اگر جایی احتمال فساد باشد در واردات داروست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نشست خبری نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۱ در حوزه تولید مواد موثره دارویی، شیمیایی، تجهیزات داروسازی و بسته بندی دارویی، روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ در محل سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی برگزار شد.

فرامرز اختراعی عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: حدود چند ماهی است که هجوم سنگینی متوجه صنعت داخلی شده و شاهد گزارش‌های کذب هستیم که به مرکز پژوهش‌های مجلس هم کشیده می‌شود.

عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی با اشاره به نقش صنعت تولید مواد موثره دارویی گفت: برخی مواد موثره معدنی هستند که وقتی قرار است به دارو تبدیل شود، بایستی کار بسیار پیچیده‌ای صورت بگیرد، ما حدود ۴۰۰ قلم ماده موثره دارویی را تولید می‌کنیم، ما صادرات مواد موثره دارویی را به کشورهایی مثل هند و چین داریم و این یک افتخار برای کشور است، حد و اندازه تولید مواد موثره دارویی به اندازه‌ای است که ۷۲ درصد نیازهای ارزشی تولید داخل را داریم، باید برای مردم کشور روشن شود که تولید مواد موثره دارویی در ایران چه جایگاهی دارد.

وی افزود: در سال ۹۸، ۳۲۴ هزار میلیارد و ۱۶۶ میلیون ریال ارزش کل آمار نامه دارویی بوده است، همچنین در سال ۹۸، ظرفیت تولید دارو به واسطه مواد موثره دارویی در داخل ۷۱.۹ درصد بوده است، اصل دارو یعنی ماده موثره که متأسفانه تحت هجوم برخی افراد قرار دارد، الان بحث ارز دولتی دارو مطرح است که بر روی آن جنجالی به پا شده و مدعی هستند کسانی که نفع می‌برند تولید کنندگان مواد موثره است. در حالی که برای تولید ۷۲ درصد ماده موثره در کشور فقط ۱۵۰ میلیون دلار بوده است. در حالی که سهم ارز دولتی دارو نزدیک به ۲ میلیارد دلار است، مردم از جنجال‌های سیاسی خسته شده اند و دنبال این هستند که به راحتی داروهای مورد نیاز خودشان را به آسانی تهیه کنند.

به گزارش مهر اختراعی در پایان با تاکید بر جایگاه صنعت داروسازی کشور تصریح کرد: کجای دنیا دارو در فهرست رسمی یک کشور نباشد، اما همان داروها در داروخانه‌های دولتی عرضه بشود، کجای دنیا اجازه می‌دهند داروهایی برای کرونا تجویز شود که هیچ جایگاه علمی ندارد، چرا فقط لیست داروهای گران قیمت را باز می‌کنند، قیمت دارو در ایران تحت کنترل است، اگر جایی احتمال فساد باشد، در واردات دارو است. چرا می‌خواهیم با حذف ارز دولتی، مردم را گرفتار کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه