گروه خونی را نمی‌توان در بروز کرونا و شدت بیماری موثر دانست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سمیه شاطی‌زاده ملک‌شاهی با اشاره به برخی از تصورات درباره مصرف موادغذایی جهت پیشگیری از کرونا گفت: ابتلا به این بیماری براساس ورود ذرات آلوده اتفاق می‌افتد و اتصال تعداد معینی از این ذرات به سلول‌ها فرد را مبتلا به کرونا می‌کند. بنابراین موادغذایی نمی‌تواند مانع از چسبندگی ذرات آلوده به کرونا باشد.

استادیار دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس و دکتری ویروس‌شناسی ادامه داد: علت اصلی بروز علائم بالینی خفیف یا شدید هم شرایط ژنتیکی و قدرت و ضعف سیستم ایمنی بدن است و براین اساس با مصرف صحیح موادغذایی صرفا می‌توان قدرت بدنی را به منظور مقابله با عوامل بیماری‌زا تقویت کرد، در حال حاضر علیرغم ساخت واکسن تایید شده برای آنفولوانزا، سالانه این ویروس بخش اعظمی از جهان را درگیر می‌کند، اما این بیماری به عنوان یک پاندمی "همه‌گیری" نخواهد بود.

وی افزود: واکسیناسیون سراسری و ایمنی جمعی به طور قطع از شدت وضعیت بیماری و میزان مرگ ومیر در جهان خواهد کاست، اما کرونا همانند ویروس آنفولوآنزا باوجود ساخت واکسن تایید شده می‌تواند به حیات خود ادامه دهد و بنابراین رعایت ضوابط بهداشتی نیز باید تداوم یابد، تغییر ژنتیکی "جهش" در ویروس‌های تنفسی سبب فرار عامل بیماری‌زا از سیستم ایمنی بدن شده و این مساله می‌تواند آنتی بادی ناشی از یک واکسن تایید شده را بی‌اثر کند؛ براین اساس، ویروس‌های تنفسی به طور قطعی وصد درصد از کره زمین حذف نخواهند شد.

شاطی‌زاده ملک‌شاهی فتگ: در حال حاضر نیز ویروس جهش‌یافته کرونا با افزایش قدرت چسبندگی به دیواره‌های سلولی بدن، سرعت انتقال بیماری را افزایش داده است، ویروس کرونا به مانند هر موجودی در جهان طبیعت خواستار بقا و ادامه حیات است، تغییر مداوم در ساختار اصلی و اصطلاحا جهش ویروس هم در حقیقت با هدف ادامه بقا رخ می‌دهد. براساس این جهش‌، تعداد کمتری از ذرات آلوده برای بیمار شدن شخص کافی است، در خصوص علائم ویروس جهش‌یافته  نیزدر این ویروس، از دست دادن احساس بویایی و چشایی کمتر و گلو درد، سرفه، درد عضلانی و تب بیشتر است.

به گزارش ایرنا استادیار دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس و دکتری ویروس‌شناسی در پایان اضافه کرد: در واقع ویروس جهش‌یافته به ویروس آنفولوآنزا شبیه‌تر و یکی از علل افزایش شدت انتقال بیماری نیز افزایش سرفه است که با پخش قطرات آلوده "در کنار تشدید قدرت چسبندگی" سرعت انتقال بیماری را افزایش داده است. علائم گوارشی، تنگی نفس و سردرد اما تقریبا در هر دو ویروس مشابه است، براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت حداقل ۶ فوت "۱.۸ متر" فاصله به منظور پیشگیری از ذرات آلوده کرونا باید حفظ شود و این فاصله علیرغم استفاده اشخاص از ماسک استاندارد نیز ضروری است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.