نگرانی اصلی ما ویروس کرونای آفریقایی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی گفت: در برخی استان‌ها واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال به ۶۰ درصد و بالاتر رسیده و تا پایان هفته عمده افراد بالای ۸۰ سال واکسینه خواهند شد، هفته آینده با شروع واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال لکه گیری واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال هم انجام خواهد شد.

وی افزود: ما به کسانی که قبلاً در سیستم ما و به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نموده اند از طریق پیامک یا تماس تلفنی واکسینه می‌کنیم، کسانی که به مراکز بهداشتی مراجعه نکرده باشند هم در صورت صحیح بودن شماره تماس، با آن‌ها تماس گرفته خواهد شد. "دسترسی ما به تلفن افراد به واسطه اطلاعات موجود در ثبت احوال می‌باشد" افراد ساکن در شهر‌های بزرگ نیز که با مشکلات مالی و اقتصادی به بخش‌های خصوصی برای دریافت واکسن مراجعه کرده اند، در هفته‌های آتی از طریق سامانه سلامت با ارائه کد ملی تاریخ تولد و شماره همراه با این دسته از افراد تماس گرفته و واکسن دریافت خواهند کرد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: هیچ نگرانی از لحاظ واکسن موجود، نه تنها برای افرادی بالای ۸۰ سال بلکه برای گروه‌های سنی که اعلام شده نیست. خبرهای بسیار خوبی در رابطه با واکسیناسیون و واردات واکسن به ایران در هفته‌های آینده خواهیم داشت، امیدواریم دو گروه اعلام شده یعنی افراد بالای ۶۵ سال و افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله‌ای که بیماری‌های زمینه‌ای دارند تا ۲۰ خرداد یا حداکثر ۳۰ خرداد واکسینه شوند.

حریرچی تماس با شماره تلفن‌های افراد جهت واکسیناسیون را راهکار اصلی واکسینه کردن مردم عنوان کرد و گفت: روی هم رفته باز هم از اطرافیانی که به عزیزانشان خدمت می‌دهند می‌خواهیم تا به ما کمک کنند، اما اگر باز هم نتیجه مورد نظر حاصل نشد مثلاً در روستاها و مناطق محروم در حال ده گردی هستیم پزشکان و بهورزان ما زنجیره سرد را به قلب عشایر و روستاها و مناطق محروم می‌برند، مطمئن باشید وظیفه ماست که واکسن را تزریق کنیم و تا همه عزیرانی که رده سنی آنها اعلام می‌شود و همه افراد را واکسن نزنیم از پا نخواهیم نشست.

وی از تفاوت انواع ویروس‌های کرونا گفت و افزود: مردم باید یک اصل را رعایت کنند و آن اصل رعایت فاصله گذاری و دستورالعمل‌های بهداشتی است. مردم خودشان را درگیر و اسیر نام‌ها نکنند نگرانی اصلی ما از ویروس کرونای آفریقایی بیش از باقی انواع ویروس کرونا است، زیرا تجربیاتی که در عرصه بین المللی مشاهده می‌شود ویروس آفریقایی حتی از ویروس هندی و برزیلی از جهش‌های پیچیده‌تر و مقاومت بیشتر در مقابل درمان برخوردار است این ویروس فعلاً در مقابل واکسن‌ها از مقاومت بیشتری برخوردار است، ولی آنچه از مردم درخواست می‌شود فقط و فقط رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی است.

به گزارش مهر معاون کل وزارت بهداشت در پایان از مشاهده علائم ویروس هندی در هندی‌هایی که به کشورمان وارد شده اند خبر داد و اضافه کرد: با توجه به اینکه ورود این افراد ۲۲ فروردین و دوم اردیبهشت بوده احتمال زیادی وجود دارد که ویروس هندی جدید به کشور وارد شده باشد، ولی خوشبختانه هیچ یک از این افراد دارای بیماری شدید نیستند و ما فکر می‌کنیم که بتوانیم با تمهیدات اندیشیده شده مقابله مناسبی با ویروس به عمل برسانیم البته نگرانی‌های ما پابرجاست، زیرا برخی از استان‌های جنوبی ممکن است دچار مشکلاتی بشوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه