سرعت انجام واکسیناسیون در ایران افزایش یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیما سادات لاری گفت: در حال حاضر روند واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در کشور با دریافت سهم  ایران از سبد جهانی کواکس سرعت گرفته است، تاکنون در مجموع ۶۲۱ هزار و ۸۲۲ دوز واکسن به ۴۸۰ هزار و ۶۴۶ نفر طی ۲ مرحله تزریق شده است ، پیش بینی کرد که تا پنجم اردیبهشت کادر بهداشت و درمان اعم از گروه دانشجویان ، دستیاران و مراکز درمانی بخش خصوصی ، بیماران خاص و جانبازان بالای ۷۰ درصد واکسنشان را دریافت کنند.

وی افزود: کمبود واکسن کرونا یک معضل جهانی است و خوشبختانه در حال حاضر سرعت انجام واکسیناسیون در ایران افزایش یافته است، مازندران به عنوان یکی از استان های پایلوت واکسن ایرانی پاستور است که در حال حاضر واکسن برکت و پاستور وارد مرحله سوم کارآزمایی شده است، امیدواریم کرد تا تیر ماه این دو واکسن در کشور به تولید انبوه برسد، با این روند در پاییز امیدواریم واکسیناسیون بقیه گروه ها انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به انعقاد قرارداد ورود ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک روسیه گفت: برای دریافت و تزریق این واکسن زمان خاصی قابل تخمین و پیش بینی نیست.

لاری در پاسخ به برخی گمانه زنی ها در باره عوارض واکسن آسترزانکا و احتمال وجود چنین عوراضی در واکسن روسی گفت: اگر چه ما تاکنون در کشور عوارضی از واکسن روسی را شاهد نبودیم ، ولی هر واکسنی ممکن است عوارضی داشته باشد. واکسن روسی به دلیل استفاده بیشتر بالطبع ممکن است آثار بیشتری هم داشته باشد. ممکن است عوارض این واکسن حتی از هر ۲۰۰ هزار نفر در یک نفر بروز کند. با این حال بر اساس نظر کارشناسان هر واکسنی که در اختیار هست باید تزریق شود و ما تاکنون در کشور عوارضی در زمینه تزریق واکسن روسی را شاهد نبوده ایم.

وی اظهار کرد: تمامی واکسن های موجود در شبکه بهداشت و درمان کشور رایگان است و واکسیناسیون طبق اولویت بندی وزارت بهداشت پولی نیست و نخواهد بود، هیچ واکسنی در سبد شبکه بهداشت و درمان کشور پولی نخواهد بود و واکسیناسیون بر اساس اولویت بندی به طور رایگان در حال انجام است.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص واکسن هایی که توسط بخش خصوصی وارد می شود گفت: واردات واکسن توسط شرکت های بخش خصوصی یه تصمیم راهبردی برای سرعت بخشی به انجام واکسیناسیون است ولی واکسن های وارداتی توسط این شرکت ها نیز با نظارت وزارت بهداشت و بر اساس قیمت های مصوب توزیع خواهد شد، در حال حاضر سلامت و امنیت مردم در اولویت دولت قرار دارد و برای انجام هرچه بیشتر واکسیناسیون از تمامی ظرفیت ها استفاده خواهد شد.

لاری در حاشیه بازدید از مراکز درمانی و بیمارستانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جمع خبرنگاران گفت: وزارت بهداشت متولی شناسایی نوع ویروس است و تا کنون هیچ موردی غیر از نوع انگلیسی آن وارد کشور نشده است، البته این به معنای ناممکن بودن ورورد انواع دیگر ویروس های جهش یافته به کشور نیست و باید نسبت به این تهدید بسیار هوشیار بود ، زیرا برخی از انواع ویروس کرونای جهش یافته می توانند بسیار آسیب‌زا باشند و کنترل پاندمی را با مشکل مواجه کنند.

وی اظهار کرد: در درون کشور نیز ممکن است با جهش هایی در ویروس کرونا مواجه شویم که البته تا کنون مورد مشکوک یا قطعی مشاهده نشده است، تنها راهکار برای از بین بردن تهدید کرون واکسیناسیون همگانی است، تا زمانی که واکسیناسیون همگانی کامل شود ، بهترین روش رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک است که تقریباً مدیریت و کنترل بیماری کووید۱۹ را آسان خواهد کرد، مسئولیت جلوگیری از ورود سوش های جدید ویروس کرونا به کشور متوجه دستگاه ها و نهادهای متولی از طریق اجرای سختگیرانه تمامی محدودیت ها و پروتکل هاست که وزات بهداشت هم تاکنون هشدارهای لازم را نسبت به اهمیت جلوگیری از ورود ویروس های جدید به متولیان داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین به وضعیت همه گیری ویروس کرونا در استان مازندران اشاره کرد و گفت: فاصله پیک سوم و چهارم شیوع کرونا در این استان به دلیل عدم رعایت مردم، بالابودن سفرها و عوامل دیگر بسیار نزدیک بود ، اما در حال حاضر با وجود این که همچنان روند بستری در این استان بالاست ، اما به نظر می رسد روند رو به ثبات است، با وجود روند کاهشی ، برنامه های مقابله و کنترل همچنان جدی پیش می رود و برنامه ریزی هایی صورت گرفته از جمله آن درمان سرپایی بیماران قبل از بستری شدن است در عین حال که پیش بینی هایی نیز برای افزایش تخت بیمارستانی و حمایت برای هزینه های درمانی انجام شده است.

به گزارش ایرنا لاری در پایان یکی از موارد پیشگیری از شیوع بیشتر را شناسایی اولیه و قرنطینه بموقع مبتلایان عنوان کرد و گفت: روند انجام تست در مازندران بسیار خوب بوده و از موارد خوب دیگر رهگیری هفت نفر از افراد مرتبط با بیمار پس از شناسایی اولیه بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه