جدیدترین محموله واکسن "اسپوتنیک وی" به ایران ارسال شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، هفتمین محموله واکسن روسی "اسپوتنیک وی" که روز گذشته از سوی صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه به سفارت ایران در مسکو تحویل شد، امروز پنجشنبه به تهران ارسال شد.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: طبق توافقی که با طرف روس داشتیم ۱۰۰ هزار دوز دیگر بر اساس قرارداد اول ما به ایران ارسال شد که با احتساب این تعداد واکسن تاکنون ۷۲۰ هزار دوز به ایران تحویل داده شده است، با توجه به زمان  ارسال قرارداد دوم ۶۰ میلیون دوزی که در حال فرارسیدن است ما در تلاشیم که محموله های بیشتری را به ایران ارسال کنیم.
 
وی افزود: خبر خوش اینکه فرایند تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی در داخل ایران توسط دو شرکت بزرگ ایرانی که کار آنها چند ماهی در حال پیگیری بود نیز شروع شده است و کار کشت سلول برای تولید واکسن را آغاز کرده اند و در آینده ای نزدیک شاهد تولید واکسن در داخل کشورمان خواهیم بود، تاکنون چهار شرکت ایرانی برای تولید مشترک واکسن در داخل کشور به طرف روسی معرفی شده که در حال حاضر ۲ شرکت به تایید رسیده است و هم اکنون با همکاری طرف روس فرایند تولید مشترک این واکسن توسط این شرکت ها در ایران آغاز شده است.
 
جلالی در پایان خاطر نشان کرد: ایران و روسیه علاوه بر قرارداد خرید دو میلیون دوزی واکسن اسپوتنیک وی که بهمن ماه پارسال بین دو طرف امضا شد، اواخر ماه گذشته نیز  قرارداد ۶۰ میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کامل ۳۰ میلیون نفر را امضا و نهایی کردند که  براساس این قرارداد از خرداد تا آذر ماه سال جاری به ایران ارسال خواهد شد.  

به گزارش ایرنا واکسن روسی اسپوتنیک وی در ۶۰ کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آنها سه میلیارد نفر برآورد می شود. بیش از ۳۰ کشور در حال حاضر واکسیناسیون گسترده را با این واکسن آغاز کرده اند، در روسیه تاکنون ۱۵ میلیون نفر دوز اول و حدود ۱۰ میلیون نفر واکسیناسیون کامل را با واکسن اسپوتنیک وی انجام داده اند.

محققان موسسه سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و مؤسسه تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا، ۳۰ فروردین اعلام کردند یافته‌های جدید از مطالعه واکسن روسی "اسپوتنیک وی" بر روی سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن کرونا ۹۷.۶ درصد است.

پایان پیام/

مطالب مشابه