شناسایی کرونای هندی در ۱۷ کشور جهان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد گونه جدید کووید-۱۹ موسوم به کرونای هندی در بیش از ده کشور جهان یافت شده است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد گونه جدید ویروس کرونا که برای اولین در هند مشاهده شد در بیش از ۱۲۰۰ توالی بارگذاری شده در پایگاه داده دسترسی GISAID حداقل از ۱۷ کشور شناسایی شده است.

سازمان جهانی بهداشت در بروزرسانی هفتگی اپیدمیولوژیک در مورد بیماری همه گیر اعلام کرد: بیشتر نمونه‌ها از هند، انگلستان، آمریکا و سنگاپور بارگذاری شده‌اند.

WHO اخیرا B.۱.۶۱۷ یا همان کرونای هندی که چندین زیرشاخه را با جهش‌ها و ویژگی‌های کمی متفاوت شمارش می‌کند به عنوان «گونه جدید» معرفی کرده است، اما تاخیر در اعلام آن نوعی نگرانی کنترل شده است.

این اعلام نشان می‌دهد که گونه جدید هندی از نسخه اصلی ویروس خطرناک‌تر، با قابلیت انتشار و کشندگی بیشتر است و در برابر واکسن هم مقاومت بالایی دارد.

هند با افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر روبه روست و نگرانی‌ها از اینکه این ویروس می‌تواند در فاجعه در حال گسترش نقش داشته باشد، در حال افزایش است. ویروس کرونا تاکنون بیش از ۳.۱ میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ برده است.

WHO اذعان کرد که مدل سازی اولیه آن بر اساس توالی‌های ارسالی به GISAID نشان می‌دهد B.1.617 دارای سرعت رشد بالاتری نسبت به سایر نسخه‌های در حال گردش در هند است که نشان دهنده افزایش احتمال انتقال است.

این گزارش تاكید می‌کند انواع دیگری كه به طور همزمان در گردش هستند نیز نشان دهنده میزان انتقال است و این ترکیب ممكن است نقشی در تجدید حیات فعلی ویروس  در این كشور داشته باشد.

WHO گفت: در واقع مطالعات نشان داده‌اند كه گسترش موج دوم بسیار سریع‌تر از موج اول بوده است.

با این وجود تاکید شد سایر عوامل از جمله اقدامات بهداشت عمومی و همچنین اجتماعات گسترده نیز می‌توانند در افزایش موج موثر باشند که البتهبرای درک سهم نسبی این عوامل، تحقیقات بیشتری لازم است. باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه