واکسن فایزر در برابر کرونای هندی اثربخشی کمتری دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، انستیتو پاستور فرانسه در مطالعه ای اعلام کرد: واکسن کروناویروس ساخت شرکت فایزر در برابر کرونای هندی کمتر اثربخش است اما بازهم می تواند تاحدی در برابر این نوع از ویروس که قدرت سرایت پذیری بیشتری دارد مصونیت ایجاد کند.

در این بررسی آزمایشاتی روی ۲۸ نفر از اعضای کادر درمان در شهر اورلئان انجام گرفت. ۱۶ نفر از آنان دو دُز از واکسن فایزر و ۱۲ نفر دیگر یک دُز از واکسن آسترازنکا را دریافت کردند.

طبق این مطالعه، افرادی که دو دُز از واکسن فایزر را دریافت کرده بودند کاهش سه برابری آنتی بادی ها در برابر سویه جهش یافته کرونا در هند موسوم به B.۱.۶۱۷ مشاهده شد اما هنوز در برابر این نوع از ویروس ایمن بوده اند.

محققان اظهار داشتند: بیمارانی که طی سال گذشته به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند و افرادی که با تزریق دو دُز از واکسن فایزر واکسینه شده اند، از آنتی بادی های کافی در برابر نوع هندی برخوردار بوده اند اما آنتی بادیهای موجود برای مقابله با نوع انگلیسی سه تا شش برابر کمتر بوده است.

به گزارش ایسنا به گفته محققان نتایج این مطالعه نشان داد که این سویه از کرونا مقاومت نسبی در برابر آنتی بادی ها بدست آورده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه