نیاز به خون و فرآورده‌های آن در کلانشهرها بیشتر احساس می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر حاجی بیگی از رشد یک درصدی آمار اهدای خون در دهه اول ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: بیشترین میزان رشد اهدای خون مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان جنوبی بوده است، در دهه اول ماه مبارک رمضان در سراسر کشور ۴۱ هزار واحد خون اهدا شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته یک درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در خصوص آمار اهدای خون در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ گفت: در فروردین‌ ماه ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۷ درصد رشد اهدای خون را داشته‌ایم. بیشترین میزان رشد اهدای خون در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ نیز مربوط به استان‌های ایلام، آذربایجان شرقی و قزوین بوده است، در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ در کل کشور ۱۹۹ هزار و ۲۷۱ نفر جهت اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۱۶۱ هزار و ۵۸۰ واحد خون اهدا شده است. همچنین طی این مدت ۲۶۷ هزار و ۴۳۵ واحد خون و فرآورده‌های آن نظیر گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما بین مراکز درمانی توزیع شده است.

به گزارش ایسنا وی در پایان با تاکید بر لزوم اهدای خون همیشگی اظهار کرد: نیاز به اهدای خون روزانه، مستمر و همیشگی است. در حال حاضر نیاز به خون و فرآورده های آن در کلانشهرها بیشتر احساس می شود. همچنین در استان های چهارمحال و بختیاری، تهران، خراسان رضوی، هرمزگان،  اردبیل و سیستان و بلوچستان نیاز بیشتری به کمک اهداکنندگان خون داریم. باید توجه کرد که اهدای خون در تمامی مراکز انتقال خون سراسر کشور در شرایط کاملا استریل انجام می شود، در عین حال عزیزانی که دارای گروه های خونی منفی هستند و همچنین اهداکنندگان گروه خونی AB مثبت اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون داشته باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه