پیش بینی می‌ شود واکسن کووبرکت تا انتهای خرداد ماه وارد مرحله عملیاتی شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در جلسه ‌ای که امروز در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد با بیان اینکه رصد بیماران کرونایی نتایج مطلوبی را به دنبال دارد گفت: این فعالیت که به صورت ویژه در استان قم درحال انجام است باید در دیگر استان‌ ها نیز الگوبرداری شود.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از نظارت مطلوب کارشناسان بهداشت در استان قم یاد کرد و گفت: خوزستان و قم در حوزه رصد و مجازات مراکز متخلف در حوزه بهداشت عملکرد مطلوبی را به ثبت رسانده‌ اند، وضعیت استان قم همانند وضعیت کشور است؛ در مورد اعتبارات همان کمبودهایی که در سطح ملی داریم در استان قم نیز وجود دارد و بخش قابل توجهی از وقت ما برای تأمین اعتبارات مورد نیاز صرف می‌ شود.
 
وی با اشاره به آغاز عملیات برون‌ سپاری از سال ۹۴ در قم افزود: در کشور ما ادغام خصوصی و دولتی نتیجه مطلوبی به دنبال ندارد هر چند شعار حمایت از بخش خصوصی بسیار مطرح می‌ شود اما متأسفانه در نهایت نمی‌ توانیم با بخش خصوصی ارتباط خوبی برقرار کنیم و بهترین کار این است که اگر به دنبال برون‌ سپاری هستیم کار را به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار کنیم. 
 
رئیسی گفت: پنج شرکت بومی در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت می‌ کنند و پیش بینی می‌ شود واکسن کووبرکت تا انتهای خرداد ماه وارد مرحله عملیاتی شود، در مرحله اول یک میلیون دُز واکسن به گروه‌ های هدف تزریق خواهد شد، هدف از واکسیناسیون کاهش مرگ و میر افراد مبتلا است، برای قطع زنجیره ویروس باید ۷۰ درصد از مردم واکسینه شوند.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: تا هفت ماه آینده به تمام افراد در گروه‌ های هدف در مرحله اول واکسیناسیون کرونا، واکسن تزریق خواهد شد. اگر ما به دنبال تولید واکسن داخلی نمی‌ رفتیم کشورهای خارجی به راحتی اجازه فروش واکسن را به ما نمی‌ دادند و حرف‌ هایی که امروز دنیا از حقوق بشر و اموری از این دست می‌ زند، گزافه‌ ای بیش نیست.
 
وی به بی‌ عدالتی در عرصه بین الملل اشاره کرد و افزود: کانادا و آمریکا و کشورهای اروپایی بیش از ۳ برابر جمعیت کشورشان واکسن خریدند و ۸۴ درصد از واکسن‌ های تولید شده در دنیا را پنج کشور استفاده کردند. بیش از ۲ میلیون  واکسن در آمریکا و چند کشور اروپایی ذخیره شده و تاریخ مصرف آن در حال اتمام است این در حالی است که میانگین تزریق واکسن در برخی از کشورهای فقیر ۲۵ عدد در طول شبانه روز است.
 
رئیسی اظهار کرد: بیشترین تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا در آمریکا مربوط به سیاه پوستان است و سفید پوستان این کشور از امکانات درمانی بسیار بیشتری برخوردار هستند، بی‌ عدالتی در عرصه بین المللی به حدی است که آمریکا به هم پیمان خود کشور کانادا تا قبل از اتمام واکسیناسیون در کشور خود اجازه فروش واکسن نمی‌ داد و پس از اطمینان از واکسینیه مردم خود به این کشور واکسن صادر کرد، ساخت واکسن داخلی کرونا از اهمیت حیاتی برخوردار است، طبق قرار بین ایران و شرکت کواس، این شرکت باید تاکنون ۱۶.۸ میلیون  واکسن به ایران تحویل می‌ داد که تاکنون فقط ۲ میلیون  تحویل ما شده‌ است.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در ایران به ازای هر یک هزار تن جمعیت کمتر از یک و نیم تخت بیمارستانی وجود دارد در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی هفت تخت به ازای هر هزار نفر است اما برغم این موضوع شبکه بهداشت و درمان کشور عملکرد مطلوب‌ تری نسبت به بسیاری از کشورها از خود برجای گذاشته است، در کنار عملکرد مطلوب حوزه بهداشت و درمان، بزرگان دینی و به ویژه مقام معظم رهبری با عمل واقعی به رعایت پروتکل‌ های بهداشتی کمک قابل توجهی به روند کنترل و مبارزه با این ویروس منحوس کردند.
 
وی افزود: در کشورهای اروپایی ۶۲ درصد از سالمندان در خانه سالمندان نگهداری می‌ شوند در حالی که ۹۹ درصد از سالمندان ایرانی در کنار خانواده‌ های خود زندگی می‌ کنند و شکل و نحوه مراقبت از سالمندان در ایران بسیار مطلوب‌ تر از کشورهای مدعی بوده است، برای یک هزار و ۳۰۰ شغل در ایران پروتکل‌ های بهداشتی تدوین شده‌ است که نمونه چنین اقدامات کارشناسی شده در بسیاری از کشورها مشاهده نمی‌ شود.
 
رئیسی تاکید کرد: قم یکی از استانهای پیشرو در حوزه سلامت و مبارزه بی‌ امان با ویروس کرونا بوده است، قم به دلیل ویژگی‌ های خاص مواصلاتی و گردشگری مذهبی و ظرفیت‌ های علمی یکی از استانهای ویژه در کشور است و همین مساله کنترل و مبارزه با کرونا را با شرایط دشوارتری همراه کرده است، از تولیت آستان‌ های مقدس در قم و خراسان رضوی به دلیل همراهی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایجاد محدودیت ها، قدردانی می‌ کنیم. وزارت بهداشت آمادگی لازم برای تجهیز خانه‌ های بهداشت روستایی و تامین تجهیزات درمانی در شهرستان‌ های جدید این استان را به صورت کامل دارد.
 
به گزارش وبدا سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان اضافه کرد: بهترین شکل از رعایت پروتکل‌ های بهداشتی در سطح کشور در ستادهای مربوط به اقامه نماز جمعه انجام گرفته‌ است. اصناف و کسبه در طول دوران مقابله با کرونا همکاری قابل شایانی با ستاد ملی مقابله با کرونا داشتند. تقویت زیرساخت‌ های درمانی یکی از نقاط مثبت کشور با شیوع بیماری کرونا بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه