تا امروز موردی از ویروس جهش یافته جدید در ایران گزارش نشده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در حاشیه همایش ۱۰۰ روز  توفیق خدمت، ۱۰۰ میلیون دز تزریق سلامت در جمع خبرنگاران با قدردانی از مردم و خبرنگاران گفت: امروز به شکل نمادین با معرفی خود رسانه‌ها تقدیرهایی صورت گرفت و البته واقعا حق مطلب ادا نشد و باید قدردان همه شما باشیم و حرکت امروز نمادین بود و امیدواریم این همکاری بین وزارت بهداشت و رسانه‌ها ادامه یابد.

وزیر بهداشت ادامه داد: پنج‌شنبه صبح وزیر بهداشت آفریقای جنوبی از شناسایی سویه جدید کرونا خبر داد که قابلیت انتشار بالایی دارد و جهش‌های آن بسیار زیاد است. موضوعی که باعث نگرانی دنیا است این موضوع است که این سویه جدید واکسن گریز باشد. سازمان جهانی بهداشت موضع گرفت و برخی کشورها ورود از کشورهای آلوده را ممنوع کردند. ما هم به دنبال رصد ویروس هستیم.

وی افزود: تا امروز موردی از ویروس جهش یافته جدید در ایران گزارش نشده است و ستاد کرونا روز قبل ورود از ۶ کشور را به ایران ممنوع کرد. باید بر مبادی ورودی کشور نظارت کنیم. دیشب بازدیدی از فرودگاه امام خمینی (ره) داشتیم و تمهیدات لازم دیده شد. مردم باید مراقبت کنند  تا گرفتار بیماری نشویم و فکر نکنند کرونا تمام شده است؛ چون وضعیت کشور ما بعد از ۹ ماه خوب شده است و امیدواریم این وضعیت پایدار بماند، در آفریقای جنوبی ٢۶ درصد مردم واکسینه شده‌اند و البته اثر واکسن‌ها بر سویه جدید اعلام نشده است و هنوز برای اعلام آن زود است. توصیه ما این است مردمی که واکسن نزدند به سرعت اقدام کنند.

عین‌اللهی گفت: آنتی بادی بدن ۶ ماه بعد از تزریق دز دوم کم می‌شود و کمیته علمی ما ۴ ماه بعد از دز دوم، تزریق دز سوم را توصیه کرده است که تاکنون نزدیک یک میلیون دز سوم واکسن تزریق شده است و از مردم درخواست داریم واکسن‌های خود را به موقع تزریق کنند و اگر کرونا ادامه پیدا کند واکسن کرونا مانند واکسن آنفلوآنزا باید سالانه تزریق شود.

وزیر بهداشت در خصوص پیش خرید از واکسن‌های داخلی کرونا نیز بیان کرد: سیاست ما حمایت از تولید داخل است اما ما نمی‌توانستم زمان را از دست دهیم و برای همین واکسن وارد کردیم. با توجه به نامشخص بودن شرایط کرونا، تولید داخل این اطمینان را به ما می‌دهد که در آینده با چالش مواجه نشویم  و مقرر شده است که واکسن‌های داخلی را پیش خرید کنیم. ستاد کرونا مجوز صادرات ٢٠ درصد تولید داخل را به واکسن سازان داخلی داده است و هیچ کدام از واکسن سازان داخلی که به تایید رسیدند به ما اعلام نکرده اند که تولید را متوقف کرده‌اند و ما حمایت خواهیم کرد.

وی در خصوص هزینه بالای پرداخت از جیب بیماران در زمینه درمان نیز اظهار کرد: برنامه ما تقویت بیمه ها است تا پرداخت از جیب مردم کاهش پیدا کند، بحث دیجیتالی شدن خدمات سلامت به این امر کمک می‌کند. ما در اواسط راه هستیم و با تقویت بیمه‌ها در نظر داریم همه مردم بیمه پایه شوند و خدمات غیر پایه را به تدریج جزو بیمه قرار دهیم.

عین اللهی در خصوص درصد پایین واکسیناسیون در استان‌های مرزی نیز گفت: واکسیناسیون حتی در استان‌های مرزی بالای ٧٠ درصد  است و ما باید خانه به خانه سراغ مردم برویم و منتظر افراد نمانیم.

وزیر بهداشت در خصوص قاچاق معکوس دارو نیز گفت: داروها باید هدفمند و برچسب‌دار باشند و باید از برچسب استفاده کنیم. درصدی امکان قاچاق وجود دارد.

به گزارش ایرنا وی در پایان در خصوص ارز دارو افزود تاکنون ٢ میلیارد ارز ترجیحی برای دارو گرفته‌ایم و پیگیریم که مابقی ارز را تخصیص دهیم و نظر ما این است که ما مجبور به استفاده از ارز ترجیحی هستیم در غیراین صورت قیمت داروها افزایش پیدا خواهد کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه