روند نزولی کرونا و کاهش ۱۴ درصدی فوتی‌ها در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قاون (پالنا)، به گفته وزارت بهداشتی‌ها در حال حاضر به پیک یا قله  بیماری کرونا در موج چهارم رسیده‌ایم و در حال عبور از این پیک هستیم. البته گفته می‌شود از آنجایی که اوج بیماری در پیک چهارم بسیار بلند بود؛ گرچه اکنون روند نزولی بوده و میزان ورودی به بیمارستان‌ها کاهش یافته، اما  هنوز میزان بیماران بستری بیمارستان‌ها زیاد است.

۴۶ شهر در شرایط قرمز کرونایی

طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کشور نیز در حال حاضر ۴۶ شهر قرمز، ۲۶۳ شهر نارنجی و ۱۳۹ شهر زرد هستند. در عین حال بنابر اعلام وزارت بهداشت روند بیماری در ۲۶ استان کاملا نزولی شده و در پنج استان گرچه نزدیک به قله‌ بیماری هستیم، اما هنوز روند نزولی سرعت نگرفته است. از طرفی هم گفته می‌شود که برخی از استان‌ها مانند خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران نیازمند مراقبت بیشتر هستند.

تاکنون چقدر واکسن در کشور تزریق شده است؟

علی رغم روند نزولی بیماری، همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید

در عین حال بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۶۲ هزار و ۶۱۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۵۴۸ هزار و ۶۱۵ دُز رسید و واکسیناسیون علیه کرونا در فاز دوم همچنان ادامه دارد. با این حال لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان موضوعی حیاتی است که کارشناسان حوز سلامت بر آن تاکید دارند.

در نمودار زیر، نمودار بنفش مجموع تعداد بستری‌های محتمل/قطعی کرونا به صورت هفتگی را نشان می‌دهد. در عین حال در نمودار پایین سرعت افزایش "میله قرمز" یا کاهش "میله آبی" بستری هر هفته نسبت به هفته قبل مشخص شده است. زمانی که روند افزایشی باشد سمت راست‌ترین میله قرمز است. وقتی به قله برسیم ارتفاع میله سمت راست به صفر می‌رسد. وقتی از قله عبور کنیم میله‌ها آبی می‌شوند.

باید توجه کرد که در حال حاضر روند بستری در اغلب استان‌ها نزولی است. با این حال به خاطر ورود سویه‌های جدید ویروس از جمله هندی و آفریقای جنوبی، باید به شدت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرد.

باید توجه کرد که تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در کشور از ۱۰ تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، بالغ بر ۱۱۴۸۲۴ مورد بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید طی این مدت ۱۹۱۸۷ نفر بوده و تعداد موارد فوت جدید هم ۲۵۵۷ نفر بوده است.

بر این اساس در هفته اخیر شاهد کاهش ۱۶.۵ درصدی موارد مثبت بستری، کاهش حدود ۱۴ درصدی تعداد افراد فوت شده و کاهش حدود ۲۶ درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده نسبت به هفته ماقبل بوده‌ایم.

وضعیت کرونا در ۱۴ استان کشور

تهران

در استان تهران نیز تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر ۱۰۹۹۰ مورد بوده است و در عین حال تعداد موارد بستری ۴۰۳۷ و تعداد موارد فوتی‌ها ۴۰۰ نفر بوده است. بر این اساس در تهران نیز در هفته اخیر، شاهد کاهش ۲.۲ درصدی موارد مثبت بستری، کاهش ۱۱ درصدی تعداد افراد فوت شده و کاهش حدود ۲۰.۵ درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده بوده‌ایم.

در عین حال در هفته اخیر روند بستری و موارد فوت در استان تهران ناگهان تغییر مسیر داده و کاهشی شده است. البته بروز موارد بستری هنوز از متوسط کشوری بالاتر است و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

ایلام

در استان ایلام کاهش روند بستری و موارد فوت مشاهده شده، اما در این هفته میزان بروز موارد بستری نسبت به متوسط کشوری بیشتر و البته میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر شده است.

همدان

در همدان نیز در هفته اخیر کاهش موارد بستری و فوت مشاهده شده، اما هنوز بروز موارد بستری و مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

خراسان شمالی

در خراسان شمالی در هفته اخیر روند بستری افزایش و فوت کاهش یافته است، اما میزان بروز و مرگ و میر استان از متوسط کشوری بیشتر است.

لرستان

در استان لرستان موارد بستری کاهش و موارد فوت در این هفته افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر استان هر دو از متوسط کشوری بیشتر است.

مرکزی

روند بستری در این استان در هفته اخیر کاهش، اما موارد فوت افزایش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری همچنان بالاتر است.

خوزستان

مواد بستری استان خوزستان در هفته اخیر خوشبختانه مجددا کاهش یافته و روند فوت نیز کاهش یافته است، اما همچنان بروز موارد بستری و مرگ و میر استان از متوسط کشور بالاتر است.

البرز

در استان البرز در هفته اخیر روند بستری و فوت کاهش یافته است، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

قم

در هفته اخیر روند بستری در قم ثابت مانده و در موارد فوت کاهش مشاهده می‌شود، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری بیشتر است.

کرمانشاه

در هفته اخیر در کرمانشاه  موارد بستری کاهش و فوت افزایش یافته است. البته بروز موارد بستری از حد متوسط کشوری کمتر است و مورتالیتی استان نیز کمتر از کشور است.

آذربایجان غربی

در استان آذربایجان غربی در هفته اخیر موارد بستری کاهش و فوت افزایش یافته است. بروز موارد بستری به متوسط کشور نزدیک شده، اما مورتالیتی از متوسط کشور اندکی بیشتر شده است.

آذربایجان شرقی

در استان آذربایجان شرقی در هفته اخیر روند بستری افزایش و فوت کاهش یافته است، بروز موارد بستری در این هفته از متوسط کشور کمتر، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

هرمزگان

در استان هرمزگان، موارد بستری و فوت استان ناگهان روند نزولی یافته است. در عین حال بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان، در هفته اخیر روند بستری ناگهان کاهش یافته و میزان فوت ثابت مانده است، البته بروز موارد بستری و مورتالیتی استان همچنان از متوسط کشوری پایین‌تر است.

ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه