فاز ۴ واکسیناسیون عمومی کووید۱۹ از مهرماه در کشور آغاز می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در اجلاس مشترک روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و فرماندهان سپاه استانها که با حضور وزیر بهداشت و رییس سازمان بسیج به صورت مجازی برگزار شد گفت: در بیش از 14 ماه گذشته همواره شاهد همکاری وزارت بهداشت، سازمان بسیج و هلال احمر، بوده ایم و در آینده بیشتر در مورد مدیریت بیماری در ایران قضاوت خواهند کرد و خواهیم دید که ایران با توجه به تحریم ها و شرایطی که داشته، از موفق ترین مدیریت های بیماری را داشته است.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: همیشه برای بسیاری از کشورهای دیگر و برخی افراد که در داخل کشور هستند و اطلاعات درستی ندارند، این سوال وجود دارد که این موفقیت ها ناشی از اشکال در آمار است و مگر می شود که وضعیت ایران اینگونه باشد، اما ثابت کردیم که بسیاری از کارهایی که دیگران فکرش را هم نمی کنند، ما انجام می دهیم. 
 
وی خاطرنشان کرد: سایت های معتبری در دنیا وجود دارد که میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری را با توجه به جهش ویروس پیش بینی می کنند و سال گذشته در آذرماه و دی ماه بر اساس مدل سازی هایی که در دنیا انجام شده بود، باید مرگ و میر بیشتر از هزار و 200 مورد در روز داشتیم و اتفاقا در دی ماه، پایین ترین میزان مرگ و میر بیماران را در کشور داشتیم و به زیر 100 نفر رسید. این اشتباه محاسباتی که همواره کشورهای دیگر در همه زمینه ها در مورد ایران می کنند، در مورد بیماری هم اتفاق افتاد. 
 
رییسی گفت: این موسسات و کشورها بر اساس فرمول های ریاضی و خشک، محاسبات می کنند، اما قدرت هم افزایی نیروهایی که در ایران در کنار همدیگر قرار می گیرند را در محاسباتشان، در نظر نمی گیرند. ما با توجه به شبکه گسترده بهداشتی و همچنین نهادینه سازی همکاری بین بخشی که همواره بسیج و سازمان های مردم نهاد در کنار ما بوده اند، قدرتی است که نمی شود با محاسبات ریاضی آنها را در نظر گرفت و در فرمول قرار داد، در این مدت اقدامات بسیار خوبی با همکاری بسیج و وزارت بهداشت انجام شد و هنوز هم در حال انجام است. هم اکنون هم طرح شهید سلیمانی در حال اجرا است و هیچ وقت این طرح، متوقف نشده است و باید به استان ها رفت و دید که چه جلوه هایی از مدیریت شکل می گیرد.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: دکتر نمکی همواره تاکید داشته که اگر موفقیتی در مدیریت بیماری ها کسب شود، موفقیت نظام است و به تنهایی مربوط به وزارت بهداشت نیست، گرچه ما شاید نواقصی داشته ایم که بر عهده می گیریم، اما اگر موفقیتی حاصل می شود، موفقیت نظام است و اگر به رسانه های معاند و بیگانه نگاه کنید می بینید که زبان شان بند آمده و نمی دانند که چه بگویند. به یک باره یک مدت فضاسازی می کنند، اما بلافاصله منتفی می شود، تاکنون 5 گام در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا اجرا کرده ایم. این گام ها یک ابتدا و یک انتها دارد، همانگونه که ابتدای هر گام را اعلام می کنیم، انتهای هر گام را نیز اعلام می کنیم. انتهای گام پنجم، پایان شهریورماه امسال است و اول مهرماه نیز گام ششم آغاز می شود. 
 
وی اضافه کرد: گام پنجم با اهداف کلی از جمله مدیریت و کنترل کووید19 از طریق بیماریابی فعال، رهگیری حداکثری و واکسیناسیون در 6 ماهه اول سال 1400، در حال اجرا است و علاوه بر بیماریابی فعال و رهگیری و قرنطینه، هدف بزرگی که به گام پنجم اضافه کرده ایم، واکسیناسیون عمومی است. همچنین، اهداف اختصاصی ما در این گام، واکسیناسیون فاز اول تا 90 درصد در سه ماهه اول است که به آن رسیده ایم. واکسیناسیون فاز دوم تا 90 درصد در سه ماهه اول و دوم یکی دیگر از اهداف جزیی ما است که شروع شده و به کمک بسیج به پایان خواهیم برد.
 
رییسی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف جزیی ما در گام پنجم بسیج مقابله با کرونا، انجام واکسیناسیون فاز سوم تا 90 درصد در سه ماهه دوم سال است و هدف گذاری ما این است که تا پایان گام پنجم، فاز اول، دوم و سوم واکسیناسیون را با کمک بسیج به پایان برسانیم که جمعیت تحت پوشش در این فازها، حدود 12 تا 14 میلیون نفر هستند. 
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: از دیگر اهداف ما در گام پنجم، تست و بیماریابی 10 نفر از افراد در تماس با مبتلایان و موارد شناسایی شده است و میانگین کشور بر اساس 80 درصد رهگیری و بیماریابی فعال، باید به ازای هر بیمار، حداقل 8 نفر از اطرافیان وی، مورد تست واقع شوند. یکی از نقاط ضعف ما، عدم رعایت قرنطینه توسط بیماران شناسایی شده است. کم هزینه ترین و موثرترین اقدام این است که موارد شناسایی شده، اطمینان از رعایت قرنطینه آنهاست، در دو ماه گذشته بیش از 40 هزار نفر از مبتلایان مثبت که قرنطینه بوده اند، نقض قرنطینه کرده اند و این افراد همانند یک بمب ویروسی در جامعه می چرخند. یکی از بزرگترین اهداف ما در گام پنجم، اطمینان حاصل کردن از رعایت قرنطینه موارد شناسایی شده با شیوه محله محور است. 
 
وی افزود: در طرح شهید سلیمانی، تیم های مختلف از جمله در رهگیری و بیماریابی فعالیت دارند که بسیج نیز در این تیم ها مشارکت دارد و فعال است و بیشترین سهم در همکاری در این زمینه را بسیج داشته است. عزیزان ما در بسیج جامعه پزشکی نیز در تیم های مراقبت در منزل با همکاران ما مشارکت دارند. 
 
رییسی ادامه داد: وضعیت نظارت ما در تیم های نظارتی در طرح شهید سلیمانی شاید حدود 70 درصد باشد، چون در کل کشور 7 هزار نیروی بهداشت محیط و حرفه ای داریم که وظیفه نظارت را برعهده دارند و هزار و 500 نفر بازرس اصناف به ما کمک می کنند، اما بازهم در این حوزه مشکلاتی داریم. در تعیین رنگ بندی و محدودیت ها، چند بحث از جمله در ترددها، مشاغل، مراکز آموزشی و نظارت بر رعایت پروتکل های فردی و اجتماعی مطرح است که بسیج در این زمینه می تواند به ما کمک بیشتری کند. 
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: در طرح شهید سلیمانی، تیم های حمایتی نیز تشکیل شد و یکی از زیباترین اقداماتی است که انجام می شود. در بسیاری از کشورهای دنیا اگر به مردم می گویند که در خانه بمانید، ماهیانه مقداری پول برای هزینه های زندگی به آنها پرداخت می کنند، اما فردی که یک مغازه کوچک دارد و بیمار شده، اگر به بیرون از منزل بیاید، نقض قرنطینه کرده و باید از این گونه افراد حمایت شود و تیم های حمایتی با مشارکت بسیج، این حمایت ها را به خوبی اضافه کرده است. 
 
وی تصریح کرد: تیم های واکسیناسیون در کشور تشکیل شده که بسیج عضو اصلی آن است. خیلی از سالمندان که با معلولیت یا بستری در خانه روبرو هستند و یا بیماران خاص، نمی توانند برای تزریق واکسن، به مراکز مراجعه کنند و باید در خانه به آنها خدمت ارائه کنیم و آوردن آنها به مراکز واکسیناسیون، با خطراتی همراه است، سالمندان بیشترین رعایت پروتکل ها را در کشور دارند، بسیاری از سالمندان، 14 ماه است که از خانه خارج نشده اند، اما ممکن است برای تزریق واکسن از خانه خارج شوند و به کووید19 مبتلا شوند، بنابراین برای تزریق واکسن به سالمندان آسیب پذیر، برنامه ریزی کرده ایم. 
 
رئیسی گفت: مجتمع هایی به نام مجتمع های تجمیعی مانند سالن های ورزشی، مصلی ها، حسینیه ها و سالن های بزرگ را پیش بینی کرده اند که محل واکسیناسیون 5 تا 6 مرکز بهداشتی، در این مجتمع ها و سالن ها با فضا و تهویه مناسب است و پیش بینی کرده ایم که بسیج نیز به ما کمک کند، در واکسیناسیون چند بخش از جمله فراخوان، ثبت، تزریق و مراقبت از تزریق کنندگان و برنامه ریزی برای تزریق دوز دوم داریم که برنامه ریزی مفصلی انجام شده و بسیج با توجه به کمبود نیروهای بهداشتی و درمانی می تواند کمک های زیادی به ما داشته باشد. 
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گستردگی مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور گفت: سازمان های بین المللی، ایران را جزو بهترین کشورها می دانند. در ایام کرونا اجازه ندادیم حتی یک خدمت مادران باردار، به تاخیر بیفتد و خدمات مادران باردار نسبت به قبل از بیماری کووید19، حدود 1.2 برابر افزایش یافته و روزانه بین 250 تا 300 هزار نفر در حوزه سرپایی کووید19 به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند و اگر این سیستم شبکه بهداشتی کشور وجود نداشت، بیمارستان ها پاسخگوی حجم مراجعات نبودند. خوشبختانه هیچ خدمت بهداشتی در طول ایام کرونا، عقب نمانده است.
 
به گزارش وبدا وی در پایان اضافه کرد: از مهرماه سال جاری واکسیناسیون فاز 4 کووید19 در کشور که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می شود و تا آن زمان، حجم قابل توجهی از واکسن های داخلی، در اختیار ما قرار دارد و گروه هدف ما در فاز 4 حدود 40 میلیون نفر هستند و در این فاز، تمام توان بسیج، هلال احمر و وزارت بهداشت باید به کار گرفته شود. شاید کمی دیر نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا واکسیناسیون را به خاطر بدعهدی های شرکت های سازنده آغاز کردیم، اما مطمئن باشید یکی از اولین کشورهایی هستیم که واکسیناسیون را به پایان می رسانیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.