گونه جدید ترکیبی ویروس کرونا در ویتنام
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، از خبرگزاری " وی.ان.ای " نگوین تهان" گفت: گونه جدیدی از ویروس کرونا که ترکیبی از  نوع جهش یافته هندی و انگلیسی این ویروس است و به سرعت در هوا پخش می شود در این کشور شناسایی شده است. 

وزیر بهداشت ویتنام در جلسه ای درباره همه گیری ویروس کرونا گفت: ما گونه جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا که ترکیبی از گونه انگلیسی و هندی با قدرت سرایت بسیار بالاست را کشف کردیم. 

وی در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار کرد: گونه جدید کشف شده در این کشور "بسیار خطرناک" است و ویژگی اصلی آن، این است که بر اساس آزمایش‌هایی که روی این گونه جدید صورت گرفته، این نوع جدید نسبت به انوع شناخته شده قبلی، به سرعت در هوا منتقل می‌شود، غلظت ویروس در گلو و بزاق افزایش می‌یابد و در محیط اطراف سریع گسترش پیدا می‌کند، گونه جدید در واقع "یک گونه هندی است با جهش‌هایی که به منشاء گونه بریتانیایی تعلق دارد".

"نگوین تهان" آماری از تعداد موارد ابتلا به گونه جدید کرونا در ویتنام ارائه نکرد اما گفت: به زودی ویتنام مشخصات این گونه جدید را برای آگاهی دیگر کشورها منتشر خواهد کرد.

از اواخر ماه آوریل امسال، شیوع کرونا در ویتنام سرعت یافته است، به طوری که نیمی از موارد شناسایی شده کرونا در ویتنام مربوط به یک ماه اخیر است، هنوز مقام‌های سازمان بهداشت جهانی به این اعلام مقام‌های ویتنام واکنشی نشان نداده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نوشت انتشار این خبر در حالی است که ویتنام با موج جدیدی از شیوع کرونا مواجه شده که بیش از نیمی از کشور از جمله مناطق صنعتی و شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت را درگیر خود کرده است.

موج جدید کرونا در ویتنام موجب شده که بار دیگر رستوران‌ها، کافه‌ها و سالن‌های آرایشی و همچنین مکان‌های گردشگری و مذهبی تعطیل شود، مقام‌های ویتنام اعلام کرده‌اند که پیش از این گونه جدید، هفت گونه دیگر کرونا در ویتنام کشف شده بود.

این در حالی است که این کشور در حال مبارزه با گسترش موج جدید این ویروس در بیشتر مناطق از جمله شهرهای بزرگ و صنعتی مانند "هانوی" و "هو شی مینه" است. 

بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ مورد ابتلا و ۴۷ مورد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ویتنام ثبت شده است، دولت ویتنام، کشوری با جمعیت ۹۷ میلیون نفر تاکنون به کمتر از یک میلیون نفر واکسن کرونا تزریق کرده است، پیش از شروع موج جدید همه گیری ویروس کرونا در آسیا، ویتنام با اعمال محدودیت ها و اجرای پروتکل های بهداشتی یکی از کشورهای بسیار موفق در مهار و کنترل این ویروس بود. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه