احتمالا تزریق دوز سوم واکسن کرونا لازم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، البرتو بورلا گفت: این افراد همچنین ممکن است برای کسب حداکثر محافظت در برابر عفونت ناشی از کووید-۱۹ به تزریق سالانه این واکسن نیاز داشته باشند.

واکسن کرونای ساخته شده با همکاری شرکت داروسازی آمریکایی "فایزر" و شرکت داروسازی آلمانی "بایون تک" اولین واکسن کرونایی است که برای استفاده در آمریکا مجوز دریافت کرد.

مدیر عامل شرکت داروسازی فایزر گفت: با توجه به جهش ‌های ویروس کرونا، افراد واکسینه شده بعد از گذشت ۶ تا ۱۲ ماه از دریافت دوز دوم واکسن کرونا، احتمالا به تزریق دوز سوم نیز نیاز خواهند داشت. تحقیقات در مورد دوز سوم واکسن کرونا ادامه دارد و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

با توجه به جهش ‌های ویروس کرونا این سوال پیش می‌آید که آیا واکسن فعلی می ‌تواند اثربخشی لازم را در در مورد ویروس جهش یافته کرونا داشته باشد یا هم زمان با جهش‌ ها لازم است دوزهای دیگری از واکسن تزریق شود؟

محققان اکنون در تلاشند به این سوال مهم پاسخ بدهند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. اما مدیرعامل فایزر از سناریوی محتملی می‌گوید که چندان دور از واقعیت نیست. وی معتقد است که باتوجه به روند فعلی ویروس کرونا، به نظر می‌رسد افراد واکسینه شده لازم است بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از دریافت دوز دوم، مجددا برای بار سوم واکسینه شوند.

یکی از سناریوهای احتمالی که در مورد واکسن فایزر مطرح می ‌شود آن است که افراد واکسینه شده بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از دریافت واکسن، مجددا به دریافت دوز سوم نیاز دارند. البته این موضوع هنوز به صورت قطعی تایید نشده است و محققان در تلاش هستند پاسخ روشنی برای آن پیدا کنند.

البرتو بورلا تصریح کرد: بعضی از واکسن ‌ها مانند فلج اطفال تنها با یک بار دریافت و یک دوز می‌ توانند اثربخشی لازم را داشته باشند، اما برای واکسن ‌هایی‌ مانند آنفولانزا قضیه به این شکل نیست. ویروس کرونا بیشتر شبیه ویروس آنفولانزا است تا ویروس فلج اطفال.

فایزر در حال حاضر تحقیقات خود را در مورد دوز سوم واکسن آغاز کرده است تا بتواند مصونیت بیشتری را با توجه به جهش‌ های ویروس کرونا فراهم کند. باید دید آیا واقعا دریافت دوز سوم لازم است یا ممکن است روزی برسد که دیگر نیازی به واکسن کرونا نباشد و کره زمین از این بیماری همه گیر خلاص شود. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه