کردن واکسن یک وظیفه است و وزارت بهداشت در این زمینه وظیفه دارد اما از طرفی هر شرکت خصوصی، بیمارستان و موسسه ای که بخواهد می تواند با ارز نیمایی واکسن بیاورد و پخش کند. قیمتش هم با حمل و نقل و سایر هزینه ها عدد بالایی نمی شود. پس شرکت ها هم می توانند واکسن آزاد بیاورند تا مردم بتوانند با یک قیمت معمولی از آن استفاده کنند. البته وظیفه وزارت بهداشت هم سرجای خودش باقی است. 

روحانی اضافه کرد: الان در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست و در کنار وزارت بهداشت که وظیفه خود را دارد بخش های خصوصی هم اگر می توانند در این زمینه آزاد هستند. از طرفی ما همه واکسن های داخلی را هم تقویت می کنیم، بعضی ها می گفتند بگذارید فقط روی یک واکسن کار شود ولی ما دیدیم اینها تزاحمی با هم ندارند و پایه هایشان با هم متفاوت است و باعث به تاخیر افتادن یکدیگر هم نمی شود. پس روی همه واکسن ها کار کردیم البته ممکن است واکسن داخلی در تابستان به دست مردم برسد.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: عافیتی که در دعاها تاکید شده الان این است که ما به کادر درمان مان در این شرایط کمک کنیم و خودمان هم با رعایت پروتکل ها، رفت و آمدها و دورهمی ها را محدود کنیم. خیلی خوب بود که نماز جماعت و تلاوت قرآن دسته جمعی برگزار شود ولی امسال دیگر چاره ای نداریم و باید بیشتر عبادت ها را انفرادی انجام دهیم و امیدوارم صدا و سیما و فضای مجازی همان طور که پارسال توانستند امسال هم بتوانند این کمبود را جبران کنند و امسال هم این تجربه را برای آن عافیت داشته باشیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.