در حال حاضر واردات کیت‌های تشخیص کرونا در کشور به صفر رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سپیده گلباز با اشاره به اینکه واردات کیت های تشخیص کرونا به صفر رسیده است گفت: در حال حاضر بیش از ۵ شرکت در حوزه تولید کیت تشخیص مولکولی PCR، نه شرکت در حوزه تولید کیت رپید تست آنتی ژن و ۱۰ شرکت در زمینه کیت استخراج RNA فعالیت می کنند. شرکت‌های دانش بنیان از ابتدای شیوع بیماری کرونا فعالیت‌های خود را در حوزه تولید کیت‌های تشخیص مولکولی آغاز کردند و خوشبختانه امروز کشور از واردات این کالای استراتژیک بی نیاز شده اند.

رییس اداره نظارت بر مواد و تجهیزات آزمایشگاهی سازمان غذا و دارو ادامه داد: تعدد مجوز‌های صادر شده از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی، نه تنها نیاز کشور را به طور کامل تامین کرده، بلکه امکان صادرات آن نیز فراهم شده است، در حال حاضر کیت تشخیص آنتی بادی یا سرولوژی صادر می‌شود.

وی افزود: بر اساس محاسبات انجام شده، قیمت هر کیت سریع آنتی ژن ۳ دلار است و طبق آمار وزارت بهداشت، روزانه بالغ بر ۵۰ الی ۷۰ هزار تست در کشور انجام می‌شود که هزینه ماهیانه کیت‌های تشخیصی، ۴ تا ۶ میلیون یورو برآورد می‌شود.

گلباز در پایان گفت: در حوزه تست‌های رپید هیچ وارداتی نداشته ایم، با هماهنگی سازمان غذا و دارو و تلاش شبانه روزی و نیز همکاری با وزارت صمت، مواد اولیه به موقع تامین و در اختیار شرکت‌های تولیدی قرار گرفته و تولید آن در داخل کشور دنبال شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان تا کنون ۱۴ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۴۲۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده که این مهم جز با تامین و تولید کیت‌های تشخیصی امکانپذیر نبود.

پایان پیام/

مطالب مشابه