با افزایش ظرفیت پزشکی دسترسی مردم به خدمات سلامت بیشتر نخواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس‌زاده در نشست هم اندیشی با برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که شب گذشته در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد با اشاره به این که  جامعه پزشکی سرمایه کشور بوده و متعلق به همه است گفت: ما اعتقاد داریم مصالح مردم و جامعه پزشکی منطبق بر هم بوده و جدا از هم نیستند.

وی با اشاره به موضوعاتی که اکنون در خصوص جامعه پزشکی مطرح می شود افزود: به عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی از این هجمه های پی در پی، مکرر و سنگین بر بدنه رنجور و درگیر جامعه پزشکی به شدت گله‌مند هستم و حداقل اکنون زمان مناسبی برای بیان این مطالب نیست، از فروردین تا الان چند موضوع سنگین همچون ادغام آموزش پزشکی در وزارت علوم، نظام طب سنتی و مکمل، اصلاح نظام آموزش پزشکی و بحث افزایش ظرفیت پزشکی بطور مکرر طی این چند ماه مطرح شده در حالی که هنوز عرق جامعه پزشکی در صف مبارزه با کرونا خشک نشده است و هنوز معوقات خیلی از این  عزیزان و کسانی که شهید شده‌اند؛ پرداخت نشده است، جامعه پزشکی احساسش این است که دولت و حکومت و نظام اکنون که به لطف خدا شاید به پایان کرونا نزدیک می‌شویم، تقدیر و مزد خوبی به جامعه پزشکی نداده و نخواهد داد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص بحث تعارض منافع و افزایش ظرفیت پزشکی که مطرح می شود اظهار کرد: ما نیز قبول داریم در برخی از مناطق بدلیل توزیع نامناسب، کمبود دسترسی به پزشک متخصص داریم اما این طرح افزایش ظرفیت که مطرح می شود، ۱۴ سال بعد متخصص تحویل جامعه می‌دهد و با نیاز اکنون جامعه تطبیقی ندارد، اگر کمبود متخصص در برخی مناطق داریم با طرحی که از سوی برخی مسئولان مطرح شده با پذیرش دانشجوی پزشکی بعد از گذشت ۸ سال پزشک عمومی، ۲ سال گذراندن طرح سربازی و اگر بلافاصله برای تخصص قبول شوند،۴ سال زمان تحصیل این مقطع  است که در مجموع ۱۴ سال طول خواهد کشید تا یک متخصص تحویل جامعه شود.

رئیس زاده گفت: ۱۴ سال بعد یک متخصص چه تهدید منافعی برای همکاران امروز به دنبال خواهد داشت؟ چه منفعتی از پزشکان را دچار خطر می کند؟ باید درکی که از جامعه پزشکی داریم یک علامت سوال جلوی آن قرار دهیم و همه جوانب امر را سنجیده و با نگاه عمیق تصمیم‌گیری کنیم، اگر کسی فکر کند ما با روش افزایش ظرفیت بدلیل منافع خود مخالفیم، بحث نازلی است، ما با شکل ورود به این مسئله مخالف هستیم و خدمت سلامت یک بسته است که پزشک جزئی از آن محسوب می‌شود؛ لذا اگر پزشک زیاد شود بدان معنا نیست که دسترسی مردم به خدمات افزایش می یابد، مسئولان امر نظرات کارشناسی جامعه پزشکی را به دید دلسوزانه بنگرند و این که رسانه ملی در هر برنامه خبری خود این موضوع را به بحث کشانده و ذهن مردم و جامعه پزشکی را خسته کند؛ گله مند هستیم.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: با افزایش منطقی و علمی ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در چارچوب برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت موافق هستیم و شکی در آن وجود ندارد. باید الزامات دیده شده و جامعه پزشکی را جدا از مردم ندانیم، تماس های زیادی با افراد جامعه پزشکی داریم که در مورد نسخه الکترونیک همکاران ابراز نگرانی می کنند، جامعه پزشکی در صف ارائه خدمت به مردم قرار دارند و هر نوع مشکل در این زمینه فشار زیادی را بر همکاران و مردم وارد می کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه