دُز سوم واکسن از ابتلا به کرونای دلتا پیشگیری می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، این داده ها نشان می دهد که دُزهای تقویتی واکنش های آنتی بادی بالایی ایجاد می کند و می تواند به ویژه در برابر گونه هندی "دلتا" و گونه آفریقای جنوبی "بتا" کرونا موثر باشد.  

شرکت فایزر توصیه می کند که دُز سوم این واکسن را ۶ تا دوازده ماه پس از دریافت دُز دوم به فرد تزریق کنید. این توصیه تنها چند روز پس از آن منتشر شد که سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق دُزهای سوم واکسن کرونای شرکت فایزر و مدرنا را برای آمریکایی های که دارای نقص سیستم ایمنی هستند تایید کرد.

"آلبرت بورلا" مدیرعامل فایزر در بیانیه ای اعلام کرد: واکسیناسیون موثرترین وسیله ما برای پیشگیری از عفونت کووید-۱۹ به ویژه ابتلا به نوع شدید این بیماری و  بستری شدن در بیمارستان هاست و تأثیر عمیق آن برای حفظ جان مردم مسلم است، با این وجود، با تهدید مداوم نوع دلتا و ظهور گونه های دیگر در آینده، باید در برابر این ویروس بسیار مسری هوشیار بمانیم.

وی افزود: داده هایی که ما تا به امروز مشاهده کرده ایم نشان می دهد که دُز سوم واکسن ما سطح آنتی بادی را افزایش می دهد که به طور قابل توجهی بیشتر از آن است که پس از برنامه اولیه تزریق دو دُز واکسن، مشاهده شده است، خوشحالیم که این داده ها را در اختیار سازمان غذا و داروی آمریکا قرار می دهیم و در عین حال به همکاری خود برای رفع چالش های در حال توسعه این همه گیری ادامه می دهیم.

به شرکت کنندگان این مطالعه هشت تا ۹ ماه پس از دریافت دُز دوم واکسن کرونای فایزر، یک دُز ۳۰ میکروگرمی از این واکسن تزریق شد. محققان مشاهده کردند که تزریق دُز سوم این واکسن، سطوح آنتی بادی را در بدن افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله پنج برابر و در بدن افراد ۶۵ تا ۸۵ ساله ۱۱ برابر افزایش داد.  

نتایج این مطالعه نشان داد که دریافت کنندگان این واکسن در تمام سنین، آنتی بادی های خاصی را ایجاد کردند که در برابر انواع بتا یا دلتای کرونا موثر است. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه