مشکل اساسی نابرابری در توزیع واکسن کروناست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آدهانوم تدروس با اشاره به شکاف بسیار در نحوه واکسیناسیون کووید-۱۹ میان کشور‌های ثروتمند و کشور‌های متوسط و ضعیف، هشدار داد جهان در معرض " آپارتاید واکسن " قرار دارد.

وی در سخنرانی خود در نشست صلح پاریس اظهار کرد: فکر می‌کنم باید یک قدم جلوتر بروم و بگویم جهان نه در معرض خطر بلکه دقیقا در آپارتاید واکسن است. همانطور که می‌دانید، کشور‌های با درآمد بالا ۱۵ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، اما ۴۵ درصد واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، این در حالی است که کشور‌های متوسط و ضعیف که تقریبا نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، تنها ۱۷ درصد واکسن‌های جهان را دریافت کرده‌اند، بنابراین این شکاف واقعا بزرگ است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: حداقل ۶۳ میلیون دوز واکسن به ۱۲۴ کشور منتقل شده است، اما آن‌ها تنها ۰.۵ درصد از جمعیت ترکیبی این کشور‌ها را پوشش داده‌اند، مشکل اساسی نابرابری در توزیع واکسن است که می‌تواند با تقسیم منابع مالی برای تامین بودجه کامل و نیز با به اشتراک گذاری فناوری افزایش تولید واکسن حل شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان آدهانوم تدروس در پایان گفت: هم اکنون برخی از کشور‌های با درآمد بالا در حال واکسیناسیون کودکان و نوجوانان هستند، در حالی که هنوز کادر درمان، سالمندان و سایر گروه‌های در معرض خطر در سراسر جهان به طور کامل واکسینه نشده‌اند.

پایان پیام/

مطالب مشابه