واکسیناسیون عمومی را از اولویت‌های دولت قرار دادیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید ابراهیم رییسی در سومین گفتگوی تلویزیونی با مردم در آستانه یکصدمین روز فعالیت دولت سیزدهم در پاسخ به این سوال که خود شما به عنوان شهروند جمهوری اسلامی ایران به عملکرد یکصد روزه دولت چه نمره‌ای می‌دهید؟ گفت: نمره را باید مردم عزیزمان بدهند، داوری و قضاوت مردم در این رابطه منصفانه و عادلانه است.

وی افزود: مردم هم از شرایطی که دولت تحویل شد و هم از گذر زمان خوب مطلع و آگاهند. مردم هم شرایط کرونایی که کشور با آن مواجه هست و بود و هم از شرایط اقتصادی و مالی و وضعیت خزانه و وضعیت کالاهای اساسی مطلع بودند. از همه مهم‌تر، امید و اعتماد مردم آسیب دیده بود و این از وظایف دولت بود که این امید و اعتماد را بازآفرینی کند، یکی از مهم‌ترین وظایف و مسائل پیش روی دولت صیانت از جان مردم بود، یکی از اولویت‌های دولت مسأله تامین واکسن و تامین شرایطی بود تا با مردم در برابر مشکلات معیشتی همراهی و نسبت به گره‌گشایی‌ها گام بردارد. در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری اعلام کردم که از بین مسایل پیش‌روی دولت، اولین مسأله، موضوع کرونا و ضرورت واکسیناسیون عمومی است.

رئیس جمهور ادامه داد: هم شما و هم مردم عزیز به یاد دارید که در آن روزها، روزانه حدود ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند، عزیزان بسیاری را از دست دادیم؛ این از مسائلی بود که هم برای ما و هم برای مردم تبدیل به غصه شده بود که چرا کار جدی‌تر انجام نمی‌شود. پاسخی که آن روزها می‌شنیدیم یا در ارتباط با مشکلات تخصیص ارز بود یا اینکه عنوان می‌شد کشورها به دلیل مشکلات تحریم به ما واکسن نمی‌دهند.

رئیسی با اشاره به اینکه از بیش از ۳۰ میلیون واکسن خریداری شده ۵ میلیون واکسن بیشتر تحویل نشده بود خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط مساله واکسیناسیون عمومی را اولویت‌های دولت قرار دادیم و امروز خدا را شاکریم که هم آمار ابتلا و هم آمار فوتی‌ها کاهش جدی پیدا کرده است. باید در این رابطه اول خدا را شاکر باشیم و بعد هم از مردم عزیزمان که خوب مساعدت کردند و بعد هم از کادر بهداشت و درمان که در کشور خوب کار کردند سپاسگزاری کنیم.

وی اظهار کرد: امروز در صدمین روز دولت باید اعلام کنم که بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. دوز اول و دوم و الان بعضی‌ها دوز سوم را می‌زنند. باز هم باید اقداماتی کنیم که از جان مردم صیانت شود. به مردم عزیزمان توصیه می‌کنم که شرایط فراهم شده که مدارس و دانشگاه‌ها را بازگشایی کنیم، شرایط بازگشایی فضای کسب و کارها آماده شده و فعالیت بیش از صد هزار کسب و کار تعطیل شده دو مرتبه آغاز شد، اما حتماً همه باید مراعات کنند، چون ممکن است باز موج دیگری در پیش داشته باشیم. رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای همه ضرورت دارد.

رییس جمهور با اشاره به مشکلات کشورهای اطراف ایران درباره واکسیناسیون تاکید کرد: امروز شرایط کشور و بسیاری از شهرها در زمینه واکسیناسیون وضعیت خوبی است و چند شهر وضعیت خاصی دارند.

رئیسی ادامه داد: دولت در مسأله واکسیناسیون عمومی موفق عمل کرده و در این رابطه از سوی مردم تقدیر شده است، بیان داشت: البته ما از خودمان ممنون نیستیم، از مردم ممنونیم که در این رابطه خوب همکاری کردند، یعنی روزی مردم به دنبال واکسن می‌گشتند و اما امروز ما دنبال این هستیم که مردم بیایند و واکسن بزنند و این شرایط، شرایط خوبی است.

وی در خصوص علت تاخیر در ارائه واکسن خریداری شده و ایجاد صف‌های طویل برای تهیه دارو در مقابل داروخانه‌ها خاطرنشان کرد: بنده پیرو این مسئله به داروخانه نزدیک ریاست جمهوری سر زدم، بعضی داروخانه‌های دیگر را هم رفتم و مشاهده کردم که صف مردمی برای دریافت دارو شکل گرفته و مردم منتظرند و خیلی متأثر شدم.

رییس جمهور با اشاره به نشستی با مسئولین مربوطه برای حل مشکلات توزیع دارو گفت: سریعا نشستی با مسئولین مربوطه در این رابطه داشتم و گفتیم شما چند مرکز در تهران برای توزیع دارو قرار دهید و این دارو را توزیع کنید که ظرف ۲ الی ۳ روز این چند مرکز تبدیل به حدود سیصد مرکز شد و این وضعیت برطرف شد.

رئیسی با اشاره اقدامات انجام شده در زمینه تهیه واکسن از کشورهای مختلف گفت: شخصا در رابطه با تهیه واکسن، با کشورهای مختلفی که می‌توانستند واکسن کرونا را تامین کنند تماس گرفتم و سیل ورود واکسن به کشور آغاز شد و این موضوع وضعیت را متفاوت کرد، دوستان ما پیگیری کردند و مسأله تأمین ارز را آقای مخبر، معاون اول رییس جمهور مورد بررسی قرار داد و همینطور برای این کار یک قرارگاه و ستاد جدی تشکیل داده شد.

وی با اشاره به احساس مسئولیت وزارت امور خارجه در این موضوع تاکید کرد: مجموعه وزارت امورخارجه هم در این بخش ستادی تشکیل دادند و پیگیری کردند که باید با کشورهای مختلف تماس بگیرند یعنی به غیر از تماس شخصی من، لذا بنده گفتم باید تماس شخصی من دنبال و پیگیری شود.

رئیس جمهور با اشاره به پیگیری خود برای تهیه واکسن گفت: معاون اول، وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌ها در این زمینه فعال عمل کردند تا واکسن وارد کشور شد. از طرفی دیگر در زمینه حمایت از تولید واکسن کرونای داخلی عزیزانی دست به کار شدند و واکسن کرونا تولید کردند و از آنها حمایت می‌شد و هم اکنون هم باید حمایت شود لذا حمایت از تولید داخلی و تولید واکسن داخلی مسأله ماست که همواره باید مورد تأکید و توجه قرار گیرد.

رئیسی با اشاره به توصیه خود به صدا و سیما و نخبگان در زمینه اقدامات اقناعی جهت تزریق واکسن کرونا و صیانت از جان مردم گفت: بحمدالله در حال حاضر وضعیت فوتی‌هایمان ۲ رقمی است ولی باز هم یک نفر فوتی هم برای ما زیاد است لذا ما نباید به این شرایط قانع باشیم و قانع هم نیستیم بنابراین هر چه شرایط پیش می‌رود تأکید می‌کنیم که باید پیگیری بیشتری شود.

وی با اشاره به فعالیت معاون اول رییس جمهور در قالب پیگیری موضوعات مربوط به مقابله با کرونا در قالب یک کمیسیون افزود: خود بنده هم هر هفته جلسه داشته و این مسئله را دنبال و رصد می‌کنم که از این شرایط عبور کنیم.

رئیس جمهور در پاسخ به کمبود پزشک متخصص در کشور و مصوبه ارتقای ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی گفت: مساله دسترسی آسان و ارزان به پزشک در سراسر کشور نکته بسیار مهمی است به ویژه پزشکان متخصص، در حال حاضر ما در تهران پزشک داریم اما باید در شهرستان‌ها هم داشته باشیم آن هم پزشک متخصص.

رئیسی با طرح این سوال که در شهرستان‌ها امروز پزشک داریم اما آیا دسترسی به پزشک متخصص برای همه شهرستان‌ها و همه مردم امکان پذیر است؟ گفت: این سوال جدی است، در اولین جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع کمبود پزشک و به ویژه پزشک متخصص مطرح شد و ما در همان جلسه تصمیم گرفتیم که یک کارگروهی را مامور این کار کنیم تا این کارگروه طرحی را در زمینه جذب پزشکان متخصص و به ویژه دانشجویان مستعدی که امروز آمادگی فعالیت داشته و می توانند به مدارج عالی علمی برسند و متخصص شوند تهیه کند، ما هر چه زودتر، یعنی ظرف چند روز آینده که جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می شود، این موضوع را در دستور کار قرارداده و درباره رفع مشکل کمبود پزشک متخصص در کشور، تصمیم گیری می‌کنیم.

به گزارش وبدا وی در پایان با اشاره به اهمیت توجه به نظرات موافق و مخالف در این زمینه بیان داشت: نظرات در این باره بین پزشکان مختلف است لذا باید نظر همه شنیده شود تا یک کار و طرح جامعی تهیه شود؛ ان‌شاءالله به جوان های عزیز و مردم عزیزمان این وعده را می‌دهم که در اولین جلسه شورای انقلاب فرهنگی نسبت به این قضیه تصمیم‌گیری کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه