هر کسی خارج از سیستم بهداشت کشور واکسن دریافت کند تقلبی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی گفت: پیک چهارم کرونا شروع خیلی شدید و اوج گیری بسیار سریعی نسبت به پیک‌های قبلی داشته است، در نمودارها، پهنا و عرض پیک چهارم نسبت به اوج گیری‌های قبلی که چند هفته‌ای زمان می‌برد کمتر طول کشید، در حال حاضر سرعت نزول این پیک نسبت به پیک‌های قبلی فزاینده‌تر است.

وی افزود: در حال حاضر مرگ در کانال ۲۰۰ الی ۳۰۰ از بعضی پیک‌ها و اکثر دوران کرونا هنوز بالاتر است، یعنی نزول شدید است، با این حال کنترل مناسب انجام شده است اما موارد مرگ و میر در آن قابل توجه بوده و مواردی که تست‌های آن‌ها مثبت بوده بالاتر از ۱۰ هزار است، سطح گردش ویروس کرونا در جامعه به اندازه‌ای بالاست که در صورت انجام ندادن اقدامات مناسب، مجدد فزاینده می‌شود، مردم نباید خود را درگیر سویه‌های کرونا کنند، رسانه‌ها باید ظرفیت خود را در پوشش اخبار سویه‌های کرونا کنار بگذارند. در کشور انگلیس که خاستگاه سویه انگلیسی بوده، سویه غالب آن هندی است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: این تصور باطلی است که می‌گویند با دیوارکشی مرزها می توان از ورود سویه های مختلف کرونا جلوگیری کرد. روش مقابله با همه ویروس های جهش یافته یکی است، نکته مهم این است که روش مقابله با ویروس‌ها به صورت یکسان مانند: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون مناسب است که دو روش بسیار مهم در مقابله با این واریانت‌ها هستند.

حریرچی در خصوص وضعیت واکسیناسیون عمومی گفت: در حال حاضر واکسیناسیون عمومی سرعت مناسبی را پیدا کرده است. روز شنبه به رکورد ۱۶۲ هزار واکسن تزریقی در روز رسیدیم و طی چند روز آینده به ۳۰۰ هزار و تا یک الی دو هفته آینده به بیش از ۵۰۰ هزار تزریق روزانه خواهیم رسید، به تعداد مناسبی واکسن وارد می‌شود، یک میلیون و ۴۰۰ هزار دز واکسن وارد شده و مجدد واکسن‌های مناسبی از مبدا کشور‌های مختلف و با کیفیت مناسب در حال وارد شدن است. به تدریج واکسن ایرانی هم تولید می‌شود و در فاصله معقولی عرضه خواهد شد.

وی اظهار کرد: طبق گفته رئیس سازمان بهداشت جهانی و اطلاعیه رسمی آن‌ها "بهترین واکسن، اولین واکسن در دسترس است" بنابراین افراد خود را درگیر سویه‌های واکسن و نوع واکسن نکنند. داخلی یا خارجی بودن واکسن هم مهم نیست و افراد نباید از خود حساسیت نشان دهند، واکسیناسیون مردم بر عهده ما بوده و از جمله وظایف ماست بنابراین از آن‌ها خواهشمند هستیم که برای تزریق واکسن حتما با نظم به مراکز درمانی مراجعه کنند. نوبت هیچ فردی به علت تاخیر در تزریق واکسن کرونا کنسل نخواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت برای تزریق واکسن کرونا برنامه منظمی دارد و افراد باید در زمان مناسبی که اعلام می‌شود به مراکز درمانی مراجعه کنند. از مردم درخواست داریم که بدون دعوت به هیچ عنوان مراجعه نکنند، اکثر پیام های تبلیغاتی دریافت واکسن بدون نوبت از خارج ارسال می شود، هر کسی خارج از سیستم بهداشت کشور، واکسن دریافت کرد حتما بداند که تقلبی است، روزانه از سطح کشور تا سطح وزارت بهداشت و مراکز درمانی واکسن‌های توزیع شده را به شماره کد ملی ثبت می‌کنیم؛ بنابراین اخبار منتشر شده در این زمینه برای دریافت برای مثال واکسن روسیه با ۵ دز و مبلغ ۲۰ میلیون یا مبالغی دیگر شایعه است و محتوی آن‌ها چیزی جز جو بی اعتمادی در بین مردم نخواهد بود.

حریرچی تصریح کرد: اگر تا روز چهارشنبه برای افراد بالای ۷۵ سال در خصوص دریافت واکسن دعوت نامه‌ای صادر نشد در همان روز وارد سامانه شوند. در حال حاضر واکسیناسیون افراد ۷۰ تا ۷۵ ساله انجام نمی‌شود و نباید چنین افرادی به ما مراجعه کنند بلکه در زمان اعلام شده واکسن خود را دریافت خواهند کرد، با توجه به استقبال مردم از واکسیناسیون، تنها در موارد نادر و نزدیک به صفر، مراجعه نکردن آن‌ها پیش می‌آید.

وی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی برای انتخابات افزود: تعداد مراکز رای‌گیری افزایش پیدا کرده است. نگران رای گیری و صندوق‌های رای نیستیم، بلکه نگران جلسات و تبلیغات انتخاباتی به ویژه تبلیغات انتخابات شورا‌ها هستیم، در خصوص رسیدگی جدید برای امتحانات پایان ترم حضوری نیز به هیچ عنوان در برگزاری امتحانات پایان ترم شیوه نامه جدید ابلاغ نمی‌شود و مطابق گفته‌های قبلی، امتحانات پایه نهم و دوازدهم و کنکور سراسری به صورت حضوری در تاریخ‌های اعلام شده برگزار خواهند شد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس برای برگزاری امتحانات حتما رعایت می‌شود و حضور هر دانش آموز در هر کلاس بسیار کم خواهد بود. خانواده‌ها باید بدانند که مدارس در دوران کرونا، امن‌ترین جا خواهند بود چرا که تمامی شیوه نامه‌های بهداشتی در آنجا رعایت می‌شود، تمامی واکسن‌های تزریق شده تاییدیه بین المللی حداقل در ۳۰ الی ۴۰ کشور به خصوص کشور مبدا تزریق شده واکسن را دارند و به هیچ عنوان نباید نگران عوارض واکسن باشند، برای مثال سالانه ۱۰۰ نفر در کشور ما به علت صاعقه فوت می‌کنند و اکثر این واکسن‌ها میزان احتمال مرگ و میر‌های شان در مورد عوارض شایعشان یک در یک میلیون و حتی کمتر از آن است.

حریرچی اظهار کرد: هیچ جای دنیا تزریق واکسن بدون عارضه نیست و تعداد کمی عارضه‌های جزئی مانند درد محل تزریق، بدن درد، تب و ... را ممکن است، داشته باشند، نفع حاصل از واکسن و ایمنی که دارد صد‌ها تا هزاران برابر بیشتر از عوارض آن است، سیستم ثبت اطلاعات بسیار خوبی داریم که تمامی موارد را در آن ثبت می‌کنیم و عوارض آن بسیار ناچیز بوده و قریب به اتفاق آن‌ها قابل درمان خواهند بود و خیلی چیز‌های نسبت داده شده به واکسن‌ها مانند بروز بیماری قلبی، مرگ و میر و ... بعد از تزریق واکسن به سن افراد و مابقی مسائل دیگر بستگی دارد و ناشی از تزریق واکسن نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: کشور ما از لحاظ استقبال مردم برای دریافت تزریق واکسن کرونا بسیار خوب است و مردم نباید به هیچ کدام از حرف‌های شنیده شده بر مبنای عوارض تزریق واکسن توجه داشته باشند، از آن جایی که اکثر مردم ما به خودرو دسترسی ندارند بنابراین از چند روز آینده تزریق واکسن در شهر‌های بزرگ و متوسط منحصر به مراکز درمانی تجمعی مانند سالن‌های ورزشی بزرگ به کمک بسیج انجام خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه