عوامل موثر در بروز سرطان مغز استخوان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس حاجی فتحعلی گفت: سرطان بافت مغز استخوان در بین افراد جامعه به سرطان خون معروف است، این سرطان زمانی در فرد رخ می دهد که تمام فضای بافت مغز استخوان با سلولهای سرطانی یا بلاست که سلول هایی جوان، فاقد  عملکرد، تمایز نیافته و دارای تکثیر زیاد هستند اشغال می شود. در این وضعیت، فضایی برای مغز استخوان که بتواند به تولید سلولهای نرمال خون نظیر پلاکت، گلوبول قرمز و سفید بپردازد باقی نمی ماند.

متخصص خون و سرطان بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مرگ بیماران مبتلا به سرطان خون را در اثر عوارض ناشی از کاهش میزان تولید سلولهای نرمال خونی عنوان کرد و گفت: این بیماران به دلیل کاهش پلاکت دچار خونریزی های شدید می شوند یا به دلیل کاهش گلبولهای سفید خونی مرتبا به عفونت های خطرناک مبتلا می شوند که باعث مرگ این بیماران می شود.

وی سرطان خون را دارای انواع متعددی ذکر کرد که دو نوع لنفویید ALLو میلوئید AMLاز شایعترین آنها هستند و افزود: هنوز علت مشخصی برای سرطان های خون شناخته نشده است اما یکسری فاکتورها و عوامل مشخص شدند که در بروز و پیدایش این نوع سرطان ها نقش دارند که از آن جمله به رادیاسیون یا تشعشعات اتمی با دوزهای بالا، مواجهه طولانی مدت با برخی مواد شیمیایی، بعضی ویروس ها و برخی بیماری های ژنتیکی نظیر سندرم داون یا بیماری های زمینه ای اشاره کرد، وجود این عوامل و فاکتورها در فرد به این معنا نیست که حتما باعث بروز این سرطان می شود بلکه می تواند در بروز بیماری موثر باشند.

حاجی فتحعلی گفت: اغلب اوقات نشانه های بیماری غیراختصاصی هستند، بیماران گاهی به دلیل کاهش تولید پلاکت و سلولهای خونی با مشکلاتی نظیر خونریزی از بینی یا سایر بخش های بدن، کبودی های متعدد مراجعه می کند. همچنین ممکن است بیمار به دلیل کاهش تولید گلبولهای سفید خونی مستعد ابتلا به عفونت های مکرر، تب، سرماخوردگی های مکرر باشند، کاهش وزن یک علامت اولیه مهم در این بیماری است، کاهش وزن بیش از ۱۰ درصد وزن بدن در کمتر از شش ماه یکی از علایم مهم اولیه است که درصورت مشاهده فرد حتما به پزشک مراجعه کند.

متخصص خون و سرطان بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعریق به خصوص تعریق شبانه را نیز جزو علایم بسیار مهم در این سرطان برشمرد و گفت: این بیماران در هنگام خواب شبانه دچار تعریق شدید می شوند به نحوی که وقتی فرد از خواب بیدار می شود تمام رختخوابش به دلیل تعریق زیاد خیس و مرطوب شده است، بروز دردهای استخوانی، بی اشتهایی و نشانه هایی از این قبیل که به صورت ناگهانی در فرد ایجاد شده است می تواند زنگ خطری در فرد باشد و باید علت یابی شود.

وی اظهار کرد: برای تشخیص بیماری پزشک از روشهای تشخیصی متعددی نظیر آزمایش خون، بیوپسی مغز استخوان و فلوسایتومتری بنا به ضرورت استفاده می کند، ساده ترین روش تشخیصی برای این سرطان استفاده از نمونه خون محیطی یا CBC است که در بسیاری اوقات با استفاده از آن می توان به تشخیص بیماری رسید.

حاجی فتحعلی مورفولوژی خون محیطی، بیوبپسی یا نمونه گیری از مغز استخوان، فلوسایتومتری و تست های ژنتیکی را از دیگر روش های تشخیص این نوع سرطان برشمرد و خاطرنشان کرد: تشخیص قطعی بیماری با نمونه گیری از مغز استخوان صورت می گیرد که در این روش با ارزیابی مورفولوژی سلول ها، سلولهای سرطانی تشخیص داده می شود، برای تشخیص دقیق نوع سرطانهای لنفوئیدی یا میلوئیدی و... از امکانات دیگری به نام فلوسایتومتری استفاده می شود، تست های ژنتیکی از دیگر روش های تشخیصی است که علاوه بر تشخیص، پیش آگهی، میزان خطر، احتمال عود بیماری را نیز نشان می دهد تا براساس آن بیمار تحت درمان مناسب قرار گیرد.

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی روش های درمان این بیماری را بسیار متفاوت از جمله درمان های حمایتی و نگهدارنده و ... برشمرد و به دارو درمانی، شیمی درمانی، سلول درمانی و پیوند مغز استخوان اشاره کرد و گفت: در نوعی از سرطان خون به نام سرطان مزمن لنفوئیدی  CLL بیمار نیاز به درمان خاصی نداشته و فقط سال ها تحت نظر پزشک قرار می گیرد. درمان مبتلایان به سرطان مزمن میلوئیدی CML نیز صرفا با تجویز یک داروی خوراکی صورت می گیرد و بیمار سالیان سال بدون هیچ مشکل و عارضه ای تحت درمان قرار می گیرد.

وی شیمی درمانی را شایعترین درمان در سرطان عنوان کرد و افزود: در صورت ورود سرطانها از فاز خاموشی به سایر فازهای بیماری، شیمی درمانی پیچیده مرسوم ترین درمان محسوب می شود. در این روش درمانی سعی می شود سلولهای سرطانی را از بین برده و اصطلاحا بیماری را به فاز خاموشی ببریم اما این روش  درمان یا علاج قطعی بیماری نیست، از جمله درمان های قطعی این بیماری می توان به روش های جدیدی نظیر سلول درمانی اشاره کرد که دریچه جدیدی را در درمان این بیماران گشوده است.

حاجی فتحعلی پیوند مغز استخوان را یکی از راه های درمان بسیار موثر در این بیماران ذکر کرد که به صورت وسیع در ایران از جمله در بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی انجام می شود و اضافه کرد: مبتلایان به سرطان مغز استخوان پس از طی روند درمانی از بیمارستان مرخص شده و به منزل می روند، این افراد به دلیل ضعف سیستم ایمنی، شیمی درمانی و استفاده از داروهای مختلف تا مدتها مستعد ابتلا به عفونت هستند، برای پیشگیری از بروز عفونت ها به این بیماران توصیه می شود که نکاتی را رعایت کنند که استفاده از غذاهای کاملا پخته، شست و شوی مرتب دستها، شست و شو و ضدعفونی کامل میوه ها، ماندن در منزل، اجتناب از حضور در مکان های پر ازدحام، دوری از افراد مبتلا به عفونت های مختلف از جمله موارد مذکور است.

متخصص خون و سرطان بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رعایت موارد مذکور را برای این بیماران الزامی برشمرد و تاکید کرد: پس از درمان موثر پیوند مغز استخوان که سلولهای خونی در بدن تولید شد، فرد به حالت نرمال برگشته و می تواند به زندگی روزمره خود برگردد.

وی افزود: بیماری کرونا که افراد عادی و سالم جامعه را دچار مشکلات و عوارض می کند؛ در بیمارانی که شیمی درمانی شده و دچار ضعف سیستم ایمنی هستند  عوارض شدید تری را ایجاد می کند، با توجه به شرایط خاص این بیماران، تزریق واکسن کووید -۱۹ برای این بیماران اولویت دارد. با توجه به شرایط خاص و شدت پیشرفت بیماری، صرفا واکسن چینی را برای این بیماران توصیه می کنیم.

حاجی فتحعلی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا توصیه کرد: این افراد  باید حتما شرایط قرنطینه را بیشتر از سایر افراد جامعه رعایت کنند. تنها توصیه ما به این بیماران استفاده از ماسک است که اگر از دو عدد ماسک  به صورت همزمان استفاده کنند مطلوب تر است.  البته رعایت فاصله های اجتماعی تا دو متر نیز برای این افراد توصیه می شود، همچنین شست و شوی دستها نیز مهم است اما مهترین نکته استفاده از ماسک و رعایت فاصله های اجتماعی است، با توجه به این که بیماران مذکور دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، افرادی که با این بیماران در یک منزل زندگی می کنند نیز باید رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک را بطور جدی انجام دهند، زیرا اگر مبتلا به بیماری کووید -۱۹ شوند باعث می شوند جان این بیماران نیز به خطر افتد. بنابراین این بیماران و افرادی که با آنها در ارتباط هستند باید به طور جدی پروتکل های بهداشتی و شرایط قرنطینه را رعایت کنند.

متخصص خون و سرطان بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر تداوم  روند درمان این بیماران در اپیدمی کرونا گفت: اغلب این بیماران دارای  وضعیت اورژانسی هستند و در صورت عدم پیوند مغز استخوان به موقع،  بیماری آنها عود می کند که شرایط بیمار از نظر پاسخ به درمان بسیار سخت می شود، برخی بیماران نیز وضعیت اورژانسی ندارند مثل مبتلایان به تالاسمی که در مورد آنها می توانیم صبر کنیم و پیوند مغز استخوان آنان با تاخیر صورت پذیرد.

وی همچنین از انجام ۱۶۱ پیوند مغز استخوان در طول سال گذشته در بیمارستان طالقانی خبر داد و افزود: روند درمان بیماران نیازمند پیوند در طول پاندمی کرونا متوقف نشده و همچنان در این مرکز ادامه داشته است، در طول سال گذشته علیرغم شیوع بیماری کرونا با یاری همکاران عزیز تقریبا هیچ خللی در درمان این بیماران رخ نداد و با همان جدیت و سرعت سالهای پیشین پروسه درمان بیماران را پیش بردیم، هم اکنون نیز بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی با ظرفیت کامل در حال خدمت رسانی و درمان این بیماران است زیرا روند درمانی این بیماران نباید به تعویق بیفتد و برای بازگشت به زندگی عادی باید هر چه سریعتر پیوند شوند.

به گزارش ایسنا حاجی فتحعلی در پایان بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی را با داشتن ۲۰ تخت پیوند جزو یکی از بزرگترین مراکز پیوند مغز استخوان در کشور و دنیا عنوان کرد که سالیانه حدود ۲۰۰-۱۷۰  پیوند مغز استخوان انجام می دهد و خاطرنشان کرد: با وجود شیوع  ویروس کووید۱۹  در سال  ۱۳۹۹ نیز ۱۶۱ پیوند مغز استخوان در این بخش انجام پذیرفته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه