هیچ برنامه‌ای برای به اشتراک گذاری دستور ساخت واکسن مدرنا نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نوبر عفایان گفت: این شرکت هیچ برنامه‌ای برای به اشتراک گذاشتن واکسن کووید-۱۹ خود ندارد، زیرا مدیران به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش تولید خود شرکت بهترین راه برای افزایش عرضه جهانی است.

رئیس شرکت مدرنا در مصاحبه با آسوشیتدپرس همچنین بر تعهدی که مدرنا یک سال پیش داده بود تاکید کرد که تعهد حق ثبت واکسن کرونا را نقض نکند و اضافه کرد: ما مجبور نبودیم این کار را انجام دهیم. ما فکر می‌کنیم این کار مسئولانه‌ای بود. ما می‌خواهیم این به جهان کمک کند.

آژانس بهداشت ملل متحد بر مدرنا فشار آورده تا فرمول واکسن خود را به اشتراک بگذارد.

نوبر عفایان گفت: این شرکت تجزیه و تحلیل کرده است که آیا بهتر است فناوری پیام رسان RNA را به اشتراک بگذاریم و تعیین کرد که می‌تواند تولید خود را افزایش داده و میلیارد‌ها دوز اضافی را در سال ۲۰۲۲ تحویل دهد.

وی افزود: ظرف شش تا نه ماه آینده، قابل اطمینان‌ترین راه برای ساخت واکسن‌های با کیفیت بالا و به شیوه‌ای کارآمد در صورت ساخت آن‌ها خواهد بود. او در مورد درخواست‌های سازمان بهداشت جهانی و دیگران ادعا کرد که چنین درخواست‌هایی این فرضیه را  پیش می‌آورد که ما نمی‌توانیم ظرفیت کافی را به دست آوریم، اما در واقع می‌دانیم که می‌توانیم.

رئیس شرکت مدرنا با اشاره به سرعت دویدن شرکت مستقر در ماساچوست برای ساخت واکسن و تولید آن در مقادیر زیاد گفت: مدرنا از تولید صفر به ۱ میلیارد دوز در کمتر از یک سال رسید و ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم از ۱ به ۳ میلیارد دوز در سال ۲۰۲۲ برسیم.

واکسن کووید-۱۹ تنها محصول تجاری مدرناست. این شرکت هفته گذشته برنامه‌هایی را برای افتتاح کارخانه واکسن در جایی در آفریقا اعلام کرد. عفایان گفت امیدوار است به زودی در مورد مکان دقیق تصمیم گیری شود. با این وجود، راه اندازی نیروگاه سال‌ها طول می‌کشد.

نوبر عفایان در آخرین روز کامل سفر خود به ایتالیا در دیدار با پاپ فرانسیس که درخواست دسترسی جهانی به واکسن را داشت، صحبت کرد. باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه