کمبود داروهای پرمصرف به دنبال عدم تخصیص ارز
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، يداله سهرابی درباره کمبودهای دارویی در کشور گفت: اقلام دارویی تولید داخل، صفر تا صدش در داخل تولید نمی شود یعنی برخی مواد اولیه یا مواد واسطه ای آن از خارج از کشور وارد می شود و واردات مواد اولیه با توجه به تحریم های ظالمانه و با توجه به مشکلاتی که مخصوصا در نیمه دوم سال داشتیم که تا به امروز ارز به دارو تخصیص داده نشده است معضلاتی را برای شرکت های دارویی بوجود آورده است.

عضو شوراي عالي سازمان نظام پزشكي كل كشور ادامه داد: اگر ارزی هم تامین شود حداقل باید از دو ماه قبل تامین این کار صورت می گرفت تا اینکه در فرایند تامین دارو با مشکل مواجه نشویم. در حال حاضر برخی داروها از جمله داروهای بیماران اعصاب و روان، داروهای بیماران تنفسی، آنتی بیوتیک ها دچار کمبود به صورت کم و زیاد شده است.

وی تاکید کرد: اگر ارز دارو اختصاص نیابد و یا به دلیل اینکه در بودجه سال 1401 ارز 4200 تومانی حذف شده تکلیف ارز مشخص نشود این مسئله نگرانی هایی را برای تصمیم گیری در حوزه دارو بوجود آورده است. البته رییس جمهور به دستگاه های مسوول برای تقویت ذخایر دارویی دستور داده است که دستور یک اقدام مستمر و ضروری را به بانک مرکزی برای تامین نیازهای دارویی بویژه ذخایر دارویی داده است که اگر این دستور اجرایی شود احتمالا مقداری کمبودهای دارویی کاهش پیدا خواهد کرد.

سهرابی گفت: در مورد حذف ارز 4200 تومانی دو نگاه وجود دارد یک نگاه، نگاه فعالان بازار دارویی است که معتقدند بیمه ها باید تقویت شوند و توزیع یارانه دارو از طریق بیمه ها اتفاق بیفتد ولی سازمان برنامه و بودجه تفکر دیگری دارد و می گوید باید توزیع یارانه به صورت مستقیم به نیمی از مردم صورت گیرد که بهرحال این تصمیم گیری به درستی اتفاق نیفتاده است و حالت برزخی بوجود آمده است و ارز دارو اختصاص نیافته و این باعث کمبود دارو شده است.

عضو شوراي عالي سازمان نظام پزشكي كل كشور خاطرنشان کرد: بحث دیگر این است که داروهاي مورد نياز و مواد اوليه تهيه دارو بیشتر از کشورهای هند و چین وارد می شود و به دلیل تحریم ها بانک های آنها مشکلاتی به وارد كنندگان مواد اوليه دارويي وارد كرده و اگر واردات دارو هم صورت گیرد بین 15 تا 20 درصد هزینه اضافی به واردکنندگان دارو و مواد اولیه دارویی تحمیل می شود که باعث هزینه سرباری خواهد شد که مشکلاتی را برای قیمت تمام شده و تولید کشور بوجود می آورد.

به گزارش سلامت نیوز وی در پایان اضافه کرد: بحث مهم دیگر خط تولیدهای فرسوده کارخانجات دارویی در کشور است همانطوری که چندی پیش کارخانه سرم سازی با چنین مشکلی مواجه بود و به دلیل به روز رسانی خط تولید خود، مشکل کمبود سرم در کشور بوجود آمد که متاسفانه این مسئله در اوج پیک کرونا اتفاق افتاد که مصرف سرم هم افزایش پیدا کرده بود و این دو عامل باعث شد با کمبود سرم های تزریقی مواجه شویم، چنين اتفاقاتی باعث نگرانی بيشتری در بحث تامين دارو برای بيماران خاص مانند تالاسمی و هموفيلی و بيمارانی كه به طور مستمر يک دارو را مصرف می كنند، می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه