باید هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اسحاق جهانگیری همزمان با هفته هلال احمر در مراسم افتتاح و رونمایی از خانه های هلال، با اشاره به اینکه ایران همواره با تهدیدات سوانح طبیعی و اجتماعی متعدد و متنوعی روبرو بوده است گفت: این تهدیدها می تواند همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد که باید برای حل این بحران ها و مواجهه با تهدیدات چاره اندیشی کرد.

وی افزود: مهمترین مسئله برای حل بحران ها توانمندسازی جامعه و نهادهای حکومتی درزمان مواجهه با آنهاست، باید اصلی ترین سوال برای نخبگان و مسئولان کشور این باشد که چگونه باید جامعه را توانمند کرد تا عوارض حوادث طبیعی و بحران ها به حداقل برسد و زندگی مردم تهدید نشود، هیچ دولت و حکومتی به تنهایی در قالب نظام بروکراسی رسمی قادر به حل بحران ها نیست، بار حل این بحران ها از یک سو بر دوش دولت و نهادهای حکومتی و از سوی دیگر وابسته به مشارکت و همبستگی مردم است.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: دولت و حکومت باید فعال، با برنامه و آینده نگری سیاست های لازم را پیاده سازی نماید تا جامعه در زمان بروز بحران ها بی پناه نباشد. موفقیت در این امر تکیه بر همبستگی و مشارکت مردم و جامعه مدنی دارد، باید از ویژگی های منحصر به فرد خیرخواهی، همبستگی و مشارکت بالای مردم بعنوان یک سرمایه در اختیار حکومت برای حل بحران ها در کشور استفاده کنیم.

جهانگیری با اشاره به حوادث زلزله کرمانشاه و سیل فروردین 98 و همچنین شیوع بیماری کرونا در چهار سال گذشته گفت: آنچه که مشهود است و بسیاری را در کشور به وجد آورد حضور بی سابقه، بی نظیر و کارساز مردم در زمان بروز این حوادث بود تا جایی که مردم سیستان و بلوچستان که خود در شرایط سخت زندگی و با حداقل امکانات به سر می برند به دنبال آن بودند تا کمک های مردمی خود را حتی به صورت حضوری به دست مردم زلزله زده کرمانشاه برسانند.

وی سازماندهی و ساماندهی نهادهای مسئول در زمان بروز بحران ها را از راهکارهای مهم مدیریت بحران در کشور نام برد و افزود: باید قابلیت این سازمان ها بویژه جمعیت هلال احمر را بالا ببریم و به همین منظور سازمان مدیریت بحران و شورای عالی برای سیاست گذاری با یک قانون خوب تشکیل شد تا همه نهادهای نظام و حاکمیتی در زمان بحران ها حضور موثر داشته باشند، به طور مشخص چند سازمان در زمان بحران ها نقش کلیدی دارند که مهمترین این سازمان ها جمعیت هلال احمر است که باید به نقطه ای برسد تا از قابلیت های بسیار بالا برخوردار شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در سالهای گذشته کارنامه و سابقه درخشانی داشته است ادامه داد: اقدامات این جمعیت تا جایی بوده که توانسته در مسئله ساماندهی خود ۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور به ویژه در روستاهای دورافتاده راه اندازی کند.

جهانگیری با اشاره به ایجاد 11 مرکز امداد و نجات در مناطق مختلف کشور و ایجاد پایگاه های امداد هوایی و اورهال بالگردهای امدادی توسط جمعیت هلال احمر، بر ضرورت افزایش بالگردها و تجهیزات این جمعیت، تاکید کرد و گفت: باید قابلیت جمعیت هلال احمر برای مقابله با حوادث طبیعی به صورت جدی بالا رود تا نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه پرآشوب،‌ پر تنش و ملتهب خاورمیانه، کشوری با ظرفیت بالای ایران بتواند در موارد و بحران های مختلف به مردم ایران و منطقه کمک رسانی کند که البته جمعیت هلال احمر در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

وی شیوع بیماری کرونا و مقابله با آن را یکی از موضوعات جدی در دستور کار کشور برشمرد و افزود: در اوایل شیوع ویروس کرونا تامین تجهیزات حفاظتی مورد نیاز مردم، کادر پزشکی و بیمارستان ها مهمترین دغدغه کشور بود اما کارنامه بخش بهداشت و درمان در تجهیز تخت های بیمارستانی و آی سی یو و ابزار مورد نیاز مردم در زمان شیوع کرونا و در مدت زمان کوتاه بسیار درخشان بود، در روزهای نخستین شیوع کرونا 200 هزار ماسک در روز تولید می شد و دغدغه کشور این بود که چگونه کادر درمان را به ماسک تجهیز کنیم، در آن زمان و برای واردات ماسک به کشور مانع تراشی های بسیاری انجام می شد اما الان علاوه بر تامین نیازهای مردم، صادرات ماسک انجام می شود و به تولید روزانه 27 میلیون ماسک رسیده ایم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به نظر سنجی های انجام شده در اوایل شیوع بیماری کرونا در خصوص آسیب پذیری مردم تاکید کرد: پانزده ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور گذشته است و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است و باید جامعه را به گونه ای مدیریت کنیم تا تمام این ابعاد نظارت و برنامه ریزی شود، مرحله اول مدیریت کرونا در کشور بر عهده ستاد ملی کرونا است که باید تلاش شود هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

جهانگیری ادامه داد: بخشی از بار انجام واکسیناسیون در کشور بر دوش جمعیت هلال احمر است، میزان واکسن وارداتی نشان می دهد که در زمینه تامین و خرید واکسن خارجی جهشی رخ داده است و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بحث و صریحاً تصمیم گیری شد که با وجود تنگناهای ارزی دولت تامین واکسن یک اولویت باشد و در همین راستا یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن کشور اختصاص داده شد، بحران کم آبی یکی دیگر از دغدغه های کشور است، ایران در منطقه ای خشک و با فشار جدی از نظر منابع آبی قرار دارد که در سخنرانی های قبلی خود به آن تاکید کرده ام نباید اجازه دهیم برخی چالش ها تبدیل به ابر چالش و برخی بیماری ها تبدیل به بیماری مزمن در کشور شود.

وی اظهار کرد: در دهه های گذشته راهکارهای مناسب برای حل مسئله کم آبی در کشور اتخاذ نشده است، ایران همواره با مسئله آب روبرو است و سال جاری نیز میزان بارش ها به شدت کاهش یافت و با خشکسالی جدی روبرو هستیم که از الان آثار خود را در همه مسائل اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی نشان خواهد داد.

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت همبستگی جامعه برای مقابله با خشکسالی در کشور تاکید کرد و گفت: خشکسالی یکی از مهمترین مسایل در کشور است و ممکن است برخی از مردم فکر کنند که آب مورد نیاز آنها توسط سایر مناطق کشور برداشت می شود و به همین منظور در فشار قرار گرفته اند که باید صاحب نظران، تریبون داران و نخبگان کشور در چنین مقطعی کمک نمایند همبستگی مردم آسیب نبیند و مردم نسبت به یکدیگر بدبین نشوند.

جهانگیری از وزارت نیرو درخواست کرد تا با اولویت بندی و برنامه ریزی مناسب به گونه ای اقدام کند که آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در سال جاری با مشکل روبرو نشود و اضافه کرد: سازمان مدیریت بحران نیز باید با کمک به کشاورزان مشکلات این بخش از جامعه در زمینه تامین آب را حل نماید تا در این سال خشکسالی دچار مشکل نشوند. البته دولت نیز علی رغم وجود مشکلات و محدودیت ها برای حل این مسئله آمادگی کامل دارد.

وی هفته هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ را به همه کسانی که در این نهاد بصورت داوطلبانه و یا مسئول مشغول فعالیت هستند تبریک گفت و ادامه داد: هر چقدر فرصت پیش بیاید تا درباره خدمات ارزشمند هلال احمر در حوادث مختلف قدردانی کنیم باز هم کم و اندک است، امدادگران جمعیت هلال احمر از اصلی ترین نهادهایی هستند که همواره در لحظات اول حادثه به انسان های آسیب دیده و نیازمند کمک کمک رسانی می کنند که باید همواره سپاسگزار اعضای جمعیت هلال احمر باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به منابع کم نظیر طبیعی، انسانی و اجتماعی ایران ادامه داد: باید با وجود این منابع ایران را تبدیل به کشوری پیشرفته کنیم و زندگی خوب برای مردم ایران فراهم نماییم، در کمتر کشوری ظرفیت بالای منابع معدنی، موقعیت جغرافیایی و نیروی جوان تحصیلکرده در کنار یک همبستگی مردمی قرار می گیرد، باید با وجود چنین شرایطی پیشرفت های خوبی در کشور به وجود می آمد و قطعا با برطرف کردن نقص های موجود می توان از این ظرفیت ها استفاده مطلوبتر کرد.

در ادامه کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر نیز با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات و دستاوردهای این جمعیت به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا تاکید کرد: این جمعیت در طرح شهید سلیمانی بعنوان یکی از سه ضلع مهم اجرای این طرح بود.

وی با اشاره به اقدامات این جمعیت در منطقه افزود: در حادثه بندر بیروت جمعیت هلال احمر بعنوان اولین سازمان امدادرسان در لبنان حضور یافت و با تاسیس یک بیمارستان صحرایی به مردم آسیب دیده در این حادثه کمک نمود، در چند سال گذشته به 6 کشور درگیر جنگ در منطقه و همه طرف های جنگ پیشنهاد ارسال کمک داشته ایم.

به گزارش ایسنا همتی در پایان با اشاره به کمک های نقدی و غیرنقدی سایر کشورها و همچنین خیرین به این جمعیت درزمان حوادث طبیعی در کشور گفت: تمامی این کمک ها بین گروه های هدف تقسیم شد که البته دولت نیز پشتیبانی ها و حمایت های خوبی همواره از این جمعیت داشته است.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه