جزئیات ثبت نام و برگزاری آزمون دستیاری دندانپزشکی ۱۴۰۰ اعلام شد
به گزاش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید هاشمی نظری با اشاره به جزئیات ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی ۱۴۰۰ گفت: جزئیات سی و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشکی سال ۱۴۰۰ منتشر شد.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی به زمان برگزاری آزمون دستیاری دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: ثبت نام آزمون از ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ آغاز می شود و راهنمای ثبت نام در سی و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشکی هم در سایت سنجش پزشکی منتشر شده و  زمان برگزاری آزمون ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ است، ثبت نام آزمون از ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۳ خردادماه آغاز و ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۳۰ خردادماه ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید.

وی افزود آزمون سی و پنجمین دوره پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشکی رأس ساعت ۰۸:۳۰ صبح روز پنج شنبه ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ به طور همزمان در دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در شهرهای اصفهان، اهواز، بابل، ساری، تبریز، ارومیه، تهران، زاهدان، کرمانشاه، شیراز، بندرعباس، قزوین، کرمان، گیلان، مشهد، همدان و یزد برگزار می شود.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی

داشتن مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی، یا دانشجویان سال آخر دندانپزشکی عمومی مشروط بر این که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شده و مشمول یکی از بندهای زیر باشند:

۱_ مشمولان آیین نامه «تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت» مصوب ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷. داوطلبان فقط یک نوبت می توانند با استفاده از این تسهیلات در آزمون شرکت کنند. داوطلبان برای آگاهی دقیق از جزئیات آیین نامه سایت مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی مراجعه کنند.

توجه: دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس بندهای «ج»، «ه»، «ز» و «ی» ماده ۳ این آیین نامه و رعایت سایر شرایط آیین نامه، می توانند از تسهیلات این آیین نامه بهره مند شوند. در غیر این صورت، استفاده از تسهیلات آئین نامه مذکور برای ایشان امکانپذیر نیست.

۲_ دانشجویان دندانپزشکی عمومی متأهل "به استناد قانون تسهیل ازدواج جوانان" این افراد در صورتی که از این فرصت در دوره دانشجویی استفاده نکرده باشند، می توانند حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل، از این تسهیلات استفاده کنند. داوطلبان فقط یک نوبت می توانند با استفاده از این تسهیلات در آزمون شرکت کنند.

۳_ دانشجویان دندانپزشکی عمومی که "به هر دلیل" از انجام خدمات طرح نیروی انسانی معاف هستند. این افراد در صورت قبولی، باید گواهی معافیت های اعلامی را به دانشگاه محل قبولی ارائه کنند. در غیر این صورت، قبولی آنان کان لم یکن تلقی و یک دوره نیز از شرکت در آزمون پذیرش دستیار تخصصی محروم خواهند شد.

تبصره: دانشجویان سال آخر در صورت قبولی در آزمون، چنانچه تا تاریخ اعلام شده فارغ التحصیل نشوند، قبولی آنان کان لم یکن خواهد شد.

تبصره: دانشجویان فقط یک بار «دانشجوی سال آخر» محسوب شده و می توانند با این عنوان در آزمون شرکت کنند؛ خواه تنها از پایان نامه دفاع نکرده یا واحد باقیمانده داشته باشند.

تبصره: تاریخ ارزشیابی مدرک تحصیلی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور توسط وزارت متبوع، تاریخ فراغت از تحصیل محسوب می شود.

۴_ داوطلبان ذکور مشمول انجام خدمت وظیفه عمومی که در سنوات قانونی فارغ التحصیل شده و از نظر مقررات وظیفه عمومی، مرتکب تخلف نشده باشند. برای این گروه از داوطلبان در صورت قبولی، معافیت موقت تحصیلی صادر خواهد شد.

مدارک الزامی برای ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی

_ ارائه گواهی وضعیت طرح نیروی انسانی "مربوط به فارغ التحصیلان مقطع دندانپزشکی عمومی"

_ ارائه گواهی معافیت یا پایان خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان "طرح نیروی انسانی"

مشمولان قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در صورتی که خدمات مشمول موضوع قانون مذکور را حداکثر ۳ ماه بعد از تاریخ فراغت از تحصیل و در مناطقی با ضریب محرومیت چهارپنجم و محروم تر شروع کرده و در صورت قبولی در آزمون، خدمت مشمول تا زمان شروع دوره دستیاری تداوم یابد.

_ ارائه گواهی نشان دهنده پایان خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان "طرح نیروی انسانی" حداکثر تا تاریخ ۳۰ دیماه ۱۴۰۰ که به تأیید معاونت های توسعه، بهداشتی، درمان یا آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه رسیده باشد. این افراد در صورت قبولی، موظف به ارائه گواهی پایان طرح هستند و در غیر این صورت، قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

گواهی مربوط به وضعیت طرح نیروی انسانی که توسط شبکه بهداشت و درمان یا سازمان نظام پزشکی صادر شده باشد، پذیرفته نمی شود.

شرایط استفاده از سهمیه استان های خاص در دوره دندانپزشکی عمومی

_ ارائه گواهی اشتغال به کار در حال حاضر از استان محل تعهد برای افرادی که از سهمیه استانی در مقطع دکتری عمومی دندانپزشکی استفاده کرده اند، با رعایت تمام مقررات شرکت در آزمون، الزامی است.

_ بر اساس "قانون اصلاح بند ۳ ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تکمیلی و تخصصی" مصوب ۱۰ مهرماه ۱۳۹۲ دانش آموختگان رشته های دندانپزشکی عمومی که با سهمیه استانی در آزمون سراسری پذیرفته شده اند، تنها در صورت گذراندن حداقل نیمی از دوره تعهد خود می توانند در آزمون ورودی دوره های تخصصی شرکت کنند.

تبصره: این مصوبه شامل ورودی های سال ۱۳۹۳ و پس از آن میشود و ورودی های پیش از آن مشمول این محدودیت نیستند.

توزیع متعهدانی که با استفاده از این سهمیه در دوره دندانپزشکی عمومی پذیرفته شده و در آزمون پذیرش دستیار تخصصی قبول می شوند، بر عهده دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی بوده و به عنوان متخصص توزیع می شوند.

جابجایی محل انجام تعهدات این گروه از داوطلبان، با رعایت سایر ضوابط و مقررات، تنها پس از انجام تعهدات به مدت حداقل یک برابر دوره تحصیل در استان محل تعهد امکانپذیر است.

تبصره: متعهدان بهره مند از سهمیه استانی به میزان یک برابر مدت تحصیل در استان مورد تعهد خدمت کرده و مابقی تعهدات خدمتی را بر اساس قانون تأمین امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی به اتمام می رسانند.

تبصره: زمان و شرایط صدور مدارک تحصیلی متعهدان یاد شده توسط مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ می شود.

وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی برای داوطلبان آقا باید مشخص باشد.

برای شرکت در آزمون محدودیت سنی وجود ندارد.

تبصره: بازنشستگان یا افرادی که با احتساب دوره تحصیل در سن بازنشستگی قرار می گیرند، در صورت قبول شدن مکلف به پرداخت شهریه بوده و به صورت "شهریه پرداز" پذیرش خواهند شد.

ورود و ادامه تحصیل دانش آموختگان رشته های تخصصی بالینی و Ph.D در رشته های دیگر تخصصی بالینی، به شرط پرداخت شهریه و پس از انجام کامل تعهدات قانونی، بلامانع است.

ورود و ادامه تحصیل دانش آموختگان رشته های تخصصی بالینی به رشته های تخصصی پایه "بیماری های دهان و فک و صورت و آسیب شناسی دهان و فک و صورت" به شرط عضویت در هیأت علمی، بلامانع است.

سهمیه های آزمون دستیاری دندانپزشکی

سهمیه های اصلی شامل سهمیه آزاد، سهمیه رزمندگان و ایثارگران و سهمیه بومی است.

سهمیه های مازاد شامل سهمیه مشمولان آئین نامه اجرائی "تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر" به میزان ۱۰ درصد ظرفیت پذیرش سهمیه آزاد و سهمیه کادر نیروهای مسلح "۲.۵ درصد ظرفیت کل" است.

سهمیه آزاد: اگر داوطلبی مشمول سهمیه های رزمندگان، بومی، مازاد نیروهای مسلح و مازاد استعداد درخشان نباشد، مشمول سهمیه آزاد محسوب خواهد شد.

سهمیه رزمندگان و ایثارگران: ۳۰ درصد "۲۵ درصد و ۵ درصد" از ظرفیت کل پذیرش در هر رشته به شرط کسب نمره حد نصاب علمی در رشته/محل مربوطه، به این سهمیه اختصاص می یابد.

انواع سهمیه ۲۵ درصد رزمندگان و ایثارگران شامل جانباز، فرزند جانباز ۲۵ درصد و بالاتر، همسر جانباز ۲۵ درصد و بالاتر، آزاده، فرزند آزاده، همسر آزاده، فرزند شهید یا مفقودالاثر، همسر شهید یا مفقودالاثر، رزمنده داوطلب بسیجی، رزمنده جهادگر "وزارت جهاد کشاورزی" و رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح است.

انواع سهمیه ۵ درصد رزمندگان و ایثارگران شامل جانباز کمتر از ۲۵ درصد "این گروه حق انتخاب یکی از سهمیه های ۲۵ درصد یا ۵ درصد را دارند" فرزند جانباز کمتر از ۲۵ درصد، همسر جانباز کمتر از ۲۵ درصد، فرزند رزمنده داوطلب بسیجی، همسر رزمنده داوطلب بسیجی، فرزند رزمنده جهادگر "وزارت جهاد کشاورزی" همسر رزمنده جهادگر "وزارت جهاد کشاورزی" فرزند رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح و همسر رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح است.

سهمیه بومی: افرادی که متقاضی پذیرش بومی هستند، باید دارای شرایط یکی از بندهای زیر باشند:

_ متقاضی باید متولد استان مورد تقاضا بوده و حداقل دو مقطع از مقاطع تحصیلی ابتدائی، راهنمایی، متوسطه یا دانشگاهی را در آن استان گذرانده باشد "کلیه موارد باید به تأیید دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه رسانده شود."

_ متقاضی حداقل سه مقطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی، متوسطه یا دانشگاهی را در آن استان گذرانده باشد "کلیه موارد باید به تأیید دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه رسانده شود."

_ محل تولد یکی از والدین و/یا همسر متقاضی در استان مورد تقاضا بوده و فرد در ۵ سال گذشته "۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰" ساکن یکی از شهرهای حوزه دانشگاه مورد تقاضا باشد.

_ در استخدام پیمانی، قراردادی "تمام وقت" رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی دانشگاه های علوم پزشکی کشور یا سازمانهای وابسته به وزارت بهداشت با حداقل ۵ سال سابقه خدمت اخیر "۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰" در مناطق محروم استان مورد تقاضا باشد. "موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی" تأیید این بند بر عهده رئیس دانشگاه علوم پزشکی مربوطه است.

_ در استخدام پیمانی، قراردادی "تمام وقت" یا رسمی قطعی دانشگاه های علوم پزشکی کشور یا سازمان های وابسته به وزارت بهداشت با حداقل ۳ سال سابقه مدیریتی یا سرپرستی در مناطق محروم استان مورد تقاضا، به عنوان رئیس شبکه بهداشت و درمان یا رئیس یمارستان باشد "موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی" تأیید این بند بر عهده رئیس دانشگاه علوم پزشکی مربوطه است.

- دارای حداقل ۶ سال خدمات مرتبط با مدرک دوره دندانپزشکی عمومی در مناطق محروم "موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی" باشد. تأیید این بند بر عهده رئیس دانشگاه علوم پزشکی مربوطه است.

برای دانشجویانی که در شهری غیر از محل سکونت اصلی خود تحصیل می کنند، محل زندگی اصلی و نه محل تحصیل، مد نظر است.

داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه بومی که با استفاده از سهمیه استانی خاص در دوره دکتری عمومی دندانپزشکی پذیرفته شده اند حتی پس از پذیرش در آزمون دستیاری نیز متعهد همان استان خواهند بود و خدمات دستیاری این افراد در همان استان تعیین خواهد شد. میزان تعهد این افراد بر اساس استفاده از پذیرش بومی یا غیربومی "تعهد خاص یا عام" به شرح زیر است:

_ پذیرفته شدگان غیربومی که در دوره دکتری عمومی دندانپزشکی از سهمیه استانی استفاده کرده اند، ملزم به سپردن تعهد برای همان استان محل تعهد دکتری عمومی دندانپزشکی هستند و تعهدات ایشان در استان محل تعهد دوره دکتری عمومی تعیین خواهد شد.

_ پذیرفته شدگان بومی- استانی ملزم به سپردن تعهد به مدت ۳ برابر مدت تحصیل، افزون بر مدت تعهد دوره دکتری عمومی دندانپزشکی هستند.

_ کسانی که در دوران تحصیل دکتری عمومی دندانپزشکی از سهمیه استانی استفاده کرده اند، چنانچه بومی استان مربوطه نباشند "استان دیگری به غیر از استان محل تعهد دوره عمومی)" نمی توانند از پذیرش بومی استفاده کنند.

مثلاً فردی که بومی استان خراسان جنوبی است و در دوران تحصیل دکتری دندانپزشکی از سهمیه استانی ایلام استفاده کرده است؛ در آزمون پذیرش دستیار، بومی استان خراسان جنوبی محسوب نمی شود چون متعهد به استان ایلام است.

توجه: ارائه گواهی اشتغال به کار "در حال حاضر" در استان مورد تعهد، جهت این گروه از متعهدان الزامی است.

کسانی که در استخدام وزارتخانه ها، نهادها و سازمانها هستند باید نامه ای از بالاترین مقام مسئول سازمان متبوع خود مبنی بر موافقت بی قید و شرط با ادامه تحصیل ایشان در دوره دستیاری را دریافت و به دانشگاه محل قبولی ارائه کنند.

داوطلب باید علاوه بر انتخاب گزینه مربوطه در فرم ثبت نام، نسبت به بارگذاری تصویر اسکن شده حکم کارگزینی اقدام کند. تعهدات این افراد به سازمان محل اشتغال، براساس ضوابط همان سازمان خواهد بود.

به استناد بند "ج" ماده ۱۳ آیین نامه دوره های دستیاری دندانپزشکی، قبول شدگانی که در استخدام وزارتخانه ها، نهادها و سازمانها هستند، موظفند تا حکم مأموریت آموزشی با امضای بالاترین مقام دستگاه را جهت شروع دوره دستیاری ارائه دهند.

این افراد "شهریه پرداز" تلقی شده و موظف به پرداخت شهریه توسط خود یا سازمان ذیربط هستند. در صورت پرداخت شهریه توسط سازمان مربوطه، این افراد ملزم به سپردن تعهد به محل استخدام خود بوده و حقوق و مزایای خود را از محل تعهد دریافت می کنند.

تعهد خاص تعهد قانون اصلاح بند ۳ "ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی": این تعهد، ویژه متقاضیان استفاده از سهمیه بومی است. این گونه داوطلبان ملزم به سپردن تعهد به میزان ۳ برابر مدت تحصیل به دانشگاه علوم پزشکی محل تعهد هستند.

مدت تعهدات این گروه شامل ضریب محرومیت منطقه نمی شود.

پذیرفته شدگان با سهمیه بومی امکان خرید تعهد یا جابجایی محل انجام تعهدات مربوط به این سهمیه را ندارند.

سهمیه مشمولان آئین نامه اجرائی "تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر": معادل حداکثر ۱۰درصد ظرفیت پذیرش آزاد به این نوع سهمیه اختصاص می یابد.

ظرفیت مربوط به آیین نامه استعداد درخشان، در صورت وجود فرد متقاضیِ واجد شرایط، ایجاد و تکمیل خواهد شد.

واجدان شرایط آئین نامه اجرائی "تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر" برای استفاده از مزایای آیین نامه مذکور، علاوه بر تأییدیه استعداد درخشان "بر اساس آیین نامه" و اخذ گواهی از دانشگاه محل تحصیل، باید دارای حداقل ۴۰ امتیاز "مطابق جداول اعلام شده" باشند.

داوطلبان واجد شرایط که موفق به کسب حداقل ۴۰ امتیاز بر اساس مندرجات جداول شده اند، در صورت کسب حداقل ۹۰ درصد نمره حد نصاب علمی در رشته/محل انتخابی، مشمول قوانین پذیرش این سهمیه هستند.

پذیرش داوطلب در آزمون دستیاری دندانپزشکی با توجه به کلیه شرایط انتخابی "اعم از سهمیه انتخابی اصلی و نیز سهمیه انتخابی به صورت مازاد" همواره در بالاترین اولویت ممکن انجام می شود.

افرادی که یک نوبت با استفاده از این سهمیه پذیرفته می شوند، در صورت انصراف حق استفاده مجدد از آن را نخواهند داشت. میزان تعهدات این قبیل از پذیرفته شدگان مانند سایر پذیرفته شدگان آزاد خواهد بود.

بهره مندی از ضابطه مذکور پس از بررسی و تأیید مدارک در کمیسیون استعداد درخشان دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی امکانپذیر خواهد بود.

در صورت عدم احراز ۴۰ امتیاز و ۹۰ درصد نمره حد نصاب علمی در رشته/محل انتخابی، دانشجویان حائز شرایط استعداد درخشان فقط مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود و این سهمیه به آنان تعلق نمی گیرد.

سهمیه مازاد بورسیه نیروهای مسلح: "ویژه مستخدمان نیروهای مسلح": معادل حداکثر ۲.۵ درصد مازاد بر ظرفیت کل پذیرفته شدگان، به کادر نیروهای مسلح واجد شرایط که ۸۰ درصد نمره حدنصاب علمی در رشته/محل مورد تقاضا را کسب کرده باشند، تعلق خواهد گرفت.

پذیرش در این سهمیه در رشته های تحصیلی مورد نیاز نیروهای مسلح و فقط در قالب سهمیه ۲.۵ درصد امکان پذیر است. این رشته ها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته-محل اعلام خواهد شد. باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.