استفاده غیر منطقی از داروهای آنتی میکروبیال تهدیدی برای سلامت عمومی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نازلی نادر ضمن گرامیداشت هفته آگاه سازی در زمینه داروهای آنتی میکروبیال گفت: هدف این هفته افزایش آگاهی عمومی و جهانی درخصوص مقاومت میکروب‌ها به داروهای آنتی میکروبیال است که از معضلات جدی در درمان عفونت ها محسوب می‌شود، هفته جهانی آگاهی سازی در زمینه داروهای آنتی میکروبیال از ۲۴-۱۸ نوامبر مصادف با ۲۷ آبان تا سوم آذرماه برگزار می شود، شعار سال ۲۰۲۱ این هفته "با افزایش آگاهی، مقاومت میکروبی را متوقف کنید" است.

کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروهای معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تاثیر داروهای آنتی میکروبیال بر رشد میکروارگانیسم‌ها خاطرنشان کرد: این داروها شامل آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای ضدباکتری، ضدویروس، ضدقارچ و ضدانگل است که برای درمان عفونت ها استفاده می‌شود اما مردم بیشتر با واژه آنتی بیوتیک آشنایی دارند که زیر مجموعه داروهای آنتی میکروبیال است.

وی با اشاره به مقاوم شدن میکروب ها در برابر داروها افزود: وقتی باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها به طرقی تغییر یافته و داروها بر آنها بی‌اثر باشد، مقاومت میکروبی رخ داده و درمان عفونت‌ها را بسیار مشکل و یا غیر ممکن می‌کند، مقاومت میکروبی یکی از مهمترین تهدیدها برای سلامت عمومی است، سالانه بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک در ایالات متحده آمریکا اتفاق می افتد که منجر به مرگ بیش از ۳۵ هزار نفر می‌شود.

نادر با اشاره به امکان انتقال ژن مقاومت به داروهای آنتی میکروبیال از باکتری مقاوم به باکتری حساس، مقاومت میکروب ها به آنتی‌میکروبیال‌ها را یک مشکل جدی برای سلامت جهانی دانست و گفت: عدم درمان فرد مبتلا  به دلیل مقاومت میکروبی و همچنین انتقال میکروب های مقاوم به سایر افراد و شیوع مقاومت میکروبی  دو موضوع مهم است که در هنگام مصرف آنتی بیوتیک‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، مقاومت میکروبی مشکلات زیادی برای فرد و جامعه ایجاد می کند که از جمله مهمترین آنها می توان به افزایش طول مدت بیماری، افزایش هزینه درمان، شیوع بیماری های میکروبی پیچیده تر و سختی درمان، افزایش مراجعات به پزشک اشاره کرد.

کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروهای معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشکل در کنترل عفونت بیمارستانی، افزایش ریسک اقدامات درمانی دیگر نظیر جراحی‌های بزرگ، شیمی درمانی، عمل پیوند عضو و تعویض مفصل و افزایش مرگ و میر ناشی از عفونت‌ها را از دیگر مشکلات مهم مقاومت میکروبی ذکر کرد و ادامه داد: عوامل زیادی در بروز مقاومت میکروبی موثر است که استفاده نابجا و بیش از حد از داروهای آنتی میکروبیال در انسان ها، حیوانات و گیاهان اولین علت است.

وی تجویز و مصرف غیرمنطقی داروها و عدم توجه بیماران به درمان توصیه شده پزشک معالج و خود درمانی را از دیگر علل بروز مقاوت میکروبی برشمرد و افزود: آنتی بیوتیک‌ها بر عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بی‌تاثیرند و تجویز آنها منجر به مقاومت میکروبی خواهد شد، استفاده غیرمنطقی از آنتی‌بیوتیک‌ها در پاندمی کووید ۱۹ منجر به بروز افزایش مقاومت میکروبی است، کووید ۱۹ یک بیماری ویروسی است و صرفا زمانی مجاز به تجویز آنتی بیوتیک در فرد مبتلا هستیم که بیمار هم زمان دچار عفونت باکتریایی نیز شده باشد.

نادر مصرف داروهای آنتی میکروبیال را باعث افزایش بروز مقاومت میکروبی برشمرد و اضافه کرد: یکی از شایع ترین علل مراجعه کودکان به اورژانس واکنش ها و عوارض ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌هاست، عوارض جانبی یا بروز حساسیت باید بلافاصله به داروساز یا پزشک اطلاع داده شود تا در صورت لزوم اقدام لازم درخصوص قطع یا تغییر دارو انجام شود، جوش و ضایعات پوستی، سرگیجه، حالت تهوع، اسهال و بروز عفونت های قارچی فرصت طلب از جمله شایعترین عوارض جانبی آنتی بیوتیک‌ها است.

کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروهای معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در صورت بروز اسهال شدید یا واکنش‌های آلرژیک شدید باید هر چه سریع.تر به پزشک مراجعه شود. زیرا اسهال شدید ممکن است نشانه عفونت کلستریدیوم دیفیسیل باشد و منجر به آسیب روده بزرگ و یا مرگ شود، واکنش‌های آلرژیک شدید نیز شامل خس خس سینه، کهیر، تنگی نفس و شوک آنافیلاکسی است، که فرد مبتلا در ابتدا احساس می کند گلویش در حال بسته شدن یا خفگی است یا صدایش در حال تغییر است.

وی تجویز صحیح دارو توسط کادر پزشکی، مصرف صحیح دارو توسط بیمار و پیشگیری از ابتلا به عفونت را از عوامل مؤثر در پیشگیری و کاهش بروز مقاومت میکروبی عنوان کرد و افزود: با توجه به نقش مهم تجویز منطقی و صحیح دارو در پیشگیری از مقاومت میکروبی، آنتی بیوتیک ها حتما باید توسط پزشک و با توجه به وجود یا عدم وجود عفونت و داروی موثر بر عفونت تجویز شود، مصرف صحیح دارو توسط بیمار می تواند به طور چشمگیر از بروز مقاومت میکروبی جلوگیری کند به افراد توصیه کرد: هرگز دارو را بدون تجویز پزشک مصرف نکرده و دوره مصرف دارو را تا انتها ادامه دهند تا کاملا بهبودی حاصل شود. دوزهای دارویی را  منظم و سر ساعت مصرف کنند تا اثر مطلوب داشته باشند.

نادر ادامه داد: بیماران از تجویز داروی خود برای دیگران اجتناب کرده و در مورد نحوه صحیح مصرف داروی آنتی میکروبیال از پزشک یا داروساز راهنمایی بخواهند، برای جلوگیری از عوارض گوارشی حتما قرص و کپسول های آنتی میکروبیال با یک لیوان آب میل شود و هنگام مصرف شربت‌های آنتی میکروبیال نیز حتماً از پیمانه مدرج استفاده شود، پیشگیری از ابتلا به عفونت بهترین راهکار است، تا نیازی به مصرف دارو نباشد و رعایت پروتکل های بهداشتی، بهداشت شخصی، الگوی صحیح تغذیه، سبک زندگی سالم و دریافت به موقع واکسنهای توصیه شده برای پیشگیری از بروز عفونت موثر است.

کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروهای معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت مصرف منظم دوز داروهای آنتی میکروبیال گفت: درصورت عدم مصرف سر وقت احتمال شکست دارو درمانی و بروز مقاومت افزایش می یابد. بنابراین بهتر است افراد از روش هایی مثل آلارم ساعت برای یادآوری زمان مصرف استفاده کنند، در صورتی که یک نوبت از دارو فراموش شد اگر نزدیک ساعت مصرف دوز بعدی نبود بلافاصله دارو  استفاده شود و دوز بعدی نیز در همان ساعت مقرر مصرف شود. اما اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی بود صرفا دوز بعدی سرساعت مقرر خود استفاده شود و از دو برابر کردن دوز مصرفی باید اجتناب شود.

به گزارش ایسنا وی در پایان عمده فعالیت واحد تجویز و مصرف منطقی داروهای معاونت غذا و داروی دانشگاه را بر افزایش آگاهی عموم مردم و کادر پزشکی متمرکز دانست که برگزاری وبینارهای آموزشی، آزمون های غیر حضوری، پیام های آموزشی برخی از آنها است و اضافه کرد: مصرف آنتی ‌میکروبیال ‌ها علاوه بر خود فرد، سلامت همگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، امیدواریم  با افزایش سطح آگاهی عموم، شاهد کنترل و جلوگیری از مقاومت میکروبی و مشکلات جدی باشیم که برای سلامت مردم ایجاد کرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه