ابتلا به کووید-۱۹ ماه‌ها پس از بهبودی همچنان کشنده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، "زیاد العلی" گفت: هنگامی که مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را حساب می کنیم ، شمار کل واقعی مرگ و میر بسیار بیشتر است، بیشتر مرگ های ناشی از عوارض طولانی مدت کووید-۱۹ به عنوان مرگ ناشی از کرونا ثبت نمی شود.

رییس مرکز اپیدمیولوژی بالینی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و همکارانش برای رسیدن به این نتیجه گیری از داده های ناشی از پایگاه داده های الکترونیکی بهداشت و درمان سربازان بازنشسته آمریکا استفاده کردند.

این مطالعه شامل بررسی داده های بیش از ۸۷ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ می شد. ۷۴ هزار و ۴۳۵ نفر از این افراد در بیمارستان بستری نشدند و ۱۳ هزار و ۶۵۴ نفر آنها به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده بودند.

این مطالعه نشان داد که حتی آن دسته از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونای شدید در بیمارستان بستری نشده بودند، ماه ها بعد هنوز از عوارض ناشی از این بیماری رنج می بردند.

این عوارض شامل شرایط تنفسی، بیماری های سیستم عصبی، بیماری های مرتبط با سلامت روان، اختلالات متابولیکی، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های گوارشی بودند.

وی افزود: حتی افراد مبتلا به کرونای خفیف یعنی افرادی که فقط تب و سرفه دارند و ظاهرا خوب به نظر می رسند، ممکن است ماه ها بعد به سکته مغزی مبتلا شوند یا لخته خونی در مغز آنها تشکیل شود که اینها همه از عوارض ابتلا به کووید-۱۹ است. این خطرها کم هستند، اما بی اهمیت نیست، البته خطر مرگ و چالش های مربوط به سلامتی با افزایش شدت بیماری افزایش یافته و نشان می دهد بیماران بستری در بیمارستان که به درمان در  بخش مراقبت های ویژه نیاز دارند، با بیشترین خطر بروز عوارض سلامتی ناشی از کرونا و مرگ روبرو هستند.

به گزارش ایرنا رییس مرکز اپیدمیولوژی بالینی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس در پایان تاکید کرد: بهترین راه برای جلوگیری از طولانی شدن کووید-۱۹ پیشگیری از آلودگی به این ویروس است و بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به کرونا واکسیناسیون است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.