هیچ ضمانتی برای تهیه واکسن کووید ۱۹ از راههای غیر قانونی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدعلی محسنی بندپی در خصوص واکسن نجومی کرونا در بازار ناصرخسرو گفت: واکسن کرونا باید از طریق مجاری قانونی وزارت بهداشت و درمان پزشکی تهیه شود، هیچ ضمانتی برای تهیه واکسن کووید ۱۹ از راههای غیر قانونی نیست. بارها از همین تریبون اعلام کرده‌ایم که تنها متولی واکسن کرونا داخلی و خارجی٬ وزارت بهداشت و درمان پزشکی است. متاسفانه باز در خبرها و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنیم، در حالی که عده‌ای در شرایط سخت بیماری قرار دارند اخاذی نجومی به نام واکسن تقلبی در ناصرخسرو بی‌رحمانه‌ترین رفتار دشمنان خودی است.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: حمل، نقل و نگهداری واکسن کرونا دارای شرایط ویژه‌ای است و نیازمند امکانات خاص از قبیل یخچال‌هایی که توانایی نگهداری آنها ۷۰ درجه است تا بتوان واکسن‌ها را تا زمان مصرف نگهداری کرد. تهیه این یخچال‌ها برای همه به ویژه دلالان ناصرخسرو امکان پذیر نیست. بر همین اساس نمی‌توانیم استاندارد واکسن‌های کرونا را در بازار تایید کنیم، واکسیناسیون عمومی توسط واکسن‌های وارداتی و تولیدات داخلی با اولویت بندی متقاضیان صورت می‌گیرد. ابتدا کادر درمانی که در معرض بیشتر بیماری قرار دارند٬ واکسینه می‌شوند. در مرحله بعدی سالمندان بالای ۶۵ سال و دارای بیماری‌های خاص در ارجحیت دریافت قرار می‌گیرند.

وی افزود: مراحل تولید واکسن در کشور به خوبی پیش می‌رود. امیدواریم زودتر به مرحله‌ای از تولید برسیم که بتوانیم کل کشور را واکسینه کنیم. ناگفته نماند وزارت بهداشت نسبت به واکسینه کردن بیماران نادر بی‌تفاوت نیست٬ ولی به دلیل کمبود واکسن ابتدا افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا دارند در دستور کار قرار می‌گیرند، نه تنها واکسن فایزر بلکه واکسن‌های دیگر مثل اسپوتنیک و آسترازنکا چون دارای شرایط خاصی برای نگهداری هستند بر همین اساس نمی‌توان تضمینی برای استاندارد بودن آنها در بازار سیاه دانست، مردم برای تهیه واکسن از طریق وزارت بهداشت و درمان اقدام کنند، اینکه واکسن فایزر در کشور وجود دارد بماند شرایط نگهداری آن مهم است و به واکسن‌های که در بازار سیاه توزیع می‌شود چندان توجه نکنند.

محسنی بندپی گفت: در بازدیدی که کمیسیون درمان و بهداشت مجلس از بنیاد برکت داشتند پیش بینی می‌شود تا نیمه دوم سال واکسیناسیون عمومی صورت بپذیرد و در تولید انبوه واکسن تولید کنند، در حال حاضر صحبت از ورود بخش خصوصی برای خرید واکسن است، زمانی که صحبت از بخش خصوصی می‌شود موضوعاتی نظیر رانت و خصولتی بودن به میان می‌آید، ارتباط بخش خصوصی و دولتی ممکن است، مسیر تازه‌ای برای سود رساندن به گروه خاصی باشد باید نظارت‌ها را در این مورد قوی کنیم. راه نجات کشور در ارائه خدمات است که یکی از راه‌های به میدان آوردن بخش خصوصی است، بخش خصوصی ظرفیت بسیار بالایی دارد و مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی اقتصاد کشور ما در بودجه عمومی بخش خصوصی و تعاونی‌ها هستند .

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در چهل سال گذشته تمام تمرکز کار بر روی بخش دولتی بوده است و اگر به بخش خصوصی می‌پرداختیم با همکاری مستقیم یا غیر مستقیم دولت بدون شک  به شرایط بهتری می‌رسیدیم، در بحث حذف ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی که به وارد کردن کالاهای اساسی از جمله دارو اختصاص داده شده بود. نباید با حذف آن صورت مسئله را پاک می‌شد و کمیسیون تلفیق به آن رضایت می داد باید با کسانی با دریافت ارز دولتی به بهانه وارد کردن کالاهای اساسی سوء استفاده کرده‌اند برخورد جدی می‌شد.

وی اظهار کرد: ظرفیت بخش خصوصی در وارد کردن واکسن بسیار مناسب است، بخشی از جامعه به لحاظ مادی در شرایط خوبی هستند و می‌خواهند سریع‌تر واکسینه شوند، هیچ گونه مشکلی ندارد که واردات واکسن از طریق بخش خصوصی و با نظارت دولت صورت بپذیرد. البته در نظر داشته باشیم واکسن برای تمام مردم ایران رایگان است اگر کسی تمایل داشته باشد خارج از برنامه واکسیناسیون عمومی دولت واکسینه شود باید از جیب خود هزینه آن را پرداخت کند، شاید با فروش واکسن به افراد متمول عدالت بهداشتی زیر سوال برود اما از طرفی یک گام دیگر به عدالت نزدیک‌تر می‌شویم چرا که پولی که برای سلامت هزینه می‌شود به افراد نیازمند اختصاص می‌یابد همچنین ناگفته نماند واکسیناسیون عمومی ظرف چند ماه آینده صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت مجسنی بندپی در پایان اضافه کرد: واکسیناسیون بخشی از فرآیند کنترل بیماری کرونا است، اینگونه نیست که عده‌ای واکسینه شده‌اند بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی دورهمی را از سر گرفته تجربه جهانی ثابت کرده که کسانی که واکسینه شدند چندان در مقابل بیماری ایمن نبوده‌اند، پیشنهاد ما این است که تا فروکش کردن بیماری همه باید محدودیت‌های اجتماعی را رعایت کرده و به پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند. هر میزان از جامعه متمول واکسینه شوند در کاهش بیماری کرونا تاثیر خواهد داشت بدون شک اگر یک نفر هم واکسینه شوند تا حدودی قطع زنجیر بیماری کرونا را به دنبال خواهد داشت.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.