بودجه پژوهش در کشور وضعیت خوبی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شاهین آخوندزاده گفت: در حال حاضر بودجه پژوهشی در کشور وضعیت خوبی ندارد و با اینکه ما دچار محدودیت منابع هستیم بودجه اختصاص یافته به بخش پژوهش در عمل کم تر شده است، تحریم ها بر پژوهش های علمی تاثیر منفی داشته است، برای خرید وسایل آزمایشگاهی مانند کیت باید پول جا به جا کرد که به دلیل تحریم انتقال وجه از بانک های کشورمان به بانک های خارجی انجام نمی‌ شود، در نتیجه تجهیزات با واسطه و‌ گران تر وارد کشور می شوند.

قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت گفت: همچنین در حال حاضر به دلیل تحریم های موجود برخی از دانشمندان کشور نمی توانند در همایش های علمی خارج از کشور حضور پیدا کنند، برای باقی ماندن در عرصه رقابت در سطح بین المللی ما باید منابع مالی صرف کنیم، تحقیقات علمی در آینده ای نزدیک دچار کاهش کمیت و حتی کیفیت خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر شتاب و سرعت پژوهش های ما خوب ارزیابی شده است. نتایج امروز مربوط به تلاش های چند سال گذشته و‌ تخصیص منابع به بخش پژوهش است و نتیجه وضعیت نا مناسب بودجه پژوهشی امروز را در چند سال آینده خواهیم دید. کشور های پیشرفته حتی در دوران بحران از بودجه پژوهش خود کم نمی کنند تا در رقابت بین المللی باقی بمانند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان آخوند زاده در پایان گفت: امروزه در بهترین حالت حدود ۷۰ درصد از بودجه در نظر گرفته شده برای پژوهش در سال به این بخش تخصیص پیدا می کند که این موضوع به هیچ عنوان به نفع پژوهش و تحقیقات علمی کشور نیست.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.