اگر کسی بر خلاف مقررات ستاد مقابله با کرونا عمل کند باید مجازات شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی گفت: در موضوع هسته ای، واکسن، مقابله با کرونا، معیشت مردم و تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم که نتیجه انتخابات چگونه است. حتی اگر مثلا انتخابات به جای ۱۴۰۰ در سال ۱۴۰۱ بود ما باز هم این اقدامات را با قدرت انجام می دادیم. چرا که اگر مردم خوشحال باشند و احساس بهتری در شرایط زندگی خود داشته باشند با نشاط بیشتری در انتخابات شرکت می کنند.

رئیس جمهور به روند تهیه و توزیع واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: بحث واکسن تقریبا از پاییز پارسال مطرح بود. اول بنا بود واکسن هایی را خریداری کنیم که برای وزارت بهداشت مورد اطمینان نبود. چون سازمان بهداشت جهانی آنها را تایید نمی کرد و دوره های قانونی خود را طی نکرده بودند. افرادی هم بودند که واکسن هایی که سازمان بهداشت جهانی تایید نمی کرد و وزارت بهداشت درباره آنها تردید داشت پیشنهاد می کردند.

وی افزود: از طرفی اقلیتی در کشور جوی درست کردند که تا می خواهی چیزی از شرق بیاوری می گویند چرا از فلان جا می آوری و چرا غربی نیست. در قراردادها هم همین جو را راه انداختند. مثلا اگر با اروپا قرارداد ۱۰۰ ساله هم بسته شود حرفی نمی زنند اما قرارداد ۲۵ ساله با شرق را می گویند این چه بود و از این حرف ها به هر حال ذهنیتی در بخشی از مردم ایجاد شده که جنس شرقی به کیفیت جنس غربی نیست. وزارت بهداشت هم مطرح کرد که در واکسن به دنبال سبدی است که بخشی از آن از غرب و بخشی از شرق تهیه شود.

روحانی گفت: وزارت بهداشت سفارشاتی هم داده بود که بعدا شرایطی پیش آمد که از برخی از کشورها اصلا واکسن نخریم و ما به سراغ برخی کشورهایی که هنوز سازمان بهداشت جهانی تایید نکرده بود رفتیم. چرا که دیگر به اضطرار رسیدیم و دیدیم کشورهای دیگر هم از همین ها استفاده کردند. البته برخی کشورها قبول کرده بودند که مرحله سوم آزمایش روی مردم آنها انجام شود که این موضوع در ستاد ملی مقابله با کرونا مورد قبول ما واقع نشد. به هر حال بهترین جایی که در پارسال به آن رسیدیم که سفارش بدهیم کواکس بود. ما هم زیر نظر سازمان بهداشت جهانی ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریداری کردیم، اما وقتی خواستیم پول آن را پرداخت کنیم به خاطر تحریم ها نشد و هی امروز و فردا و از این حساب به آن حساب صورت گرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما برای پرداخت ۵۳ میلیون دلار پول واکسن سراغ هر کشور و حساب و سفیری رفتیم نشد اما به هر حال پرداخت کردیم. حالا کواکس قاضی عادل شده و به این دلیل که دیرتر پول را پرداخت کردیم نوبت ما را عقب انداخته است. من اینها را گفتم تا مردم بدانند ما در برخی مشکلات دچار محذور تحریم شدیم. حالا به هر حال واکسن وارد شده و تا به حال کادر درمان را پوشش داده و از این به بعد سراغ کسانی که سن شان بالاست و یا بیماری های زمینه ای دارند و حدود شش تا هفت میلیون نفر هستند می رویم. وقتی این دور تمام شود. یک امنیت روحی، روانی و جانی ویژه در کشور ایجاد می شود. چون ۷۰ درصد فوتی ها از ۶۰ سال به بالا و یا با بیماری های زمینه ای هستند.

وی اظهار کرد: ما در زمینه واکسیناسیون بر مبنای این سند پیش می رویم و ان شاءالله شرایط ما در اردیبهشت و خرداد بهتر خواهد بود و واکسن بیشتری هم وارد می شود. در موضوع واکسن داخلی هم همه توان مان را برای کمک به کار گرفته ایم تا هر چه سریعتر بتوانند آن را به نتیجه برسانند و امیدواریم در تابستان شاهد ورود واکسن داخلی به بازار باشیم. کارهای مشترکی هم با روسیه، کوبا و دیگران در حال انجام شدن است.

روحانی ادامه داد: اگر کسی بر خلاف مقرراتی که ستاد مقابله با کرونا تصویب کرده در استفاده از واکسن تخلفی کند به اشد وجه باید مجازات شود. متاسفانه دو سه مورد به ما گزارش شد که وقتی بررسی کردیم دیدیم درست است و چند نفر از اعضای شهرداری و شورای شهر فلان شهر تخلف کردند و خارج از نوبت از واکسن استفاده کردند که باید با آنها اشد برخورد صورت گیرد و پرونده شان هم تکمیل شود و به قوه قضائیه فرستاده شود. چرا که واکسن دقیقا باید طبق طرح سند دولت تدوین شود.

رئیس جمهور گفت: واکسیناسیون برای کل ملت به صورت رایگان خواهد بود، ما در ستاد هم تصویب کرده ایم که بانک مرکزی علاوه بر آن خرید ۱۰۰ میلیون دلار دیگر هم ویژه واکسن روی میز بگذارد تا هر کسی که می تواند واکسن وارد کند که باید بخش خصوصی در این زمینه با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هماهنگ باشد. حتی می تواند با ارز ۴۲۰۰ تومانی بخرد و این واکسن را برای واکسیناسیون عمومی در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد که این کار شروع هم شده است. الان یک بخش خصوصی وارد شده و قرارداد شش میلیون دوز واکسن را هم بسته که ان شاءالله وارد می شود. پس برای اینها و هر بخش خصوصی که می تواند برود و از هر کجا البته زیر نظر وزارت بهداشت واکسن بیاورد ارز ۴۲۰۰ تومانی حاضر است و پولش را ما تامین می کنیم.

وی اضافه کرد: یک بحث هم داریم که غیر از ارز ۴۲۰۰ تومانی و واکسنی است که ما داریم خریداری می کنیم و آن هم این است که اگر یک بخش خصوصی خواست واکسن با ارز نیمایی وارد کند که آن هم زیر نظر وزارت بهداشت خواهد بود که کدام واکسن چگونه و طبق مقررات بهداشتی باشد، آن هم آزاد است که بیاورند و برای هر کسی خواست استفاده کنند. مثل بیمارستان دولتی که ما برای همه داریم و درکنار آن یک بیمارستان خصوصی هم هست که هر کسی خواست استفاده کند می تواند برود استفاده کند. ما واکسیناسیون عمومی را انجام می دهیم و به آن متعهد هستیم و طبق چهارچوب سند ملی مان پیش می رویم اما اگر دیگران هم در این زمینه خواستند فعال شوند هم بخش خصوصی با ارز ۴۲۰۰ تومانی می تواند برای دولت فعالیت کند، هم می تواند عمومی خودش با ارز نیمایی فعالیت کند.

به گزارش ایسنا روحانی در پایان گفت: ما باید از این به بعد دوران را دوران پسا کرونا ببینیم، امروز باید بهداشت و سلامت را به عنوان مسئله اول در نظر بگیریم. چرا که هر زمان ممکن است با یک اپیدمی یا پاندمی مواجه شویم. خداوند توفیق داد و ما در دولت یازدهم یکی از مسائل اساسی دولت را طرح تحول سلامت گذاشتیم و اگر این طرح نبود ما الان حریف این موضوع نمی شدیم. ما تخت های بیمارستانی را از 90 هزار تخت به 136 هزار تخت رسانده و تلاشمان این است تا پایان دولت 10 تا 13 هزار تخت دیگر هم اضافه کنیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.