سویه‌های جدید ویروس کرونا نگران کننده‌تر از سویه‌های گذشته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدمهدی گویا روز چهارشنبه در حاشیه مراسم آغاز تزریق مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایرانی - کوبایی به داوطلبان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری گفت: اگرچه در حال حاضر شاهد قدری از کاهش موارد بیماری کووید ۱۹ در کشور هستیم ، اما نگرانی ها نسبت به خطر شیوع سویه جدید این ویروس اصلا کم نشده است.

وی نگرانی از شیوع سویه های جدید هندی و آفریقایی را جهانی توصیف کرد و افزود: طبق بررسی های صورت گرفته قدرت سرایت و شدت بیماری این ویروس جهش یافته بیشتر از سویه های گذشته است، لزوم رعایت نکات بهداشتی از جمله زدن ماسک، فاصله اجتماعی و عدم حضور در اجتماع ضروری است، افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند نیز به هیج عنوان در مقابل این سویه های جدید در امان نیستند و باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به تزریق واکسن در کشور اشاره کرد و گفت: تک تک واکسن‌های کرونا که در کشور تزریق می‌شوند اگر عوارضی داشته باشند هم در سامانه سیب معاونت بهداشت وزارت بهداشت و هم در سامانه تی تک سازمان غذا و دارو با پر کردن فرم‌های ثبت عوارض، ثبت و بررسی می‌شود و خوشبختانه تاکنون هیچ یک از انواع واکسن‌های تزریق شده در کشور عوارض جدی و نگران کننده‌ای نداشته اند.

گویا با اشاره به این نکته که خودم به عنوان داوطلب تزریق کارآزمایی بالینی واکسن مشترک کوبایی با انستیتو پاستور ایران را انجام دادم گفت: تا کنون  مرحله نخست تزریق این واکسن در سه استان اصفهان ، زنجان و یزد به اتمام رسیده است و در پنج استان دیگر در حال انجام است، طبق برنامه تا پایان خرداد نتایج و بررسی های تزریق واکسن کرونا پاستور بر روی ۲۴هزار داوطلب در هشت استان کشور به دست خواهد آمد و در صورت رسیدن به نتایج نهایی و تایید سازمان بهداشت جهانی ، تولید انبوه آن شروع می شود.

وی در پایان با ذکر این نکته که همه شرایط، تجهیزات و تدارکات برای تولید انبوه واکسن مشترک ایران و کوبا در این ۲ کشور فراهم شده است افزود: با توجه به این که مرحله سوم تزریق این واکسن در کوبا بدون هیچ گونه عوارض خطرناک و در عین حال با اثر بخشی بالا به اتمام رسیده است، به نظر می رسد مشکلی در تایید این واکسن در سازمان بهداشت جهانی نخواهیم داشت.

به گزارش ایرنا واکسن ایرانی کوبایی که هم اکنون در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد ، واکسنی نوترکیب با نام کنژوگه است که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده است. این واکسن پس از گذراندن موفق فاز یک و دو، وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شده و تا پس از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود.

تزریق واکسن مشترک ایران و کوبا در حوزه دانشکاه علوم پزشکی مازندران از امروز به سه هزار نفر از شهروندان  داوطلب ثبت نام شده ۱۸ تا ۸۰ ساله ای که ساکن شهرستان های ساری ، قائمشهر ، میاندرود و جویبار هستند ،شروع شده است، مرحل سوم کارآزمایی این واکسن مشترک ایران و کوبا در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور از جمله مازندران و بابل انجام می شود، این واکسن بر پایه دانش ساخت واکسن کزاز طراحی و ساخته شده و از نظر ایجاد لختگی و عوارض جانبی بسیار ایمن و دارای عوارض کمتری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه