نوزاد متولد شده از مادر مشکوک به کرونا باید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرضیه بخشنده گفت: با گسترش ویروس کرونا توصیه می شود در زمان تولد نوزاد، پزشک مسئول نوزاد با تیم احیای پیشرفته، در اتاق مجاور محل تولد حضور داشته باشند تا در صورت نیاز بلافاصله پس از تولد در اتاق زایمان حضور پیدا کنند، برای انجام عملیات احیا نوزاد، در صورت امکان باید فضایی جدا از اتاق زایمان در نظر گرفته شود و نوزاد بلافاصله به آنجا منتقل شود.

وی افزود: نوزاد مشکوک به کرونا نوزادی است که از مادر با ابتلای قطعی کرونا در طی ۱۴ روز قبل از زایمان، به دنیا آمده یا مادر مشکوکی که بعد از تولد تست کرونای او مثبت شده است، در صورتی که نوزاد متولد شده از مادر مشکوک یا مبتلا به کرونا، نیاز به مراقبت در بیمارستان به دلیل نارسی، دیسترس تنفسی دارد در این زمان نوزاد باید به واحد ایزوله بخش مراقبت ویژه نوزادان منتقل شود. در صورت نداشتن واحد ایزوله در بخش مراقبت ویژه نوزادان در فضای اختصاصی و جداگانه ای داخل انکوباتور و با رعایت اصول ایزولاسیون و پیشگیرانه نگهداری و مراقبت شود.

کارشناس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت تاکید کرد: پس از تثبیت علائم بالینی نوزاد، هر ۳-۲ روز یک بار تست کرونا باید  تکرار شود. در صورتی که نوزاد از نظر بالینی معیارهای ترخیص را دارد، مرخص شده و انجام تست های بعدی باید در فرایند پیگیری نوزاد انجام شود؛ البته قرنطینه ۱۴ روزه بعد از پایداری بالینی در منزل نیز باید رعایت شود، در صورتی که تست نوزاد مثبت است ولی علامت بیماری کووید ۱۹ را ندارد، پس از ترخیص باید با رعایت اصول قرنطینه مراقبت شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخشنده در پایان گفت: اگر نوزاد متولد شده از مادر، مشکوک به کرونا بود، باید به مدت ۱۴ روز قرنطینه خانگی شود و در صورت بستری نشدن مادر با ترخیص از بیمارستان، مادر و نوزاد می توانند با رعایت الزامات قرنطینه خانگی در کنار هم باشند، باید به اعضای خانواده نوزاد در مورد قرنطینه خانگی فرزندشان توضیحات شفاف و دقیق داده شود و به آن ها در مورد اصول بهداشتی و پیشگیری از انتقال بیماری آموزش داده شود. فردی که غیر از مادر مراقبت نوزاد را به عهده می‌گیرد نباید در گروه افراد در معرض خطر باشد، در این دوران حساس، تماس پوستی با نوزاد به حداقل ممکن کاهش یابد و از در آغوش کشیدن و بوسیدن نوزاد جدا خودداری شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه