هیچ تناسبی بین تولید و تقاضای واکسن در دنیا وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد مخبر روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت در مراسم رونمایی از اولین تولید انبوه واکسن کرونای برکت گفت: زحماتی که همکاران ما در ۱۵ ماه گذشته در بخش های مختلف از صدر تا ذیل را عرض کنم. عمده مدیران ستاد ۱۵ ماه است که یک روز مرخصی نرفته اند. به کارهای بزرگی دسته زده اند، اینکه ظرف پنج ماه بزرگترین سایت تولید واکسن در منطقه ایجاد می‌شود کاری بزرگ است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: ما در بخش کرونا، اولین جلسه ستاد کرونای ستاد اجرایی در شب جمعه دوم اسفند سال ۹۸ در خانه من شکل گرفت و تمام این سرفصل‌هایی که لازمه این کار بود برنامه ریزی شد و خدا را شکر می‌کنم که شرمنده این مردم نشدیم، در ستاد اگر توفیقی حاصل شده به خاطر این بود که کار برای خدا و در خدمت مردم شکل گرفت و هیچ کس در ستاد دنبال هیچ موضوعی نبود. ما نه در مسائل مالی و نه در رسیدن به قدرت حتی یک نفر را هم نداشتیم که چنین چیزی را دنبال کند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت شاهد است که هر کاری از دست ما بر می‌آمد انجام دادیم. محور کارهای کرونا ستاد اجرایی فرمان امام بوده است. وقتی کل ظرفیت کشور ۵۰۰ هزار ماسک در روز ما کارخانه پنج میلیون تولید در روز را زیر ۲۲ روز شکل دادیم. در کیت تشخیص همه شاهد هستند که از پول‌های ما در کره قرار بود وارد شود که آمریکا جلوی آن را گرفت و بعد دانشمندان ما ظرف چند روز تست سریع را ساختند، در دارو هم همین اقدامات صورت گرفت. هر جای دنیا یک دارو احتمال اثر داشت ما در ستاد اجرایی تولید کردیم. مثلاً داروی رمدسیویر در بازار سیاه تهران تا ۸۰ میلیون خرید و فروش می‌شد ولی ما زیر یک ماه این را در کشور تولید و با قیمت ۶۰۰ هزار تومان در اختیار مردم قرار دادیم.

مخبر گفت: در بحث واکسن یک نکته را باید روشن کنیم. اینکه سوال می‌شود چرا ستاد اجرایی به دنبال تولید واکسن رفته است. موضوع تولید واکسن توسط ستاد اجرایی فی البداهه نیست. پنج سال پیش در سفر به خارج از کشور مشاهده کردم که به دختران نوجوان واکسن ضد سرطان رحم می‌زنند برای من سخت بود که چرا در کشور ما این امکان وجود ندارد. به محضی که برگشتم یکی از دوستان یک مرکز را برای این موضوع راه‌اندازی کرد و کار عظیمی اتفاق افتاد و آن هم در مرحله بهره‌برداری است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تصریح کرد: علاوه بر اینکه بحث واکسن از ویروس کشته را شاهد هستیم که خط یک صنعتی آن به بهره‌برداری رسید آمادگی داریم از شش نسل دیگر هم واکسن تولید کنیم. ما جمهوری اسلامی را به یمن این تلاش‌ها توانستیم به جایی برسانیم که امکان ساخت هر واکسنی در کشور وجود دارد، ما به مردم قول داده بودیم که ظرف سه ماه برای آنها خاطرجمعی برای تولید واکسن ایجاد کنیم. البته در رازی و پاستور هم کارهای خوبی در حال انجام است و شرکت‌های دیگری هم موفق شده‌اند واکسن را تولید کنند. این افتخار بزرگی است. واقعا باید سجده شکر کنیم که چنین اتفاقی در ایران رخ داد. دنیا گرفتار است هیچ تناسبی بین تولید و تقاضای واکسن در دنیا وجود ندارد و فقط چند کشور می‌توانند واکسن تولید کنند.

وی افزود: ما در اردیبهشت یک میلیون دوز را تحویل خواهیم داد اما اینکه کی استفاده شود به وزارت بهداشت بستگی دارد ولی چون ما از واکسن مطمئن بودیم تولید انبوه را شروع کردیم. در خرداد ماه به چهار میلیون دوز خواهد رسید. در تیر ماه خط دو هم به مدار می‌آید و بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز تحویل می‌دهیم و در مرداد به ۲۰ و در شهریور به ۲۵ تا ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید.

به گزارش ایسنا مخبر در پایان اضافه کرد: منطقه گرفتار این بیماری است و تمایل داریم نیازی به واکسن نداشته باشیم و آن را به کشورهای منطقه صادر کنیم، افزود: امیدواریم عزیزان ما در وزارت بهداشت هم کمک کنند تا بتوانیم اطمینانی از تولید داشته باشیم. خواهش ما از وزارت بهداشت این است که امکان صادرات را فراهم کنند تا مردم منطقه بتوانند از این واکسن استفاده کنند، این واکسن در کل دنیا جزو بهترین واکسن‌هایی است که نسبتاً بیشترین اثر و کمترین عارضه را داشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه