تدوین طرح مدافعان سلامت برای پشتیبانی از کادر درمان کرونا در مجلس
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در آیین رونمایی از طرح مدافعین سلامت که در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد گفت: بعد از اینکه بنده به عنوان یکی از اعضای ستاد علمی کرونا انتخاب شدم، آقاى دکتر کیانى از طرف بنده به استان‌های مختلف کشور سفر کردند تا از  اقدامات و خدمات بهداشتی و درمانی که در خصوص کرونا در حال انجام است ، گزارشی  بدهند. 

وی افزود: یکی از موارد مهمی که بعد از نظارت‌ها و سرکشی‌ها متوجه شدیم این بود که به کادر درمان کرونا توجه چندانی نمی شود. وقتی می گوییم کادر بهداشت و درمان مشغول مجاهدت هستند ما باید از آنها پشتیبانی هایی انجام دهیم و آنها بدانند مجلس و دولت به فکرشان هستند و به وضعیت آنها رسیدگی می‌کنند، برخی از مدافعان سلامت که در زمان شیوع کرونا در حال خدمات رسانی هستند، نیروی انسانی موقت هستند که در جای سخت کار می کنند و امیدی به آینده کاریشان هم ندارند لذا با کمک جمعی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس و دوستان طرحی  آماده شد، تا انجام وظیفه اندکی نسبت به مدافعلان سلامت انجام دهیم. 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب ما را به حوزه فعالیت مدافعان سلامت به‌ عنوان حوزه جهادی توجه داده‌اند، طرح مدافعان سلامت، شامل این است که ایثارگران مدافعان سلامت شامل چه افرادی می شود و چه سازمان هایی مشمول خدمات رسانی به این عزیزان هستند. اجاره به شرط تملیک و روش های مختلف در حوزه مسکن، برای جامعه هدف یا همان ایثارگران و خانواده های شهدای مدافع سلامت مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: گروه دوم تسهیلاتی که در این طرح مدافعان سلامت در نظر گرفته شده است اینکه همه موارد بهداشتی درمانی گروه هدف، شامل بیمه می شود. هزینه های آنها صددر صد به صورت بیمه سلامت  پرداخت شود، دستگاه های مرتبط هم موظف به تامین این امکانات و خدمات برای خانواده های شهدای مدافع سلامت و ایثارگران هستند، برخی از افراد هم که مشمول بنیاد شهید می شوند، همچنین خدمات بهزیستی برای فرزندان این افراد تامین می شود و‌ نهایتا هم خدمات مشاوره مددکاری برای خود و خانواده مدافعان سلامت در نظر گرفته‌ می‌شود.
 
وی اظهار کرد: یکی دیگر از تسهیلات در نظرگرفته شده برای مدافعان سلامت، تسهیلات اداری و استخدامی است که ۱۰ درصد ظرفیت استخدامی نیروهای مورد نیاز خصوصا وزارت بهداشت باید به این افراد اختصاص داده شود، همچنین اعضای خانواده های مدافعان سلامت که از کرونا به شهادت رسیدند به صورت پیمانى و آزمایشی هستند شامل این استخدامها می شوند. این تسهیلات شامل مدافعان سلامتی که زمان خدمت ۶ ماه متوالی و ۹ماه متناوب را داشتند می شود. 

نائب رئیس مجلس گفت: اختصاص ۲۰ درصد از ظرفیت دکترای تخصصی و‌فرصت های مطالعاتی و‌استخدام‌هیات علمی هم به عنوان سهمیه در نظر گرفته شده است، یکی‌ دیگر از این تسهیلات اعطای تسهیلات بانکی با نرخ ۴ در صد و پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی برای تهیه ماشین و وسایل منزل برای مدافعان سلامت است، در طرح مدافعان سلامت، یک نوع معادل سازی برای شهدای مدافع سلامت و خانواده درجه یک و افرادی که ۶تا ۹ ماه فعال بودند و همچنین افرادی که از کار افتاده هستند صورت گرفته است. 
 
به گزارش خبرگزاری خانه ملت قاضی زاده هاشمی در پایان اضافه کرد: در این طرح بنا بر تسهیلات در نظر گرفته شده، به سازمان هایی همچون امور ایثارگران، و‌زارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و‌ سازمان بهزیستی مسئولیت داده شده است، امیدواریم با اجرای طرح‌ مدافعان سلامت به مفهوم‌ ایثارگری در مقابله با کرونا رسمیت داده شود و‌ یک قدم‌ ناچیزی در جهت پاسداشت ایثارگران حوزه سلامت برداریم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.