واکسن کرونای تک دُز کوبایی برای دوران نقاهت، مجوز محلی گرفت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نهاد تنظیم‌کننده مقررات دارویی کوبا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این واکسن برای بیماران بهبود یافته از بیماری کرونا، "دو ماه یا بیشتر پس از بهبودی" به صورت تک دُزی تجویز می‌شود.

این نهاد تاکید کرد نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این واکسن الزامات کیفیت، ایمنی و ایمنی زایی را برای این گروه جمعیتی "با عناصر مفید از نظر ایمونولوژی در برابر خطر احتمالی ابتلای مجدد با سویه‌های جدید و قابل انتقال ویروس" برآورده می‌کند.

سوبرانا پلاس پیش از این به‌عنوان دُز سوم و تقویت کننده پس از دو دُز اول و دوم سوبرانا-۲ مجاز اعلام شده بود. سوبرانا-۲ سومین واکسن تولید کوبا محسوب می‌شود که از سوی تنظیم‌کننده‌ها دارویی این کشور چراغ سبز دریافت کرد.

این واکسن هنوز منتظر تایید سازمان جهانی بهداشت است اما نوع آن «پروتئین نوترکیب» است، تکنیکی که در واکسن‌های نوواوکس آمریکایی و سانوفی فرانسوی روی آن کار می‌شود. برخلاف بسیاری از واکسن‌هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، واکسن‌های نوترکیب نیاز به فضایی با سرمای شدید برای نگهداری ندارند.

به گفته محققان کوبایی این واکسن بیش از ۹۰ درصد در پیشگیری از بیماری و علائم آن موثر است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، کوبا هفته گذشته نخستین تماس‌های خود را با کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای گرفتن تاییدیه واکسن‌های این کشور داشته‌اند. برخی از واکسن‌های کوبا از سوی ونزوئلا و ویتنام خریداری شده‌اند.

این کشور تاکنون ۴۲.۲ درصد از جمعیت خود را به طور کامل با واکسن‌های تولیدی‌اش واکسینه کرده است.

به گزارش ایسنا این کشور همچنین کارزاری را برای واکسیناسیون کودکان دو سال به بالا آغاز کرد تا امکان بازگشایی مدارس طبق شرط دولت کوبا از ماه نوامبر فراهم شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه