تاثیر رعایت و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تجمعات
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پاندمی کووید-19 کماکان با سرعتی بی‌سابقه در دنیا در حال گسترش است و کنترل این بیماری نیازمند مداخلات جدی است. با توجه به راه سرایت این بیماری که دستگاه تنفسی است، تجمعات اجتماعی بزرگ می‌توانند انتقال ویروس را تقویت و ظرفیت پاسخگویی کشور درگیر را مختل نمایند.

بر اساس گزارش کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 بررسی متون در نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد که همه انواع تجمعات اجتماعی نقش مهمی در انتشار بیماری دارند و اکثریت کشورها موافق اعمال محدویت و ممنوعیت تجمع مردم در مکان‌های عمومی نظیر مراکز تفریحی، رستوران ها، سالن‌های ورزشی، اماکن مذهبی، وسایل نقلیه عمومی، مراسم عروسی و عزا، مسافرت ها و شرکت در فستیوال ها، تا زمان کنترل بیماری می باشند. بعضی از مطالعات به بعد روانی این محدودیت‌ها اشاره می‌کنند. از جمله این اقدامات و در خانه ماندن به مدت طولانی منجر به افزایش استرس، اضطراب و افسردگی در بین مردم می شود.

علاوه بر این مطالعات دیگری هم نشان دادند که شرکت در مراسم‌ های مختلفی همچون حج، کنکور و غیره در صورتی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی "حفظ فاصله فیزیکی یک و نیم  متر از دیگران، استفاده از ماسک، تعداد محدود و زمان محدود و البته در شرایط غیر بحرانی گسترش بیماری و پیک های آن" باشد، نمی‌تواند منجر به افزایش تعداد موارد بیماری و فاجعه‌ای بزرگ شود. بنابراین در مواردی پیشنهاد شده است که برای تحقق سلامت روحی، جسمی و رفاه اجتماعی، پارک‌های شهری و عمومی به شرط رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی نباید شامل این محدودیت‌ها شوند.

گزاره برگ شماره 25 کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 معاونت تحقیقات وزارت بهداشت به اثر تجمعات در گسترش بیماری کووید-19 در صورت رعایت و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌پردازد.

این گزاره برگ در فایل پیوست قابل دسترسی است:
فایل پیوست
وبدا

پایان پیام/

مطالب مشابه