ضرورت استفاده از ظرفیت سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای برای پیشگیری و کنترل کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی در پیامی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای "۲۸ آوریل و مقارن با هشتم اردیبهشت" گفت: همه گیری بیماری کووید-۱۹ دولت ها، کارفرمایان، کارگران و عموم مردم را با چالش های بی سابقه ای در رابطه با ویروس مواجه کرده است و تأثیرات بسیاری را در دنیای کار به همراه داشته است. 

وی اظهار کرد: روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای با استفاده از درس آموخته ها و تجربیات دنیای کار، بر روی استراتژی های تقویت سیستم های ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای " OSH " با هدف افزایش تاب آوری سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای در برابر بحران هایی پیش رو در حال و آینده تمرکز خواهد داشت، بیماری همه گیر کووید-۱۹ از زمان شیوع در اوایل سال ۲۰۲۰، به عنوان یک بحران جهانی در همه جا تأثیرات عمیقی داشته است. این بیماری همه گیر، تقریبا همه جنبه های دنیای کار را تحت تأثیر قرار داده است، از خطر انتقال ویروس در محیط های کاری تا خطرات مربوط به ایمنی و بهداشت حرفه ای " OSH " که منجر به شکل گیری اقدامات مهمی برای کاهش انتشار این ویروس شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: شیوه های کاری جدید از قبیل استفاده گسترده از دورکاری، فرصت های زیادی را برای کارگران فراهم کرده است اما از طرفی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت حرفه ای " OSH " به ویژه خطرات روانی- اجتماعی و خشونت را نیز در محیط کار به همراه داشته است، روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای سال ۲۰۲۱ بر روی بکارگیری عناصر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای که در ساختار کنواسیون ایمنی و بهداشت حرفه ای ۲۰۰۶ "شماره ۱۸۷" آمده است، تمرکز دارد. گزارش روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای، اهمیت تقویت سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای" OSH " شامل خدمات بهداشت حرفه ای هم در سطح ملی و هم در سطح شرکت ها را اثبات کرد.

رئیسی اضافه کرد: سازمان بین المللی کار از این فرصت برای ارتقای سطح آگاهی و افزایش تبادل نظر در خصوص اهمیت سرمایه گذاری بر روی تاب آوری سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای با استفاده از نمونه های منطقه ای و کشوری در کاهش و جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ در محل کار، استفاده خواهد کرد.

وی همچنین در نامه ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواستار انجام اقداماتی برای استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای برای پیشگیری و کنترل بیماری کووید ۱۹ شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در این نامه نوشت: از آنجایی که همه گیری بیماری جهانی کووید-۱۹ همه دولت ها، کارفرمایان، کارگران، سازمان ها و تشکل های مرتبط با آنها را با چالش بزرگی روبرو کرده است و به یک بحران جهانی تبدیل شده است، سازمان بین المللی کار "ILO" نیز بر روی تقویت سیستم های ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای به منظور افزایش تاب آوری آنها در برابر بحران های پیش رو در زمان حال و آینده، متمرکز شده و شعار "پیش بینی، آمادگی و پاسخگویی به بحران ها - هم اکنون برای افزایش تاب آوری در نظام های ایمنی و بهداشت حرفه ای سرمایه گذاری کنیم" را اعلام کرده است. 

به گزارش ایرنا رئیسی در پایان تاکید کرد: انتظار می رود با جلب مشارکت و هماهنگی همه ذینفعان، ترتیبی اتخاذ شود و به صورت شایسته با انجام اقداماتی نظیر برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس، تهیه کلیپ، بنر، بیلبورد و ... نسبت به گرامیداشت این روز در راستای استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای برای پیشگیری و کنترل بیماری کووید-۱۹، اقدام کنید، همچنین تأکید می شود با توجه به خطر شیوع بیماری کرونا، در این روز هیچ گونه تجمع و همایشی برگزار نشود و از چاپ و نشر پفلت یا نشریات کاغذی نیز جداً خودداری شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.