تاکنون ۴۰۰ نفر از همکاران فیزیوتراپیست به کرونا مبتلا شده اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد موذن زاده روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز ملی فیزیوتراپی "۲ مرداد" گفت: فقر حرکتی به دنبال قرنطینه خانگی، تغذیه نامناسب، چاقی مفرط و کاهش فعالیت بدنی و ورزشی از دوران همه گیری ویروس کرونا تاکنون روز به افزایش است و این بیماری باعث ساییدگی مفاصل و پوکی استخوان می شود.

وی افزود: نقش فیزیوتراپی در محیط کار و زندگی برای پیشگیری از بیماری‌ها از جمله فقر حرکتی در دوران همه گیری کرونا بسیار اهمیت دارد. انجمن فیزیوتراپی ایران در مدت یکسال و اندی کلیپ ها و ویدئوهای آموزشی در فضای مجازی تهیه کرد تا افراد مختلف به ویژه کودکان و نوجوانان در قرنطینه خانگی فعالیت های بدنی و فیزیکی را انجام دهند، کاهش رفت و آمدهای اجتماعی برای اعضای خانواده مشکلاتی حرکتی را به وجود آورده است، ضعف عضلات، چاقی مفرط و پوکی استخوان از عوارض مشکلات حرکتی است که در صورت تداوم آن و انجام ندادن فعالیت فیزیکی خطراتی را برای سلامت ایجاد خواهد کرد.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران تصریح کرد: همچنین کرونا در مبتلایان عوارض تنفسی ایجاد کرده و بیماران دچار ناتوانی فیزیکی خواهند شد که در اینجا فیزیوتراپی نقش مهمی در پیشگیری از این ناتوانی دارد. در بخش های بستری و سرپایی همکاران فیزیوتراپیست در کنار کادر درمان در مراکز درمانی مشغول کار هستند و تاکنون ۴۰۰ نفر از این همکاران به کرونا مبتلا شده و هفت نفر شهید شدند، از زمان شیوع کرونا تاکنون حدود ۴۰ درصد بار مراجعات مردم به مراکز فیزیوتراپی کاهش یافت و این انجمن تلاش کرده برای درمان بیماران در سنین بالاتر برنامه های ورزشی را تهیه و به آنها آموزش دهد.

موذن زاده ادامه داد: رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تمام مراکز فیزیوتراپی ضروری است، افزود: تمام ملزومات بهداشتی با اینکه هزینه زیادی را برای مراکز ایجاد کرده برای حفظ سلامتی مراجعه کنندگان تهیه شده. همچنین با اینکه فیزیوتراپیست ها واکسن دز اول و دوم را تزریق کرده اند، همچنان اصول بهداشتی را رعایت می کنند. ۸۵ درصد بیماران کرونایی نیاز به بستری پیدا نمی کنند و می تواند با کمک فیزیوتراپیست در محیط سربسته فعالیت های فیزیکی و تنفسی را انجام دهند زیرا عامل اصلی مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا مشکلات تنفسی است.

وی به همکاری انجمن فیزیوتراپی ایران با بیمه خدمات نیروهای مسلح اشاره کرد و افزود: سطح ارایه بسته های خدمات فیزیوتراپی با نیروهای مسلح افزایش یافته و آماده همکاری با سایر سازمان‌های بیمه ای نیز هستیم، اما بیمه های تکمیلی از مصوبات شورای عالی تبعیت نکرده و همکاران ما را مجبور به عقد قرارداد با تعرفه کمتر از مصوبات این شورا می کنند که امیدواریم به این موضوع مسئولان سلامت رسیدگی کنند.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به ارتقای رشته فیزیوتراپی بر اساس استانداردهای جهانی در کشور گفت: متاسفانه مقطع دکتری حرفه ای فیزیوتراپی در ساختار وزارت بهداشت جایگاه مناسبی ندارد و امیدواریم در دولت آینده توجه بیشتری به این موضوع شده و  سیاست گذاری در این زمینه بهتر شود. در حال حاضر کشورهای امارات، پاکستان، قطر، عر بستان، لبنان این مقطع را اجرا کردند و این بحث جایگاه و مرجعیت علمی ایران را در منطقه تهدید می کند باید زمینه و بسترهای لازم برای اجرایی شده دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در کشور فراهم شود، باید در بازده زمانی محدود سطح علمی هشت هزار فیزیوتراپیست را در مقطع دکترای حرفه ای ارتقا دهیم تا بتوانیم در بعد آموزشی در سطح منطقه مرجع شود و حرف اول را بزنیم.

پرهام پارسانژاد نایب رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در این نشست گفت: انجمن فیزیوتراپی ایران از دو سال قبل آموزش های خوبی را برای ایجاد حرکت به کودکان و نوجوانان در منزل شروع کرده و کلیپ ها و ویدئوهای آموزشی را در فضای مجازی تهیه کرده است، تمرینات تنفسی در بیماران مبتلا به کرونا بسیار ضروری بوده و در فضای مجازی به آنها آموزش داده می شود، خوشبختانه بعد از انتشار کلیپ های آموزشی مردم  آنها را در شبکه های مختلف اجتماعی بازنشر می کنند که بازتاب خوبی داشته است.

به گزارش ایرنا وی در پایان افزود: مطالبات اصلی فیزیوتراپیست‌ها تاکنون محقق نشده است، ایجاد مقطع دکتری حرفه ای از مهمترین مطالبات فیزیوتراپیست هاست که هنوز محقق نشده و لازم است این قشر پر تلاش به سطح جهانی و بین المللی برسند، فیزیوتراپیست زمان طولانی و چهره به چهره با بیمار را می گذرانند و با وجود نقش و وظیفه مهم و اساسی آنها در درمان بیماری‌ها، در رسانه ها به مطالبات آنها کمتر پرداخته شده است که امیدواریم بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه