آمار واقعی قربانیان کرونا در جهان ۷ میلیون نفر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قاون (پالنا)، تحلیل گران در آمریکا برآورد می کنند که میزان مرگ و میر کرونا در جهان ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر، یعنی سه برابر آمار سازمان جهانی بهداشت است. آنها هشدار دادند که تعداد کم آزمایشات و سیستم های ضعیف مراقبت های بهداشتی در کشورهای در حال توسعه تا حدی مسئول این آمارهای انحرافی است.

بر اساس این مطالعه، مقدار زیادی از شمار تلفات کم گزارش شده در کشورهای غربی که دچار اپیدمی های بزرگی شده اند، از جمله انگلیس، آمریکا و ایتالیا بوده است. گفته می شود که این موضوع بیشتر به دلیل نگرفتن آزمایش کرونا در ابتدای همه گیری است یعنی زمانی که بسیاری از بیماران کووید بدون اینکه بیماری آنها تایید شود، فوت کردند.

محققان موسسه تحقیقاتی IHME وابسته به دانشگاه واشنگتن هشدار دادند که بر اساس داده ها تلفات واقعی همه گیری "به مراتب بدتر از آنچه که تصور می شود" است. بر اساس تجزیه و تحلیل ها، آمریکا با ۹۰۵ هزار و ۲۸۹ مورد مرگ، بیشترین تلفات ناشی از کرونا را در سطح جهان دارد که این آمار بسیار بیشتر از ۵۷۴ هزار و ۴۳ مورد تلفات ناشی از کرونایی است که رسما گزارش شده است.

پس از آن هند و مکزیک قرار دارند که هر کدام بیش از ۶۰۰ هزار قربانی ویروس کرونا را متحمل شده اند یعنی سه برابر بیشتر از آماری که سازمان جهانی بهداشت ثبت کرده است.

البته دلایل تفاوت آمارها در کشورهای مختلف فرق دارد و مثلا در پاره‌ای کشورها ناشی از پنهان‌کاری است. مثلا مصر تعداد رسمی قربانیان کرونا را ۱۳ هزار و ۵۲۹ نفر اعلام کرده است در حالی که آمار واقعی می‌تواند ۱۷۰ هزار و ۴۱ نفر باشد. 

پژوهشگران در مقایسه با میانگین نرخ مرگ و میر کشورها در سال‌های گذشته و بررسی علت‌ های فوت چنین نتایجی را گرفته‌اند. به طور مثال، کاهش سفرها و تردد، باعث شده که مرگ و میر جاده‌ای بسیار کمتر باشد و مدارک بیمه‌ ها و مطب‌ ها نیز افت ابتلا به سایر بیماری‌ ها را نشان می‌ دهند. پس می‌توان فرض گرفت که افزایش مرگ و میر ناشی از پاندمی باشد ولو آن که مرگ تحت عنوان ابتلا به کرونا ثبت نشده باشد.

پژوهشگران توضیح داده‌اند که تقریبا در همه کشورها و با شدت و ضعف، شکاف آشکاری در ثبت تعداد واقعی جان‌ باختگان وجود دارد. آنها مورد آلمان را مثال می‌زنند؛ این که طبق پژوهش‌ها ۱۲۰ هزار و ۷۰۰ نفر  بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور جان باخته‌ اند، در حالی که سازمان جهانی بهداشت می‌ گوید آلمان با ۸۴ هزار مرگ و میر کرونایی در وضعیت بدی نیست. 

به نظر محققان علت تفاوت آمارها این است که حتی در کشورهای ثروتمندی مثل آلمان، مرگ سالمندان به ویژه در خلال مراقبت‌های طولانی‌تر، جزو آمارهای کرونایی لحاظ نمی‌ شوند. 

تجزیه و تحلیل محققان موسسه تحقیقاتی IHME وابسته به دانشگاه واشنگتن تنها شامل مرگ های می شود که به طور مستقیم ناشی از کووید است و مرگ هایی را که به طور غیرمستقیم از این همه گیری ناشی شده باشد، از جمله اخلال در مراقبت های بهداشتی را دربرنمی‌گیرد. 

به گزارش ایرنا به هر حال بحران کووید یکی از ۱۰ همه گیری مرگبار در طول تاریخ است. طاعون "بوبونیک" که به آن مرگ سیاه نیز می گویند، کشنده ترین بیماری بود و در قرن چهاردهم حدود ۲۰۰ میلیون نفر را به کام مرگ کشاند. آبله، دومین همه گیری کشنده در تاریخ است که ادعا می شود جان ۵۶ میلیون نفر را در طول ۴۰۰ سال قبل از اینکه در سال ۱۹۸۰ ریشه کن شود، گرفت.

پایان پیام/

مطالب مشابه