تزریق واکسن "اسپایکوژن" به داوطلبان فاز دوم آغاز شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی گفت: فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن در استرالیا آغاز شد و فازهای دوم و سوم آن در ایران انجام می شود.

وی به تعداد داوطلبان مرحله دوم آزمایش انسانی این واکسن اشاره کرد و افزود: در فاز دوم آزمایش انسانی این واکسن که از روز گذشته آغاز شد، ۴۰۰ داوطلب حضور دارند که دو سوم آنان واکسن اصلی و بقیه هم واکسن نما را دریافت می کنند، تعداد دوزهای تزریقی واکسن اسپایکوژن ۲ دوز است، این دوزها به فاصله ۳ هفته به داوطلبان این طرح مطالعاتی تزریق خواهد شد.

محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی - استرالیایی "اسپایکوژن" ادامه داد: پیش بینی می کنیم که فاز دوم این طرح مطالعاتی آخر تیرماه امسال به پایان برسد، نتایج فاز اول تست بالینی این واکسن خوب ارزیابی شده است، امیدواریم هرچه سریع تر کار مطالعات این واکسن به پاین برسد و در اختیار مردم قرار گیرد.

طبرسی در پایان به اجرای طرح واکسیناسیون عمومی در کشور با واکسن های وارداتی اشاره کرد و گفت: به مردم توصیه می کنیم که از تزریق واکسن کرونا نترسید و براساس اولویت سند مالی واکسیناسیون کووید ۱۹ اقدام به تزریق واکسن کنند، هرچند با تزریق دوز اول واکسن کرونا تا حدی ایمنی در افراد ایجاد می شود اما مردم حتما دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنند، براساس سند ملی واکسیناسیون کرونا، تزریق واکسن به برخی گروه ها از جمله سالمندان در حال انجام است و این گروه حتما اقدام به تزریق واکسن کرونا کنند.

به گزارش ایرنا کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت  چند روز پیش مجوز انجام مطالعه فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن استرالیایی ایرانی را برای شرکت سیناژن صادر کرد، اسپایکوژن از دسته واکسن‌های Subunit از نوع پروتئین نوترکیب است. پروتئین ساخته شده، مشابه پروتئین اسپایک ویروس SARS-CoV-۲ است، این پروتئین‌ها که با روش‌های مهندسی ژنتیک و توسط سلول‌های خاصی تولید، خالص‌سازی و آماده استفاده می‌شود.

با احتساب این واکسن، پنج مجموعه موفق به دریافت کد اخلاق و ورود به فاز مطالعات بالینی شده اند. سیناژن اولین تولید کننده واکسن کرونا در بخش خصوصی است و قبل از آن ، ستاد اجرایی فرمان امام، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، انستیتو پاستور ایران و وزارت دفاع وارد طرح مطالعاتی واکسن کرونا شدند.

پایان پیام/

مطالب مشابه