واکسن به حربه سیاسی بدل شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در ستاد استانی مقابله با کرونا در مشهد مقدس، ضمن تشکر از نهادهای همراه و همکار در مقابله با کرونا از جمله نیروهای بسیج به عنوان یار و همراه قدیمی و صمیمی به خصوص در طرح مزین به نام شهید والا مقام لشگر اسلام حاج قاسم سلیمانی، دستگاه های امنیتی و اجرایی، روحانیت، مردم و ... گفت: با همه سلول هایم باید از مردم عزیز سرزمینی تشکر کنم که در اوج تنگدتسی رعایتهای عظیم کردند؛ به عنوان مثال کسی که فقط یک دکه داشت و همه امیدش به درآمد از این دکه برای امرار معاش بود با درخواست ما دکه را بست، کسی که همه عمرش از یک کسب و کار جزیی اداره می شد و من چون کارگرزاده ام و می دانم که رنج معیشت برای خانواده ای که باید در شبانه روز کار کند تا آبرومندانه زندگی کند و امور معیشت بگذرد چقدر سخت است که برای یک ماه و چند هفته محل کسب و کار را تعطیل کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: تشکر می کنم از عاشقان اهل بیت (ع) و مشتاقانی که امیدشان به این بود که دو سه روزی را وقت پیدا کنند و بیایند آستان مقدس امام رضا (ع) و دیگر اهل بیت، کسبه ای که در چنین شهرهای زیارتی امید به این داشتند زائری بیاید و کسب و کارشان بچرخد، اما تحمل کردند. ما با بسیاری از کشورهای دیگر فرق داشتیم همانطور که وزیر بهداشت این کشور با خزانه تهی و حداقل امکانات باید کارهای سنگین را اداره کند، مردم هم در تنگنای سخت اقتصادی کشور بودند؛ این مجموعه ای است از مسایل در هم تنیده که باید سپاسگزاری ویژه کنم از همه بزرگوارانی که در این راه کمک کردند.

وی افزود: از اینکه مردم در این ماه مبارک رمضان و لیالی قدر چه زیبا رعایت کردند. چندی پیش یکی از رسانه های بیرونی دو عیب بر من گرفت که البته هر دو را سند افتخار خود می دانم و آن رسانه اسمش را می گذاشت عدم توفیق در مدیریت کرونا و آن را ناشی از دو چیز می دانست؛ یک اینکه ما در بحث کرونا تبعیت کردیم از فرمایشات مقام معظم رهبری و دوم اینکه ما در برگزاری مراسم دینی سخت نگرفتیم. واقعیت آن است که لیالی را قدر را که نگاه می کنم و برگزاری عید فطر را مرور کردم، افتخار کردم به اینکه اعتماد کردم به جمعیت مذهبی و خواهش کردم که رعایت کنند. در خوزستان از شیوخ خواستیم ضیافت های سنگین عید فطر را مثل سالهای قبل برگزار نکنند که بالای 90 درصد رعایت کردند. از روحانیت محترم اهل تسنن خواستیم که در برگزاری مراسم عید فطر همراهی بیشتری کنند و اکثریت این کار را کردند و خدا را شکر که چنین مردم و یاران همراهی در روزهای سخت اداره کشور داریم.

نمکی گفت: از بخش خصوصی نیز تشکر می کنم به خصوص در مدیریت کرونا و در بخش پزشکی و به خصوص در شهرستانی مثل مشهد و استان خراسان که کمک شایانی کردند، قبل از اینکه موج چهارم بیاید و قبل از عید، دوستان دانشگاهی شاهدند که از آنها تقاضا کردم که خودتان را آماده کنید برای یکی از سنگین ترین امواج و طوفان هایی که می آید، چراکه وقتی دیدم ویروسی به نام ویروس انگلیسی نظام بهداشت و درمان انگلیس و اروپا و آمریکا را به زانو درآورد و مرگهای بالای چند هزار را رقم زد، یعنی ویروس بسیار چموش تر است چه در قدرت سرایت و چه در بیماری زایی و چه در مرگ و میر.

وزیر بهداشت با اشاره به تلاش شبانه روزی برای مدیریت و مقابله با بیماری گفت: برای ما و همکاران ما هم یک روز تعطیل و یک روز استرحت در این 16 ماه نصیب نشد و همه را عاشقانه طی کردیم و خداوند هم نیروی مضاعفی داد، در این ایام چند کار ویژه کردیم که اگر عنایت پروردگار نبود هیچ کدام از اینها کارساز نبود. آنچه که ما را لحظه به لحظه در این شرایط بسیار سخت تحریم به سمت و سوی درست هدایت کرد، ذات الهی بود. در کنار آن همت و تلاش و مدیریت بی وقفه همکاران مان و همدلی و وفاق ملی که در کشور حاصل شد و رعایت مردم در همه امور. در موج چهارم که یکی از سهمگین ترین امواج بود و دنیا را به سختی گرفتار کرد راهکاری جدید را انتخاب کردیم و فهمیدیم که ویروس انگلیسی با ویروس ووهان به شدت متفاوت عمل خواهد کرد.

وی در خصوص واکسیناسیون کرونا نیز اظهار کرد: واکسن هم مثل همه مقوله‌ها که با درد و مشقت و حمله رسانه‌ای از سوی داخل یا بیرون تحمل می‌کنیم، ادامه دادیم. شاعر می‌گوید ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه تیرآورانم می‌کشد. گاهی خودی‌ها نمک به زخم ما می‌پاشند، همان‌ها که خبر دارند که در چه شرایط سختی مملکت‌ را اداره می‌کنیم. واکسن به حربه سیاسی بدل شده است و ۸۵ درصد واکسن دنیا را ۷ یا ۸ کشور دریافت کردند .دیروز خبرنگار سازمان بهداشت جهانی نظرم را درباره کووکس پرسید و گفتم کووکس درست است که یک ساز و کار درست بود اما درست عمل نکرد. درست است who یک سازمان جهانی و قابل قبول است اما نگذاشتند درست عمل کند و قدرت عملکرد درست نداشت و برخی کشورها واکسن را برای خودشان می‌خواهند و اگر سرریز و اضافه‌ای داشت آن وقت برای بقیه خیرات و مبرات می‌کنند.

نمکی ادامه داد: ما برای واکسن ۴ راه رفتیم‌؛ از اردیبهشت سال گذشته من دنبال واکسن هستم. بیش از ۳۰۰۰ صفحه مکاتبه کردیم، به همه رو انداختیم و با سختی پول ۱۶ میلیون و۸۰۰ هزار دوز واکسن کووکس را دادیم و در این راه رئیس جمهور، رئیس بانک مرکزی، وزیر امورخارجه و همه کمک کردند که واکسن از بیرون بیاوریم. بر اساس  قول‌هایی که به ما داده بودند باید تا اسفند ۴.۵ میلیون دوز واکسن تحویل می‌گرفتیم که محقق نشد. پس از آن راه هموارتر شد و  دیروز یک میلیون دوز واکسن وارد شد، امروز یک میلیون و ۴۵۰ هزار دوز وارد شد و تا آخر هفته بازهم واکسن به دستمان می رسد. 

وزیر بهداشت گفت: ان شاءلله تا  خرداد ماه ۱۴ میلیون جمعیت هدف یعنی جمعیت بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را بر اساس سند ملی واکسینه می کنیم، راه دوم، تولید مشترک واکسن بود که با کوبایی‌ها در پاستور به خوبی پیش رفتیم و فاز سوم مطالعاتی رو به اتمام است تا از اوایل خرداد کار تولید را در کشور داشته باشیم.  راه سوم تولید داخل بود چون اعتقاد دارم عزت ما این است که دست به بیرون دراز نکنیم‌ ما کشور کم بضاعتی نیستیم،  از سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور  و از سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را داشتیم‌.

وی افزود: در یک سال گذشته در حوزه واکسن راهی را رفتیم که در ۲۰ سال باید طی می‌شد و چه من باشم و نباشم این قطار در ریل خود افتاد و جمهوری اسلامی ایران در ۵ یا ۶ پلتفرم صاحب تکنولوژی ساخت واکسن کرونا شد. ما از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد قرار بود به دریافت تولید داخل ورود کنیم‌ و بخش قابل توجه تزریق واکسن را همین واکسن‌ها تامین کند. یکی از دانشمندان ما تعریف میکرد در یکی از نشست های خارجی یکی از کشورهای عربی گفته بود که تنها ایران بود که راه درست را با تکیه بر تولید داخل پیش برد. در رابطه با واکسن سعی کنید برای واکسن اولویتها به درستی رعایت شود و مردم آواره نشوند. این زحمات حتی با دل شکستن یک پیر زن و پیرمرد از بین نرود. اطلاع رسانی تزریق باید به درستی طی شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه