کاهش وزن سریع نشانه از بین رفتن بافت عضله و آب بدن است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، گلبن سهراب گفت: بهترین روش لاغری استفاده از تمام گروه های غذایی شامل نان، غلات، سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات، گوشت قرمز و سفید و تخم مرغ است، استفاده از پروتئین های گیاهی به دلیل دارا بودن فیبر بالا می تواند به میزان قابل توجهی در سلامت و کاهش اشتها اثرگذار باشد، حبوبات فیبر بالایی دارند و در مقابل منبع مناسبی از پروتئین ها نیز به حساب می آیند.

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: گنجاندن مقادیر مشخصی از پروتئین گیاهی، میوه و سبزیجات و غلات سبوس دار در سبد غذایی می تواند گزینه مناسبی برای اصلاح سبک زندگی و رسیدن به وزن ایده آل باشد، حبوبات به ما کمک می کنند احساس سیری بیشتری داشته باشیم، بنابراین رژیم هایی که پروتئین و فیبر بالایی دارند انتخاب های مناسبی برای کمک به حفظ سلامتی و کاهش وزن هستند، استفاده از منابع غنی از فیبر در برنامه غذایی ضروری است، باید سعی کنیم سهم این گروه از مواد غذایی را بیشتر در رژیم غذایی خود بگنجانیم.

وی افزود: در بسیاری از مواقع ممکن است بدن ما حس سیری  و گرسنگی را اشتباه کند، خوردن مایعاتی که حاوی کالری نیستند خیلی به ما کمک می کند تا در طول روز و برنامه غذایی، در برنامه کاهش وزن کمتر احساس گرسنگی کنیم، باید بطری آب همراه داشته باشید توصیه می شود به آن مقداری تخم شربتی یا دانه های چیا را اضافه کنید تا همراه استفاده از مایعات، فیبرهای مفید نیز وارد بدن شوند، سعی کنید به آب شکر و مواد شیرین کننده اضافه نکنید و از عرقیات گیاهی همانند بیدمشک یا بهار نارنج که به بهبود طعم آب کمک می کنند، استفاده کنید.

سهراب گفت: بسیاری از افراد عادت غذایی همچون ریزه خواری یا مصرف تنقلات را در روز دارند، بهتر است این افراد دمنوش های گیاهی حاوی آنتی اکسیدان و تنقلات سالم مثل توت خشک، خرما یا کشمش را به برنامه غذایی خود وارد کنند، استفاده از مواد غذایی جامد می تواند به میزان قابل توجهی در احساس سیری نقش داشته باشد. بنابراین بهتر است به جای مصرف نوشیدنی های پرکالری و شیرین از خوراکی های جامد سالم همانند سیب یا هویچ یا حتی کمی نان سبوس دار برای رفع گرسنگی استفاده کنید.

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کاهش وزن تدریجی را بهترین نوع رژیم لاغری و سبک زندگی سالم دانست و گفت: بسیاری از افراد دارای اضافه وزن یا درجاتی از چاقی، بدون این که توجه کنند که حجم بالای توده بدنی در چه بازه زمانی ایجاد شده، سعی دارند خیلی سریع به وزن ایده آل برسند. توصیه متخصصان مبنی بر این اصل قرار دارد که دربازه زمانی کوتاه اقدام به کاهش وزن نکنید؛ چرا که بدن انسان از ترکیبی از استخوان، عضله و بافت چربی تشکیل شده و نکته ای که باید در رژیم کاهش وزن مد نظر باشد کاهش بافت های چربی اضافه است.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: چربی را نمی توان با سرعت بالا از بین برد، هفته ای یک کیلو کاهش وزن تا رسیدن به حد مطلوب برای افراد دارای اضافه وزن توصیه می شود، کاهش وزن سریع خطرناک و نشانه از بین رفتن بافت عضله و یا آب بدن است. بنابراین هرگز برای رسیدن به وزن ایده آل نباید از رژیم های سفت و سخت و سریع استفاده کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه